Aptitude v Debian testing

Založil a903user, 07. 09. 2015, 14:58:52

Předchozí téma - Další téma

a903user

Ahoj, poměrně mě překvapilo, že po čerstvé instalaci Debianu testing již není aptitude standardně nainstalované. On Debian opouští aptitude jako výchozí nástroj pro správu balíčků?

Roman Horník

Tak spusť aptitude install aptitude, ne? :D
Mám v brzký době v plánu na serveru udělat novou instalaci, tak na to kouknu. Ale možná to bude jen nějakej bug.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Yontalcar

Výchozí nástroj pro správu balíčků byl vždycky apt-get.
Ale souhlasím s tím, že aptitude je mnohem pohodlnější.
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

a903user

Citace od: Yontalcar kdy 07. 09. 2015, 21:32:32
Výchozí nástroj pro správu balíčků byl vždycky apt-get.
Ale souhlasím s tím, že aptitude je mnohem pohodlnější.

Já mám právě za to, že v dokumentaci byl preferován aptitude.

Citace od: Roman Horník kdy 07. 09. 2015, 21:11:01
Tak spusť aptitude install aptitude, ne? :D
Mám v brzký době v plánu na serveru udělat novou instalaci, tak na to kouknu. Ale možná to bude jen nějakej bug.

To já jej umím nainstalovat, spíš jen pátrám, jestli došlo k nějaké změně filosofie.

Petr Krčmář

Oficiální dokumentace zdůrazňuje některé nevýhody aptitude a v posledních verzích je zřejmý odklon zpět k apt. On totiž ten apt se taky dost zlepšil, aby byl chytřejší a dotáhl některé vlastnosti aptitude.

Já si vůbec nejsem jistý, jestli aptitude byla někdy ve výchozí instalaci. Ale fakt je, že ji mám taky raději, takže ji stejně automaticky instaluju i tam, kde není. Takže to tím mám zkreslené a je možné, že někde už nainstalovaná je. Může to potvrdit někdo, kdo nedávno instaloval třeba Wheezy?

a903user

Citace od: Petr Krčmář kdy 08. 09. 2015, 09:15:40
Oficiální dokumentace zdůrazňuje některé nevýhody aptitude a v posledních verzích je zřejmý odklon zpět k apt. On totiž ten apt se taky dost zlepšil, aby byl chytřejší a dotáhl některé vlastnosti aptitude.

Já si vůbec nejsem jistý, jestli aptitude byla někdy ve výchozí instalaci. Ale fakt je, že ji mám taky raději, takže ji stejně automaticky instaluju i tam, kde není. Takže to tím mám zkreslené a je možné, že někde už nainstalovaná je. Může to potvrdit někdo, kdo nedávno instaloval třeba Wheezy?

Ruku do ohně bych za to nedal, ale já si myslím, že ano. Mám dojem, že dříve byl aptitude vždy k dispozici hned po instalaci. Nepamatuji si, že bych jej musel ručně doinstalovat.

7R7.

Doteraz ako som inštaloval debian vždy som mal nainštalovaný aptitude (cca 2 roky dozadu), teraz po veľkom upgrade sa mi aptitude odinštaloval a nedá sa nainštalovať naspäť lebo je rozbitá závislosť s libxapian22 viac menej som bol zvyknutý práve na aptitude lebo som sa od začiatku stretol práve s aptitude.
Ale počítam že je to len dočasné, lebo viac programov v testingu nieje momentálne dostupných (Krita, Blender, digiKam, do včera aj 0ad)

a903user

Citace od: 7R7. kdy 08. 09. 2015, 12:45:40
Doteraz ako som inštaloval debian vždy som mal nainštalovaný aptitude (cca 2 roky dozadu), teraz po veľkom upgrade sa mi aptitude odinštaloval a nedá sa nainštalovať naspäť lebo je rozbitá závislosť s libxapian22 viac menej som bol zvyknutý práve na aptitude lebo som sa od začiatku stretol práve s aptitude.
Ale počítam že je to len dočasné, lebo viac programov v testingu nieje momentálne dostupných (Krita, Blender, digiKam, do včera aj 0ad)

Toto je mimochodem také věc kterou nechápu. Nějaký balíček v testingu je, pak třeba na měsíc zmizí a pak se zase objeví. Jaký to má smysl? Chápu, když se balíček odstraní, ale toto chování ne a zaznamenal jsem ho už u několika balíčků. Pokud pak chci nainstalovat něco co má tento balíček v závislostech a nechci dělat nějaké harakiri s ruční instalací ze souboru apod., tak mám třeba na měsíc smůlu.

čepi

Citace od: Petr Krčmář kdy 08. 09. 2015, 09:15:40
Já si vůbec nejsem jistý, jestli aptitude byla někdy ve výchozí instalaci. Ale fakt je, že ji mám taky raději, takže ji stejně automaticky instaluju i tam, kde není. Takže to tím mám zkreslené a je možné, že někde už nainstalovaná je. Může to potvrdit někdo, kdo nedávno instaloval třeba Wheezy?
Muzu potvrdit ze aptitude se po instalaci nachazi (nachazela) ve Squeeze, Wheezy i nyni v Jessie. Nynejsi testing jsem nezkousel, zatim nebyl duvod  ;D
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

Tý vole, tady to najednou vožilo! :o
Jak jsem psal, až budu mít čas, kouknu, co bude v nový instalaci (dám tam Jessie, možná Sida). Brašule si chtěl na starou šunku nainstalovat XPčka, což se mu nepovedlo (a já bych byl nerad na pozici pachatele), tak touží po Debíkovi, jenž mu tam zejtra nebo pozejtří hodím, jak budu mít čas (po Seči se doneslo, že jsem si koupil sadu šroubováčků, multimetr a krimpovací kleště, takže mám peklo, za tejden 6 počítačů a zejtra dělám tiskárnu). Pak písnu, jakej nástroj tam najdu jako výchozí.
Jinak používám obojí, aptitude na řešení závislostí a apt-get na zbytek. A pak taky Synaptic pro takový ty dávkový věci, kde je potřeba naráz vykonat několik různejch operací. Ale ten je na řešení závislostí blbej až pitomej.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Roman Horník

No tak hele, minimálně ve Stretchi (testing) je jen a pouze apt-cokoliv, aptitude tam není.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

7R7.


Roman Horník

V předvčerejší instalaci, kdy jsem stahoval poslední tejdenní vydání netinstu Stretche, to v nejzákladnější možný instalaci tutově nebylo. Možná se Ti to tam dostalo při instalaci byť jen dodatečnejch systémovejch nástrojů. Čert ví.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

7R7.

Beriem späť aptitude tam nieje, neviem ako sa mi to podarilo ale preistotu som vyskúšal do virtuálu nainštalovať aktuálny http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/daily/arch-latest/amd64/iso-cd/ -netinstall a aptitude tam naozaj nieje