Nvidia 285GTX nefunkční akcelerace-VYŘEŠENO

Založil marko250, 03. 12. 2013, 09:37:44

Předchozí téma - Další téma

marko250

Asus Saberthot x58
Gigabite 285 GTX
i7
Debian Wheezy 64bit(čistá instalace s Mate)

Zdravím,především chci říci,že není problém s instalací ,kteréhokoli ovladače pro grafiku určeného, jak v grafickém tak v konzolovém prostředí .X servr gnome naběhne vždy,ale nikdy není plně funkční akcelerace karty.Jak jsem na to přišel,jednoduše po již několikáté instalaci systému(vždy 64bit) je test GLXGEARS ve stejných hodnotách.Začal jsem s Linux Mintem 16RC 64bit cinnamon/mate,Ubuntu,Debian Wheezy gnome3 iso64bit a teď čistá instalačka Wheezy s Mate v konzoli.Po každé instalaci jednotlivých dister(LM a Ubuntu) se grafické prostředí nainstalovalo s NOUVEAU a ihned test GLXGEARS dával 120FPS což je prahodně málo na tuto kartu,tak následovaly změny ovladače,buď synaptic,nebo nesvobodné ovladače,nebo přímé od nvidie v tty se zhozeným grafickým prostředím.Vždy startx OK, restarty a načtení OK ,ovladač vždy nvidia OK, a test GLXGEARS je najednou na polovině NOUVEAU a to 60FPS.Tak koukám goglím blacklist NOUVEAU atd a stále nic, jen problémy při dalších M-A A-I NVIDIA atd atd až při jednom restartu X se cinnamon v Linux mintu načetl s vyplou hardwerovou akcelerací(což mě pěkně napsal na monitoru v okínku) a z legrace jsem pustil GLXGEARS a najednou na mě skočilo 920FPS.Prostředí samozřejmě nepoužitelné tak šup do XORG.CONF a upravit rozlišení a  po restartu konec již nenaběhlo.Po dvou dnech a krvavých očích z gogle jsem si řekl půjdu od LM a UBUNTU k jejich stvořiteli,vemu stable verzi a vše půjde jak po másle.

Instaluji tedy Deb Wheeze 64bit s gnome3 s tím ,že nepotřebné věci pak odinstaluji a bude vše OK,po čerstvé instalaci zase nahazuje X-ko NOUVEAU a tak zkouším GLXGEARS a dává 370FPS,tak si říkám  paráda hodím odpovídající driver mé karty a konečně to bude.No jo ale po výběru v nesvobodných ovladačích jsem zase na 60FPS jako u předchozích distrech.Jakékoli další kroky na tom nic nemění(mám opravdu vyzkoušeno vše co se o nvidia zde a na wiki napsalo),tak si říkám že mi vždy po odinstalaci zbyde někde nějaký pohrobek,ikdyž to vždy dávám pryč vše.Tak poslední počin je čistá instalace Deb Wheezy 64 bit minimum s Mate,kde zakazuji instalaci grafického prostředí a jedu to z konzoly kde přímo instaluji nvidii co se naskytá v repozitáři včetně závislostí.Výsledek je,že po prvotním úspěšném náběhu X doinstaluji balík kvůli GLXGEARS a ten opět píše 60FPS!!!!!

Karta je samozřejmě detekována,ovladač nvidia a akcelerace zaplá.Tak kde dělám chybu??????????Jdu na druhé PC kde je malinko slabší karta 8800GTX a probíhají úplně stejné peripetije jako na tom prvním PC.Opět 60FPS po změně z NOUVUE(120FPS) na nvidia ovladač.

Prosím naveďte mě jak tu akceleraci nahodit pro Debian Wheezy 64bit s Mate.Jak jsem již psal není problém instalace a zavedení ovladače,ale akcelerace po té.Děkuji.

Ota Trkola

#1
Podle mne je to OK, obnovovací frekvence monitoru je předpokládám 60Hz, tzn 60 FPS je také v pořádku. Svobodné ovladače takto fungují, alespoň AMD a Intel. Nvidii neznám.

marko250

Frekvence monitoru nemá nic společného se snímkováním grafické karty. Je tady majitel s podobnou grafikou a posledníma ovladačema nvidia 304.88,nebo z nvidie 320.10 a GLXGEARS mu píše 60 FPS?Existuje vypovídající test s příslušnou hodnotou pro mou kartu?

marko250

http://wiki.cchtml.com/index.php/Glxgears_is_not_a_Benchmark  Tak tohle je asi vysvětlení a já se trápím tolik dnů zbytečně. GLXGEARS má nevypovídající hodnoty pro určení nejlépe  chodícího driveru a hardweru vůbec.

Ota Trkola

Vysvětlení to podle mne není, jakousi představu glxgears dát může, nicméně závisí to na nastavení ovladače. Tzn nastuduj si více ohledně frekvence monitoru vs FPS u některých ovladačů.

marko250

Tak jistě,že frekvence monitoru záleží na rozlišení monitoru a to ovlivňuje FPS. S menším rozlišením a vyšší frekvencí jde vždy FPS v benchmarku nahoru,ale tady se bavíme o posunu o15FPS v mém případě při 800x600 a 75HZ.Pořád to nemá vypovídající hodnotu o výkonu karty ,na třetím PC mám integrovanou Intel....něco a dává 57FPS  když vemu ty dvě karty tak je to výkonostně prahistorický skok,čiže GLXGEARS nedokáže určit výkonnost,jen funkčnost akcelerovaného prostředí.Chce to aplikaci v které je seznam karet a výsledky a pak bude jasno jak si na tom stojí každá karta,samozřejmě ta aplikace musí brát data jen z karty a vynechat co nejvíce CPU,paměti ,bridge atd.

marko250

#6
Tak Vyřešeno!

Vůbec nebrat výsledky GLXGEARS jako určující výkon Vaší grafické karty.Dokáže jen určit ,že Vám jede hardwerová akcelerace nic víc!!!!!

Nainstalujte si  GLMARK2  a spusťte test,hodnotu si pak můžete porovnat na netu.Konkrétně u mě GLXGEARS s Nouveau - 120FPS a GLMARK2 - 354 bodů a po instalaci 319.32 ukazuje GLXGEARS - 60FPS a GLMARK2 - 4146 bodů(6000FPS v průběhu) dost propastný rozdíl a poslední 331.20 - 4163 bodů.