Za rychlejší fs ext3

Založil Petr Slunský, 13. 06. 2009, 22:10:49

Předchozí téma - Další téma

Petr Slunský

Po několika výzvách Erina jsem se rozhodl postnout návod na vyladění souborového systému ext3. Nedělám si žádné nároky na originálnost, všechno mi to bylo poraděno.

disk mám rozdělený na 3 partice: "/", "/home","swap"

pro root ("/") používám nastavení v /etc/fstab takto:

/dev/sda1       /               ext3    relatime,data=writeback,commit=60,barrier=0,user_xattr,errors=remount-ro

po zkoumání je to asi to nejrychlejší a zároveň ještě relativně bezpečné, co se nechá nastavit. Nebudu se tady snažit vysvětlit význam jednotlivých parametrů, to za mě velice dobře udělá nápověda.

pro "/home" to vypadá u mě takto:

/dev/sda6       /home           ext3    acl,data=writeback,commit=60,barrier=0,user_xattr       0       2

nějako dobu jsem pro zvýšení bezpečnosti zapnutu i volbu "noexec", která zamezuje spouštění binárek na partici, ale ukázalo se to u mě jako příliš omezujucící.. :) acl používám už dlouho k velké spokojenosti.


To je vše, můžete se do mě pustit s připomínkami.
Debian

eXt_r33m

Tedy žádné vedlejší efekty? krom zrychlení samozřejme... :)
AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + Ubuntu 9.04 amd64 + Arch linux amd64

Petr Slunský

... zatím jsem nezaznamenal žádné vedlejší nebo nežádoucí efekty. Disk využívám IMO velmi intenzivně...
Debian

eXt_r33m

#3
K tomu acl: To asi potrebuji naistalovat balik acl ne? Nainstaloval jsem a jdu vyzkouset :) drzte palce

Edit: Wops vyvalilo sa na mne cervene more failed... neco o read only filesystemu kde muze byt chyba ? :D
AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + Ubuntu 9.04 amd64 + Arch linux amd64

Petr Slunský

asi při zkoušení nebudeš pozorovat nějaký "wow" efekt. protože je v podstatě rozšíření možnosti nastavení přístupových práv k souborům a jestli děláš na svém stroji hlavně ty sám, tak to nemá většího opodstatnění.

Já připojuji několik NFS disků ve firemním prostředí, různé skupiny, různá práva pro skupiny, tak se to pak nechá citlivě naladit.
Debian

eXt_r33m

#5
Hmmmm du hledat reseni bo se to myslim seklo pri starting rsyslog a pritom bylo videt moc failu... nevim jestli option rw je ta spravna?

A nevite nejakou manual stranku, protoze man fstab toho moc nepomuze :D
Zatim jsem pokrocil... Po precitani par for jsem zistil ze data=writeback neni moc bezpecny takze sem ho zmazal a uz to jede :D:D
AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + Ubuntu 9.04 amd64 + Arch linux amd64

Hynek (Pichi) Vychodil

Citace od: eXt_r33m kdy 01. 07. 2009, 21:16:42
K tomu acl: To asi potrebuji naistalovat balik acl ne? Nainstaloval jsem a jdu vyzkouset :) drzte palce

Edit: Wops vyvalilo sa na mne cervene more failed... neco o read only filesystemu kde muze byt chyba ? :D
Jestli jsi do teď user_xattr nepoužíval, tak to tam nedávej. Tím žádného zrychlení nedosáhneš.
Proč se trápit, když máme Debian

eXt_r33m

Ok vsechno jede jak ma a dokonce sem i objevil acl coz se mi bude urcite hodit :)
AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + Ubuntu 9.04 amd64 + Arch linux amd64

Petr Slunský

Citace od: eXt_r33m kdy 01. 07. 2009, 21:48:21
Hmmmm du hledat reseni bo se to myslim seklo pri starting rsyslog a pritom bylo videt moc failu... nevim jestli option rw je ta spravna?

A nevite nejakou manual stranku, protoze man fstab toho moc nepomuze :D
Zatim jsem pokrocil... Po precitani par for jsem zistil ze data=writeback neni moc bezpecny takze sem ho zmazal a uz to jede :D:D

volba data=writeback nebude fungovat "hned". to jsem asi opomněl poznamenat. Defaultně je zapnuta volba journalu data=ordered tu je nutno nejdříve změnit pomocí:
tune2fs -o journal_data_writeback /dev/partice

za "partice" dosaď tvoji partici.
Debian