Spustenie aplikácie pri loadovani OS

Založil nERv, 12. 06. 2014, 20:17:35

Předchozí téma - Další téma

nERv

Zdravím,

chcel by som docieliť to aby sa mi pri každom spustení debianu načítala aplikácia volumeicon (aby som ju nemusel zakaždým spúšťať ručne).. chcel som to spraviť cez CRON-a..
takže do crontab som pridal riadok @reboot env DISPLAY=:0 /usr/bin/volumeicon.. po restartovani debianu mi vsak volumeicon nenabehol..
vypis zo syslogu: Jun 12 17:36:45 debmm /USR/SBIN/CRON[2164]: (nerv) CMD (env DISPLAY=:0 /usr/bin/volumeicon)  kde mozem mat chybu? ..ďakujem

Brano Dohoda

 O aké prostredie sa jedná si nedal vedieť...
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

nERv

prostredie Mate.. btw. je mi jasné že to pôjde jednoducho naklikať cez menu Preferences->Startup Applications... mňa skôr zaújimalo, prečo to nechce ísť spôsobom popísaným vyššie.. prípadne existuje ešte nejaká ďalšia alternatíva ako to spustiť pri štarte?

Roman Horník

No tak možná to bude tím, že:

  • Musíš určit, na jakým displeji Xek to má běžet
  • Musej bejt během spouštění tohohle apletu (nebo co to je) spuštěný minimálně Xka, a pokud je to aplet panelu, pak i panel
Jak to dáš totiž do cronu, to je jako bys to spustil v konzoli.
To si klidně přesměruj výstup volumeiconu do souboru a uvidíš, že napíše, že pro běh potřebuje grafický prostředí, nebo že musíš určit číslo displeje X serveru. Nebo nenapíše nic a tiše chcípne - nevím, nepoužívám.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Palo M.

Vidim to podobne ako Roman:

  • Neviem sice presne, kedy cron spusta @reboot (nikdy som to nepotreboval pouzit), ale pravdepodobne je to v momente ked sa sam startuje - a vtedy s vysokou pravdepodobnostou este nebezi X-server (mozno ani siet a mozno dokonca nie su este pripojene vsetky disky), takze darmo nastavujes premennu DISPLAY, nema sa na co pripojit.
  • Takisto este nemusi byt spustene pulseaudio (navyse PA je standardne nastavene tak, ze demon sa nespusta pri starte systemu, ale az po prihlaseni uzivatela), takze ti to moze zhucat aj kvoli tomu, ze nema zvukovy vystup ktory by mal ovladat.
  • Ak je ten volumeicon nieco, co moze/ma bezat v ramci desktop managera (tj. login screenu, neviem ktory pouzivas: gdm, kdm, atd...) este pred prihlasenim, tak bude najlepsie pridat start niekam do konfigurakov toho desktop managera. Tam, kde sa davaju take veci, ako zapnutie capslock-u, vypnutie touchpadu pri pripojenej USB mysi a pod. Napriklad pre kdm by to mohlo byt /etc/kde4/kdm/Xsetup...
  • Naopak, ak ma volumeicon vyznam len pre daneho uzivatela (napriklad bezi len v systrayi), tak ho treba spustit az po prihlaseni - teda v Mate najlepsie naklikat. Pripadne dat do spolocneho Xsession (vtedy sa to bude spustat pre kazdeho uzivatela)
Celkovo, "spustit po starte" je dost siroky pojem, kedze pri starte sa deje vela veci a neda sa spustit hocico hocikedy (a okolo zavislostneho spustania sluzieb je cela veda). Ale ak je to X-kova zalezitost (co predpokladam, kedze si pouzil premennu DISPLAY), tak sa na to cron vobec nehodi.