Pády systému - Jessie

Založil mhscz, 06. 11. 2014, 10:07:10

Předchozí téma - Další téma

mhscz

Ukončuji svůj seriál o neúspěchu s provozem Linuxu na svém notebooku. Celé mé několikaměsíční čachrování s disky a reinstalacemi bylo k ničemu, tak jsem zvolil ne úplně nejlepší variantu, která je pro mě ale jediným řešením. Přehodil jsem disky do (bohužel) méně výkonného notebooku, ve kterém vše běží sice na nižším rozlišení a pomaleji, zato ale spolehlivě. Nevím, jestli má smysl to ještě řešit, už jsem s tím ztratil dost času, navíc je to počítač z r. 2009. Jen mi bylo divné, že na Windows žádné problémy nebyly. No nic.
Díky za snahu pomoci.
Debian Jessie Cinnamon - 3.16.0-4-amd64

Palo M.

No, ked tie disky bezia bez problemov v inom stroji, tak asi v nich chyba nebude (takze rosady s vymenami diskov nemali vyznam).

IMHO to moze byt zabugovany BIOS v tom notasku. Uz som sa stretol s tym, ze BIOS v notasku mal zle implementovane ACPI a v Linuxe to standardne robilo problemy. Ked sa Linux nastartoval s vypnutym ACPI, tak system chodil, ovsem bez ACPI featur, ako senzory, CPU governors, zaspavanie a pod. Nastastie vtedy sa mi podarilo na nete vypatrat fixnuty BIOS (niekto to disasembloval, nasiel chybu, opravil, hodil na net), tak som ho flashol a chodilo to. Bol k tomu aj zdrojak a bola tam nejaka stupidita v originalnom BIOSe (nejaky hlupy check kvoli Windoze kde bol pre Windoze nejaky hack, ale bola tam uplne opacna podmienka, takze ten hack sa aplikoval prave pre ne-Windoze)... takze konecnom dosledku to vo Windoze nejako chodilo (asi ten hack nebol vobec treba, alebo mozno len na nejake prehistoricke Windoze), ale inde to robilo problemy s ACPI. Ten notasek je znacky Asus a s patchnutym BIOSom je funkcny dodnes. Ovsem keby som vtedy nahodou nevypatral ten opraveny BIOS (fakt neviem co za boostra tu chybu vtedy nasiel a opravil), tak by som mohol fungovat len s vypnutym ACPI.

Mozno nieco podobne sa stalo tebe (nie nutne s ACPI) a v takom pripade sa s tym moc narobit neda. Mozno skusit updatnut na najnovsi BIOS, ci to nahodou nie je opravene. Ale celkovo je s tym vela roboty a vyhliadky na uspech slabe.

Asi je to uz jedno... pri notasku z roku 2009 toho moc nenarobis (ak by tam aj bol podobny bug v BIOSe, teda chyba vyrobcu, nemozes ho ani reklamovat ako srot nech ti vratia peniaze).
Ale to, ze to vo Windoze fungovalo a v roznych linuxovych distribuciach nie, ti nemusi byt az take divne. Uz sa to stalo aj inym :-)

mhscz

Díky za tip, ale už to řešit nebudu. Strávil jsem problémem nekonečné hodiny bez výsledku, i když jsem se díky tomu naučil pár věcí ze světa Linuxu, což považuji za přínos, takže vše špatné je pro něco dobré.

Momentálně na náhradním notebooku vše funguje bez problému a to je stav, který potřebuji.

Linuxu zdar, Debianu zvlášť!
Debian Jessie Cinnamon - 3.16.0-4-amd64

mhscz

Ahoj, rád bych se podělil s vývojem mého problému po X měsících, kdy jsem používal jiný NB a pak jsem se zase vrátil k tomu, se kterým jsem měl uvedené potíže. Zkusil jsem na něm jiné distribuce, na nichž ke kernel panic nedocházelo, ale zase mi nevyhovovaly kvůli očím (nedokázal jsem nastavit, aby mě nebolely) - Manjaro, Fedora, CentOS. Pak jsem delší čas používal Antergos (Arch), kde se také problém neobjevoval, ale jednou za čas nastal stav, kdy bylo nutné restartovat, protože se "zasekla" Filezilla a nešlo to jinak vyřešit. Jak jsem už psal, s Linuxem pořád začínám a navíc už mě po všem zkoušení a testování nebaví stále něco studovat - potřebuju hlavně pracovat.

Takže jsem se zase dostal k Debianu - testing. Bohužel stejná situace. Zkusil jsem Jessie a stejná situace, přestože Linux Mint DE byl bez problému. A tak jsem udělal následující úpravy:
- v BIOSu jsem zakázal webkameru a HDMI
- na blacklist jsem přidall:


blacklist firewire_ohci
blacklist firewire_core
blacklist toshiba_bluetooth
blacklist rtl_pci
blacklist rtlwifi
blacklist rtl8192se
blacklist uvcvideo


a systém funguje bez problému už nějaký čas (doufám, že jsem to nezakřiknul... :)

Mám tedy Jessie XFCE a jsem konečně - po roce - zkoušení a vymýšlení - spokojen. Až bude nálada a čas, tak se možná dostanu k tomu, že budu postupně jednotlivé moduly zapínat, abych přišel na to, co to způsobuje, ale je taky možné, že se na to vykašlu... :).
Debian Jessie Cinnamon - 3.16.0-4-amd64

Roman Horník

UVC můžeš zapnout, to by muselo zamrzat jen při použití webkamery, nebo rovnou na začátku bootování systému, při zavádění modulu - to bys poznal.
Bluetooth, pokud nepoužíváš, nech v blacklistu, to samý platí i pro FireWire.
Mohly by to dělat ovladače pro Wi-Fi zařízení od výrobce RealTek. Že by tohle dělalo potíže? Je to dost možný, narychlo jsem vygoogloval, že s tím měli problémy třeba bubunťáci. Ale taky to může způsobovat správce připojení k síti.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

mhscz

Díky za reakci...

Zakomentoval jsem:


#blacklist rtl_pci
#blacklist rtlwifi
#blacklist rtl8192se
#blacklist uvcvideo


a zatím bez problémů. BT ani FW nejspíš potřebovat nebudu, takže to nechám takto...
Debian Jessie Cinnamon - 3.16.0-4-amd64