Instalace grafiky intel

Založil Smartyn34, 18. 12. 2014, 19:28:19

Předchozí téma - Další téma

Smartyn34

Dobrý den,
mám novou základní desku s integrovanou grafikou intel, ale mám problém s ovladači. Stahnul jsem je na stránkách výrobce a pokusil se nainstalovat. Jenže při ./configure to vždy napíše že to potřebuje nějaký balík. tak se ho pokusím nainstalovat, ale při tom ten balík potřebuje další balíky atd.,asi dělám něco špatně? přeci musí existovat jednoduší cesta než vždycky vyhledat balík, nainstalovat, zase dát ./config a znovu. Dělám to druhý den. Teď na mně vyběhlo v třetím podbalíku asi sedm dalších a to už jsem vzdal.
Ještě otázku: co vůbec stahnout:
https://01.org/linuxgraphics/downloads
lspci vypíše:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation ValleyView Gen7
Prosím o radu

Ota Trkola

Nikdy jsem na Intel grafiku neinstaloval extra ovladače, podpora je pro ně již v jádru. Jakou verzi Debianu máš a co tě nutilo instalovat nějaké další ovladače?

Smartyn34

Jde mi o tohle: mám Debian 7 Wheezy s jádrem 3.4.9 které potřebuju protože je RTAI a běží na něm EMC (viz: www.linuxcnc.org ) Jenže v tomhle jádru neběží grafika. Ona tedy běží, ale nemůžu upravit rozlišení ani vlastnosti monitoru. Na novějším jádře 3.10 běží grafika dobře, ale to zas není RTAI a neběží tam EMC.

Roman Horník

Rozlišení a snímková frekvence monitoru by mohly jít upravit v konfiguráku /etc/X11/xorg.conf. Za zkoušku nic nedáš. Manuál viz man intel a man xorg.conf
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Smartyn34

s xorg.conf jsem si hrál, nejdřív tam vůbec nebyl po vytvoření to ještě šlapalo, ale jakmile přidám řádek pro otočení monitoru nebo změnu rozlišení, napíše při startu že počítač špatně detekoval grafickou kartu nebo nějaké vstupní zařízení a pracuje v low graphics mode. Stejně nefungujou ani příkazy xrandr v terminálu.

Palo M.

1. Trosku divne vyjadrenie:
Citace od: Smartyn34 kdy 18. 12. 2014, 19:28:19Jenže při ./configure to vždy napíše že to potřebuje nějaký balík. tak se ho pokusím nainstalovat, ale při tom ten balík potřebuje další balíky atd.,asi dělám něco špatně?
Ked das "normalne" nainstalovat balik, tak si stiahne vsetky potrebne zavislosti. Moze ti byt jedno, na kolko balickov je nejaky program rozdeleny a kolko ma dalsich zavislosti, teba zaujima jeden balik, das ho nainstalovat a nainstaluje sa vsetko potrebne. Jedna akcia a hotovo. Pod "normalnou" instalaciou rozumiem pouzit apt-get, pripadne aptitude. Pouzivas snad nieco ine?
Takisto, v distribucii zdrojakov nebyva len skript configure, ale aj subory README, INSTALL a podobne. A slusne zdrojaky tam maju vymenovane, ktore programy a kniznice su potrebne na skompilovanie. Takze netreba ist po jednom, ale precitat si zoznam, najst nazvy prislusnych debianovskych balikov a nainstalovat ich vsetky naraz.

2. Si si isty, ze sa ti intelacky ovladac z jadra aj spusta? Nebezi ti nejaky fallback na vesa alebo take nieco?

3. Skus nasledujuce
apt-get update
apt-get install build-essential
apt-get build-dep linux

Balik build-essential by mal nainstalovat vacsinu balikov potrebnych na kompilacu vseobecne (kompilator, make) a posledny riadok by mal nainstalovat vsetky baliky potrebne na skompilovanie balika jadra (snad na kompilaciu intelackych ovladacov toho netreba vela navyse).

4. Skusal si baliky linux-image-3.2.0-4-rt-amd64 pripadne linux-image-3.2.0-4-rt-686-pae z distribucie? Ci to RTAI je nieco ine nez RT?

5. Stale sa ti moze stat, ze nieco nebude chodit dobre. Jadro pre Debian obsahuje vela patchov. Ked si si dal jadro 3.4.9, tak nebolo z debianovskych repozitarov ale z ineho zdroja. A mozno absencia patchov sposobuje, ze grafika sa neda nastavit (napriklad aj preto, ze nastavenie grafiky suvisi nielen s jadrom, ale aj s xorg-* balikmi). Takze mozno kompilacia ovladacov z Intelackej stranky nie je ta spravna akcia a treba skor upravit debianovske patche pre jadro 3.4.9 a prekompilovat jadro s nimi.

Smartyn34

To Palo M.:
ad.1: Když instaluji balík příkazem apt-get, to probíhá většinou dobře, ale v případě že si stahnu zdrojový kód z internetu (*.tar.bz2), ten si rozbalím, vlezu do něj a tam je README i INSTALL, ale ani v jednou není napsáno co potřebuji. dám ./configure a po chvíli se zastaví s hláškou že mu chybí nějaký balík např.:
configure: error: Package requirements (pixman-1 >= 0.27.2) were not met:

Requested 'pixman-1 >= 0.27.2' but version of Pixman is 0.26.0

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables PIXMAN_CFLAGS
and PIXMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details.

Tak zkusím apt-cache search pixman , pak ho nainstaluji apt-get, atd..

Ad.2: netuším jak zjistit?
Ad.3: díky, napíšu si to do poznámek, pár věcí to stáhlo
Ad.4: zkusil jsem ten balík 3.2.0 ale beze změny, vlastnosti monitoru se chovají stejně.
Ad.5:kompilace jádra a úprava patchu už je asi trochu jiná liga, tudy cesta nepovede.

Palo M.

1. To je typicky priklad zavislostneho pekla, ked sa pokusas skompilovat najnovsie verzie zdrojakov, ktore vyzaduju novsie verzie nastrojov, ktore v Debiane skratka nie su (takze ides kompilovat tie nastroje). Vacsinou to znaci, ze sa pokusas skompilovat nieco, co je stale v dynamickom vyvoji, na Debiane, ktory naopak stavia na stabilite nie najnovsich verzii. Lahke riesenie neexistuje. Snad len skusit, ci sa potrebna novsia verzia nenachadza v backports a nainstalovat ho odtial.

2. Pozri si /var/log/Xorg.0.log a uvidis, ake moduly natahuje Xorg. Malo by to tam byt vidiet. Pripadne over cez modprobe a lsmod, ze ovladac intelackej grafiky ide natiahnut.

4. To by mohlo znacit, ze mas nejaku novsiu grafiku a podpora pre nu v starsich jadrach skratka nie je. V takom pripade moze byt celkom problem tam tu podporu dostat (dovod je ten, ze API jadra sa obcas zmeni - a ovladace si vacsinou nerobia starosti s podporou starych jadier, v takom pripade ich treba backportovat a to je moze byt prilis vela roboty pre bezneho cloveka).

5. Odkial si vlastne zobral to jadro 3.4.9? V debianovskych repozitaroch nie je a pokial sa pamatam, ani nikdy nebolo. Ak ovladac grafiky v najnovsom jadre 3.16 (z debianovskych repozitarov) bezi dobre, ale "len" mu chybaju RTAI vlastnosti, mozno by stalo za to skompilovat si vlastny balik jadra, v ktorom si zapnes podporu RTAI. Ono to nemusi byt take strasidelne ako to na prvy pohlad vyzera. Podstatne je, aby ta podpora RTAI v jadre 3.16 (v zdrojakoch) bola, a len kvoli "lenivosti" ludi, co produkuju backports, neboli skompilovane binarne baliky (lenivosti v uvodzovkach - ked to pouziva dvaapol cloveka ktori vacsinou aj tak preziju so starsou verziou, tak im to skratka nestoji za tu robotu a radsej robia nieco, co je uzitocne pre vacsiu skupinu ludi).
Mozes zacat tym, ze si skompilujes vlastny balik jadra v ktorom najprv nic nebudes menit (navodov na webe je plno, zacinas "apt-get -t wheezy-backports install linux-source"), skusis skompilovat balik, priinstalovat, spustit nove jadro a otestovat ci funguje (dovtedajsie jadra ti v systeme zostavaju, cize ked sa novy balik nepodari a system do toho jadra nenabootuje, tak v GRUBe jednoducho zvolis jadro z distribucie, nabootujes do klasickeho systemu a ide sa dalej). No a ked zvladnes rekompilaciu jadra so standardnou konfiguraciou, mozes skusit aj RTAI verziu a snad budes nakoniec uspesny...
Vyhoda balika linux-source (oproti vanilla jadru z kernel.org) je ta, ze uz obsahuje nejake patche specificke pre Debian, takze by malo chodit trosilinku lepsie. Samozrejme, ak sa nikto doteraz neobtazoval s RTAI v jadre 3.16 pre Debian, mozno tam budu nejake problemiky...
Ked sa pozriem na tie dve alternativy (prva je zobrat jadro 3.4.9 s RTAI "bohvieodkial" a snazit sa nan napasovat najnovsie intelacke ovladace a druha je zobrat zdrojaky jadra 3.16 z distribucie a snazit sa v nich zapnut RTAI), zda sa mi lepsi napad skusit to s jadrom 3.16. (Samozrejme je to rada bez zaruky, o RTAI a EMC neviem nic.)

Smartyn34

Tak popravdě si mně moc nepotěšil, možností použít jiné jádro s RT jsem už zkoušel, dokonce jsem našel na kernel.org hotové, úspěšně nainstaloval, ale bohužel EMC vyžaduje pouze to svoje 3.4.9, je to dodáváno společně, asi je ještě nějak upraveno. Tudy to nepůjde. EMC je program pro řízení CNC.
Je nějaká možnost zjistit podle parametrů základní desky jestli jádro podporuje veškerý hardware? Když bych koupil jinou desku abych neztroskotal na něčem jiném, takový pokus omyl se my moc nezamlouvá. Tohle už je druhá, na tu první to nešlo vůbec.
Jdu ještě laborovat s těmi ovladači.
P.S: díky moc za podporu

Ota Trkola

CNC technologií se živím a nestačím se divit. Co na to třeba říkají vývojáři programu? Jak doporučují program provozovat s jejich jádrem? To jen pro začátek..

Smartyn34

Trochu nechápu, vůbec nevím jak doporučují prozovat program s jejich jádrem

Ota Trkola

#11
To jádro 3.4.9 je z nějakého jejich repozitáře? Zkoušel jsi debianí realtime kernel? Podle následujícího se program instaluje z ISO obrazu, je to tak? Jak se přesně instaluje?

"The Debian image is a "hybrid" iso, which means you can use the same iso file for a USB stick or a DVD."

Smartyn34

Je to klasická instalace debianu, jen když se naintstaluje, běží na tom jádře 3.4.9 které je RT a EMC je tam již naintstalováno. Když vše funguje, ideální stav. Novější debianí realtime kernel jsem nenašel. Instalaci grafiky už jsem vzdal, prostě to je nad moje síly. Ještě jednou dík, za podporu, ale sedím u toho každý den několik hodin už 14 dní. Je čas to vzdát.

Smartyn34

Citace od: Smartyn34 kdy 28. 12. 2014, 20:18:04
Trochu nechápu, vůbec nevím jak doporučují prozovat program s jejich jádrem
Jestli s tím máte nějaké zkušenosti, můžu se tedy zeptat jestli je šance rozchodit RTAI kernel novější než 3.13? Nebo nějaká jiná cesta k rozchození EMC na těchto jádrech? Nějaké návody jsem našel, ale vždy jsem skončil neúspěšně, většinou po kompilaci jádra systém ani nenaběhne.

Brano Dohoda

Keď už je tu táto téma na intel grafiku, čo sa týka už aj mna ( CPU i5 Haswel Graphics Intel 4600 HD) tak som našiel niečo čomu nerozumiem k čomu to slúži a konkrétne to je DriConf.

Ak by mi niekto rozumne povedal lajicky k čomu to je a a načo to využijem (http://dri.freedesktop.org/wiki/DriConf/) po eng neviem až tak dobre aby som si sám vydedukoval o čo sa jedná, vopred dakujem...
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz