DNS-320 obsahlejsi dotaz

Založil Lanparties, 14. 03. 2015, 16:02:31

Předchozí téma - Další téma

Lanparties

Aboj Všem,

Zprvu bych rád řekl, že s Linuxem se seznamuji a nikdy jsem v něm nedělal. Nicméně jsem velmi rád, že jsme si skřížili cestu, protože už dlouho jsem chtěl OS vyzkoušet.

K problému:

Mám doma NAS - D-Link NS-320, veřejnou IP a chtěl bych NAS využívat pro Owncloud (obdoba DROPBOXu).

Přes nějaké tweaky jsem byl schopen dostat do NAS při spouštění nějaký semi-Linux systém (fun_plug) a přes něj Debian Squeeze. V současnou dobu jsem schopen se připojit na NAS přes SSH.

Otázka číslo jedna:
Jak to funguje? Webové rozhraní pro nastavení NAS jede dál, vše funguje a teď jsem schopen do NAS stahovat package atd. To jedou dva OS na jednom zařízení? Když prolézám složky přes midnight commander, je v tom docela hokej, protože složek s hierarchií rootu je více.

Pokud mi někdo odpoví, položil bych otázku dva, ta bude složitější a navíc by mě možná mohla posunout i odpověd na tuhle otázku.

Díky, venca;)



Petr Krčmář

Mám shodou okolností stejný NAS. Funguje to tak, že na disku je víc kořenových adresářů, tedy znovu zkopírovaná celá struktura. Ty jako uživatel se vždycky (automatizovaně) chrootneš do konkrétního adresáře, který je pro tebe novým vrcholem stromu. Tohle je běžná unixová věc. Klidně můžeš mít na disku adresáře

/Debian
/Gentoo
/Fedora

a provozovat všechny tři distribuce najednou. Běží jedno jádro a každý proces je uzavřen v jiné adresářové struktuře a jeví se mu to jako nezávislý systém. Totéž se dá provozovat třeba na Androidu, není problém vedle Androidu nainstalovat třeba taky Debian a mít kompletní linuxové prostředí se vším všudy.