Debian na ACER Aspire E1-572Gi (NX.MFHEC.001)

Založil fidelio, 11. 07. 2014, 21:57:43

Předchozí téma - Další téma

fidelio

Dobrý den,
koupila jsem si nový nb ACER Aspire E1-572Gi (NX.MFHEC.001). Jelikož jsem doposud používala debian wheezy, ráda bych ho měla i na tomto nb. Bohužel se mi nedaří nalézt ovladač pro moji síťovou kartu, který je po mně požadován při instalaci. Nemohl by mi prosím někdo poradit, co a kde stáhnout?

Za všechny rady předem děkuji

Kristina

Roman Horník

Bohužel nevím, co je v tom za síťovku, to nám poví příkaz lspci spuštěnej v terminálu.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

fidelio

Podle všeho Broadcom Corporation NetXtreme BCM57786 Gigabit Ethernet PCIe. Zkouším teď naistalovat Debian 8 testing, tato verze kartu najde, vše proběhne v pořádku, po restartu ale systém nenaběhne a nb hlásí, že potřebuje bootovací medium. Myslela jsem, že to tím vyřeším, bohužel ne.

čepi

Citace od: fidelio kdy 12. 07. 2014, 15:35:03
Podle všeho Broadcom Corporation NetXtreme BCM57786 Gigabit Ethernet PCIe.
Jenže to ti řekli na jinejch strankach ;) kde to patrně našli na mistech co jim vyplivnul google po zadani "E1-572G debian...".
Věř že každej výrobce má 2-3 (a u wlan i více) alternativ co tam na desky z výroby osazují. Neříkám že tam tu kartu mít nebudeš ale lepší se je opravdu přesvědčit sama -> viz. výše co píše Roman.

Jinak:

http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=150&t=155202#p806776
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2192280
http://unix.stackexchange.com/questions/115898/how-do-i-upgrade-the-debian-wheezy-kernel-offline%29

Nebude nejspis zrovna "jednoduche" zprovoznit tuto siťovku na debian wheezy (při netinst isu).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

fidelio

#4
Neřekli, jak jsem uvedla výše, později jsem se snažila nainstalovat Debian 8 testing, tato verze kartu našla a já si to během té instalace opsala, takže je to určitě ona. Ale ovladače k této kartě, které po mně chce při instalaci Wheezy jsem nenašla. Každopádně děkuji za Vaše příspěvky :)

Roman Horník

Normálka. Prostě je ten čip na poměrně stařičkýho Wheezyho až příliš nová, tedy nepodporovaná. Nebál bych se v tomhle případě do Testingu jít, kdekomu jsem ho instaloval a nikdo si na nic nestěžuje, ba právě naopak.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Citace od: fidelio kdy 13. 07. 2014, 00:44:20
Neřekli, jak jsem uvedla výše, později jsem se snažila nainstalovat Debian 8 testing, tato verze kartu našla a já si to během té instalace opsala...
http://programujte.com/forum/vlakno/27515-debian-ovladac-pro-sitovou-kartu/
Všechny příspěvky tam byli dřív než ti to Roman jako první odpověděl ;) Ale to je jedno.
Tak teď buď ovladač nacpat do wheezyho nebo zjistit proč ti po instalaci nenabootoval(a) jessie.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

fidelio

Příspěvky tam sice byly, síťovku jsem ale našla opravdu až při té instalaci, jak jsem uvedla ;) Nyní by mě spíše zajímalo, proč po instalaci nenaskočí jessie. Protože jsem potřebovala nb používat, mám v něm teď Ubuntu, to najede normálně.

Roman Horník

Těch důvodů, proč se to nerozjede, může bejt samozřejmě víc, jen bych rád věděl, jak se to při bootu chová, a pokud možno jestli z toho vypadne nějaká chybová hláška, rád bych znal její znění.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

fidelio

Po restartu jen na monitoru blikal kurzor, po chvilce to vyhodilo hlášku, že nemůže najít zařízení (disk), ze kterého by mohl systém zavést. Napsalo to ještě, abych vložila bootovací medium a stiskla enter. To bylo vše. Instalace přitom proběhla v pořádku.

Roman Horník

Tak to asi má namísto klasickýho BIOSu EFI, a GRUB se nainstaloval ve verzi pro BIOS (grub-pc). Nicméně je ještě k dispozici GRUB právě pro EFI (grub-efi-ia32 / grub-efi-amd64).
V záchranným režimu instalačního média by neměl bejt problém grub-pc odinstalovat a nainstalovat grub-efi-<zvolená architektura> (32bit / 64bit).
Ale tuhle mašinu neznám a doposud jsem se s EFI tváří v tvář nesetkal.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

fidelio

Myslíte EFI jako UEFI? Na začátku, když jsem v BIOSu nastavovala bootování z flashky, musela jsem UEFI přepnout na legacy, když jsem nechala UEFI, zablokovalo to flashku a nedovolilo spustit instalaci. Při přepnutí na legacy vše fungovalo jako u staršího nb. Tady už se bohužel dostávám do vod, ve kterých neumím plavat :(

čepi

(U)EFI by melo byt v rezimu Legacy BIOS, jinak muze byt problem se secure bootem.
Otazkou je jestli MB nemuze najit pevny disk nebo jenom zavadec na nem.

Ubuntu mas nainstalovane nebo jedes z LIVE CD? Vidis v nem HDD a jeho obsah?

Jinak:
Kdyz spoustit notebook, objevi se ti obrazovka s napisem Acer. Pokud jsi nemenila dosud nastaveni v BIOSu, dole budes mit cosi jako "press F2 to BIOS" -> zmackni F2. Vstoupis do BIOSu, tam na karte "Main" povol klavesu F12 Boot Menu (enable). Uloz nastaveni (posledni karta, save change and reboot), po restartu pocitace se ti na obrazovce s napisem Acer objevi i info o F12 -> zmackni F12, dostanes se na obrazovku vyberu z jakeho "media" chces nabootovat.
Pokud tam bude disk (pojmenovany nejspis podle vyrobce -> seagate, western digital, hitachi + naky cislo) tak NB nemuze najit zavadeci oddil (-> problem s grubem?). Pokud tam na vyber disk mit vubec nebudes, je neco s diskem (posli do Brnenskyho servisu, tel.cislo pro nahlaseni najdes na webu aceru - to ze jsi se snazila preinstalovat system jim rikat nemusis, nebude to na nic mit vliv ale je kolikrat lepsi se nezminovat, na vola narazis vsude :) ).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

fidelio

Ubuntu jsem normálně nainstalovala. Na to ostatní se podívám. Zatím moc děkuji.

fidelio

Tak jsem to vyzkoušela. V Boot Option Menu mám následující seznam (teď s tím nainstalovaným Ubuntu):
1. HDD: ST 1000LM024 HN-M101MBB
2. ATAPI CDROM: HL-DT-ST DVDRAM GU71N
3. Network Boot: BRCM MBA Slot 0100 v15.4.2

Když kliknu na 1., Ubuntu najede.