Zpomalený systém

Založil tribalcz, 20. 08. 2014, 11:16:33

Předchozí téma - Další téma

tribalcz

Ahoj mám menší problém. ZA poslední cca týden až dva se mi poměrně výrazně zpomalil systém řekl bych že reaguje až o 50% pomaleji. Sledoval jsem běžící procesy ale ty mi nic moc neřekly je v systému nějaký log který by mi mohl říci která komponenta za tomůže?

Roman Horník

#1
V programu pro sledování systému musíš vidět, jestli nějakej proces nezabírá příliš procesorovýho času (=zatěžuje CPU). Jestli nějakej najdeš, napiš ho sem. A nezapomeň napsat, jakou máš verzi Debianu, jestli je to 32bit neboo 64bit, jaký máš desktopový prostředí. Hlavně si nech zobrazit procesy všech uživatelů, ne jen svoje.
Taky to může dělat nedostatek RAM, čili RAM se nastaví virtuální pamětí, swapem na disku, kterej může bejt ovšem mimořádně pomalej. Ale to by disk neustále šrotoval a běh systému by byl výrazně kousavej.
V systémových záznamech toho moc nenajdeš, tam se takový věci zpravidla nezaznamenávaj, teda pokud se nejedná o systémovej proces a pokud se o tom umí do logu zmínit.

P. S.: Jseš ve špatným chlívku: Tipy, triky, návody - pouze návody, nevkládat dotazy!
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

No mám 64 bit systém s gnome RAM je 8GB a nmon i htop mi nikdy neukázaly více jak cca 70% - 75% swap mam polovinu velikosti ram. nejvíce cpu zatezuje gnome monitor system a prohlížeč chrome. zbytek je dá se říci zanedbatelnej ale htop mi ukazuje že swap je zaplněnej z 50% což mi přijde divný protože do swapu by měli data lézt jen při zaplnění ram ne?

Ota Trkola

Nastav omezení využití swapu a to tím, že do souboru /etc/sysctl.conf přidáš řádek:

vm.swappiness = 0

Pak využití RAM a swap prozkoumej ještě jednou. Co třeba disky, nemáš zaplněný /root nebo /home..?

tribalcz

Pokud vim tak by nemely byt ale az prijdu domu tak to zkontroluju

Roman Horník

Hodnota vm.swappiness udává tendenci ukládat stránky z RAM na disk. Výchozí hodnota je 60, minimum 0, maximum - teď nevím - 99 nebo 100. Výchozí hodnota je pro modernější stroje zbytečně vysoká, pro stroje, u nichž systém zabere po bootu maximálně tak třetinu kapacity instalovaný RAM, je dobrý použít vm.swappiness = 0.
Jo, změna se projeví až po restartu systému.
Jinak, jestli máš nedostatek místa na disku, nainstaluj si a použij BleachBit - je v repu.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

no po zadani vm.swappiness na nulku je vše ok :-) díky za pomoc