Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Témata - Roman Horník

#61
Návrhy a připomínky / Barvy
07. 10. 2010, 18:30:51
Привет,
trochu jsem přemejšlel, nebylo by lepší obarvit debian-linux.cz a tohle fórum do debianích barev? Ne, že by se mi klasická červená nelíbila, ale debianí červená by se mi zdála bejt vhodnější.


HEX: #d70a53
RGB: 215, 10, 83


K ostatním barvám na stránkách se hodí, s grafikou klidně pomůžu, ale s roztříštěným a docela složitým CSS si má dysgrafie neporadí. Ne, že bych ho neuměl, ale v tomhle jsem write-only.
#62
Bez keců; spouštíme jako root:

1) Pokud nemáme balík xfsdump, nainstalujeme si ho např. pomocí:
# apt-get install xfsdump

2) Zjistíme si míru fragmentace:
# xfs_db -c frag -r /dev/sda1

3) Defragmentujeme:
# xfs_fsr -v /dev/sda1

Hotovo :P


P. S.: Není potřeba tohle provádět často, míra fragmentace je za normálních okolností 20 - 100× nižší než u NTFS.
#63
V Synapticu a nejen v něm je možnost zobrazit si náhled tý který aplikace z oficiálního repa nebo jeho zrcadel, pokud tedy náhled existuje.
Pokud ale neexistuje a chcete, aby tam byl, čtěte dál.


Co k tomu budeme potřebovat?
  • Program, s nímž se dá udělat snímek obrazovky ve formátu PNG
  • Funkční připojení k netu
  • Grafickej webovej prohlížeč
  • Grafickej editor pro případ nutnosti ořezu nebo zmenšení
  • Terminál

Parametry obrázku:
  • Formát: PNG
  • Šířka: max. 800px
  • Vejška: max. 600px

Jak snímek obrazovky připravit?
V Synapticu, nebo kde se ještě dají náhledy zobrazit, se podíváme, jestli některá z nainstalovaných (a zobrazitelných) aplikací má nebo nemá k dispozici svůj náhled. Pokud tam není, můžeme ho připravit.
1) Otevřeme si Terminál
2) Zjistíme si příkaz, jakým se spouští onen program
3) V Terminálu ho spustíme tak, aby na nás mluvil anglicky: lang=C příkaz
4) Nastavíme okno tak, aby bylo menší jak 800×600 (~21×15cm při 96dpi). Dobrý je "vyfotit" (ne foťákem!) program v akci, video v přehrávači, obrázek v editoru aj. Hlavně žádný prasečinky, ani komerční reklama se nepřipouští
5) Je-li potřeba obrázek poupravit (ořez, zamaskování nežádoucích údajů), vykonáme to
6) Obrázek uploadneme na screenshots.debian.net. Není potřeba žádná registrace
... a okamžitě bude všem k dispozici (nejen) v Synapticu ;)

P. S.: Zkuste taky dělat náhledy fontů, může to bejt dost užitečný, jeden jsem udělal pro ttf-ocr-a
#64
/dev/null / Acer Aspire One D250 a WiFi
07. 09. 2010, 20:04:14
Nazdar,

na tuhle noteknihu jdem před časem dával Fedoru 12, neboť jedině tam šla při instalaci zprovoznit síť (bezdrát).
Ale protože je to neskutečnej shit a furt se sere, rozhodl jsem se, že půjde ven a že tam Squeezeho nějak zatluču.
Povedla se mi instalace základního systému (netinstall z USB bez sítě), takže tam nic moc není, ale potřeboval bych nutně zprovoznit síť (DHCP; Wifi; Atheros AR9285).
Zavedl jsem modul ath5k a do /etc/network/interfaces přidal:

iface ath0 inet dhcp
iface wlan0 inet dhcp
[/size]

Ale co teď? S DHCP a s konfigurací WiFi karty nemám skoro žádný zkušenosti  :-\
#65
Možná jste si ráčili všimnout, že poslední dobou tady začali řádit boti. Spousta z nich se dokázala zaregistrovat a vyplnit i svůj profil, ale několika "šťastlivcům" se dokonce povedlo odeslat alespoň jeden příspěvek, jako třeba tenhle, ostatní byly přesunuty do trezoru.
Píšu to proto, že moderátoři na tento úkon dosud nemají oprávnění, tohle totiž můžou provádět pouze administrátoři, jenže oni sem choděj bohužel jen jednou za uherskej rok.

Co vy na to? Rád bych, kdyby jste se k tomu vyjádřili všichni, kdož jste z masa a kostí.
#66
Děvčátka a chlapci,

níže naleznete dostatečně podrobný návod, jak si zkompilovat vlastní jádro. Konfigurací a kompilací jádra lze do jisté míry měnit jeho vlastnosti, povolit funkce, které nejsou v distribučním jádru povoleny, upravit jejich chování a zakázat ty, které nepotřebujete, včetně stovek ovladačů, pro vás jistě zbytečných. Tak lze jádro výrazně zmenšit, aby mělo co nejmenší dopad na systémovou paměť, může mít například jen čtvrtinovou velikost oproti jádru distribučnímu, přičemž o nic nepřijdete, ba naopak, váš systém může být o něco svižnější. Navíc můžete mít nejnovější jádro, které se může dostat ve standardní konfiguraci do repozitáře systému až za dlouhé týdny, takže nemusíte čekat, až bude váš nový hardware podporován.
Nutno dodat, že se pravděpodobně málokomu může podařit korektně zkonfigurovat jádro napoprvé, zvláště, když je v něm provedena spousta zásahů, proto buďte velice trpěliví. Raději provádějte spoustu kompilací s malými a opatrnými modifikacemi, než jednu velkou, stačí jen malá chybička kvůli nepozornosti, jádro či systém pak nemusí fungovat správně.
Nainstalovaná jádra hned neodinstalovávejte, mějte v zásobě alespoň jedno funkční ze stejné verze, z nějž pak můžete nabootovat a použít jeho konfiguraci. To se hodí tehdy, když naposledy zkompilované jádro odmítá poslušnost, kdy vám nefunguje klávesnice, nebo když se vám rozblikají LEDky na klávesnici, znamenající tzv. kernel panic, nebo tehdy, když budete muset disk zapojit na jiném hardwaru, který osekané jádro podporovat téměř jistě nebude.
Po většinu času budete pracovat v terminálu (to je ta ošklivá věc s písmenky a blikající kostičkou), nebo v konzoli. Jakmile ho spustíte, mějte ho až do finální instalace stále otevřený.
Není to žádná hrůza, kdyby to bylo příliš složité, tak o tom nepíšu.





Příprava
Základní ingrediencí je nepochybně zdrojový kód jádra Linux. Jedná se (v případě verze 5.12.12) o 76227 souborů a složek (starší jádra mají zpravidla méně), především textových, úhledně zabalených v archívu, majících po rozbalení dohromady zhruba 800MiB a po zaneřádění kompilací kolem 4-5GiB, takže ujistěte se, že máte na konkrétním oddílu minimálně 5GiB volného místa.
Ten si stáhneme ze serveru kernel.org, přičemž volíme raději stabilní jádro (v současnosti 5.12.12), s nestabilním občas mohou být problémy, nicméně to vůbec neznamená, že vždy a všude, takže se ho nebojte. Uložíme ho například na plochu, do domovské složky, nebo rovnou do /usr/src.

Protože budeme pracovat s právy roota (česky kořena), v terminálu přijmeme jeho identitu:

su -

Dále budeme potřebovat mít nainstalované dodatečné balíky, nainstalujeme si je pomocí:

apt install build-essential libncurses6 libncurses-dev cpp gcc libssl-dev libelf-dev bison flex

místo apt můžete použít aptitude, nebo apt-get (syntaxe je totožná).



Jdeme na to!
1. Rozbalíme si stažený archiv s jádrem. Předpokládejme, že je uložené na ploše (~/Desktop) a že je pro verzi 5.12.12, tedy že si nechá říkat linux-5.12.12.tar.xz.

Nejprve, jestliže jste tak dosud neučinili, si otevřeme terminál (gnome-terminal, xterm,...) a převtělíme se v roota:

su -

Poté přejdeme do složky, v níž chceme pracovat, například /usr/src (tam končí zdrojáky jádra stažené přes správce balíků), a rozbalíme do ní archív se zdrojáky jádra. Tato operace bude pár minut trvat, musí se extrahovat několik desítek tisíc souborů:

cd /usr/src
tar xf ~/Desktop/linux-5.12.12.tar.xz


Nyní potřebujeme konfiguraci aktuálně běžícího jádra. Nejdříve přejdeme do složky s rozbaleným jádrem:

cd linux-5.12.12

Použijeme konfiguraci jádra, na němž momentálně běžíme. Je to rozsáhlý textový soubor, bude uložen ve složce se zdrojáky pod názvem .config:

cp /boot/config-`uname -r` .config

Pochopitelně místo config-`uname -r` můžete použít název konfiguráku z jiného jádra, například config-4.15.0-1-amd64

Teď se pustíme do nejsložitější fáze, do konfigurace, kterou je možné přeskočit tehdy, kdy na konfiguraci jádra nic měnit nechcete, pouze toužíte po novější verzi jádra.
Chcete-li konfigurovat, maximalizujte si raději okno terminálu, poté můžete začít:

make menuconfig

Pokud vám nic nechybí, v okně terminálu uvidíte takové krásné menu na modrém pozadí, jinak, jestliže by vám něco chybělo, měla by se zobrazit chybová hláška, podle níž byste se měli řídit, jestliže ji nerozumíte, máme tady fórum :).

TIP!
Při štelování vám pomohou tyto příkazy, lsmod (seznam běžících modulů), dále potom lspci, lsusb, lshw... (seznam HW)


Ovládání pomocí kláves
↑/↓        Nahoru/dolu
Enter      Zvolit
Y          Povolit
N          Zakázat
M          Modul
Esc + Esc  Konec
?, H       Nápověda
/          Hledat

Stavy položek
[*]        Napevno vestavěno
[M]        Odnímatelný modul
[ ]        Zakázáno

-?-        Nelze změnit
[?]        Pouze povoleno/zakázáno, nelze použít jako modul
<?>        Povoleno, zakázáno i modul NEBO modul, zakázáno
{?}        Pouze povoleno a modul
(ABC)      Lze zadat hodnotu

--->       Submenu
---        Prázdné submenu


TIP!
Položky  označené jako EXPERIMENTAL, pakliže o některou z nich nestojíte, můžete klidně zakázat


Seznámím vás s důležitými položkami:
Pozn.: Pokud si s něčím nebudete jisti, nesahejte na to, nechte to tak, jak to je. Téměř u každé položky je k dispozici nápověda (H), jinak UTFG

General setup (obecné nastavení): Tady si můžete nastavit třeba podporu pro swap, kompresní režim kernelu (doporučuji XZ), podpora pro initramfs/initrd, optimalizace kernelu pro velikost, typ alokátoru (SLAB, SLUB, SLOB, SLQB...) aj.

Enable loadable module support: Zda povolit přidávání/odebírání modulů jádra za chodu + pár dalších voleb s touto věcí souvisejících- doporučuji povolit, nebo raději nehrabat

Enable the block layer: povolit blokovou vrstvu + volby související především s disky (třeba volba I/O plánovače, typů oddílů aj.). Raději nesahat.

Processor type and features: Typ procesoru, jeho vlastnosti. Tam se dá celkem slušně vyřádit, je možné zvolit si vhodnou rodinu procesorů, do níž váš křemíkový mozek spadá, podpora SMP (pro víceprocesorové systémy) i SMT (pro procesory s podporou hyperthreadingu), typ preempce, frekvence přerušení (100, 250, 300 a 1000Hz; čím vyšší frekvence, tím plynulejší chod a rychlejší reakce, ALE nižší vámi využitelný výpočetní výkon (kvůli příliš častým přerušením); dá se zvolit jiná frekvence, ale je potřeba upravit soubor kernel/Kconfig.hz), podpora pro <4GiB RAM (nebo až 64GiB RAM pro 32-bity s PAE), emulace matematického koprocesoru (pro archivní procesory nemající FPU) atd. Zde se dá jednak trochu zmenšit jádro a jeho velikost v RAM, ale hlavně se takto dá optimalizovat pro výkon.

Power management and ACPI options: Nastavení správy napájení a ACPI, povolení/zakázání uspání a hibernace, nastavení změny frekvence CPU atd.

Bus options (PCI, etc.): Nastavení sběrnic PCI(e), ISA, PCMCIA...

Executable file formats / Emulations: Podpora pro ELF aj., nuda, nesahat

Networking support: Tady se dají poštelovat různá síťová zařízení. Už v prvním submenu je spousta zbytečností (CAN, IrDA, CAIF aj.), dají se beztrestně vypnout.

Device drivers: Jó, tak u tohohle se zapotíte, to si pište! Pokud někdo z vás stále tvrdí, že Linux podporuje málo železa, nechť si poctivě proleze tenhle chlívek a spočítá si ovladače. Je to přímo bludiště! A právě v tomhle bludišti se dá jádro opravdu dobře zmenšit. Stačí znát důkladně střeva svého stroje, ovladače na ně nechat a zbytek, stovky, ne-li tisíce nepotřebných ovladačů, jednoduše zahodit, zrušit, zlikvidovat. Ale bacha, u čeho si nejste jisti (třeba RTC hodiny), to raději ignorujte. Je dobré si k jednotlivým položkám číst nápovědu, jak je tam něco jako "if unsure, say N" a ta položka vám není nijak povědomá, můžete ji zakázat. Jestli tam ale bude "...just say Y", raději poslechněte.

Firmware drivers: Koukám, že už jste z bludiště venku, na ksichtě vrásky a šedej vous, oči barvy krve, ale to nejhorší už máme opravdu za sebou. Nekecám. Třeba v tomhle chlívku nalezneme akorát pár speciálních ovladačů, zejména pro noteknihy.

File systems: Podpora různých souborových systémů. Doporučuju povypínat všelijaké ty rozšířené vlastnosti, pokud je nevyužíváte.

Kernel hacking: Koutek pr h4x0ry, různá dolaďování jádra, možnosti debuggingu.

Security options: Bezpečnostní udělátka - většina uživatelů nepotřebuje upravovat.

Cryptographic API: Různé šifrovací algoritmy.

Virtualization: Virtualizace; kdo nevirtualizuje (KVM a spol.), toto nepotřebuje. Zahodit, spálit.

Library routines: Nechat radši na pokoji, pokud nevíte, co činíte.

Load an Alternate Configuration File: Načíst alternativní konfigurák (asi jen pokud se jmenuje jinak než .conf).

Save an Alternate Configuration File: Uložit nastavení.

Až budete mít hotovo, uložte nastavení a zvolte dole položku <Exit>

TIP!
Pokud v tom umíte plavat a znáte svůj stroj dostatečně dobře, je tady ještě jedna fičura - připojte všechna vámi používaná zařízení a před konfigurací spusťte:
make localmodconfig
Tím na základě aktuálně použitých modulů deaktivujete většinu (nikoliv všechny) nepotřebných (ale bohužel někdy i potřebných) položek. Není to příliš dokonalé, takže si celou konfiguraci zkontrolujte.




3. Teď budete odpočívat, zatímco váš stroj zažije horoucí peklo. Správně, jde se kompilovat, půjde-li vše podle plánu, v /usr/src očekávejte dva deb balíky- linux-headers-blablabla.deb a linux-image-blablabla.deb.

Rovnou se pustíme do kompilace samotné (nedoporučuje se mít přetaktovaný procesor, během kompilace se mnohem více zahřívá a hrozí zatuhnutí systému či nevratné poškození procesoru):

make -jY deb-pkg LOCALVERSION=-sid KDEB_PKGVERSION=$(make kernelversion)-X

... kde -X je číslo "pokusu", např. -1 (5.12.12-1) a -jY je počet procesů, které se mají při kompilaci vykonávat naráz- toto je vhodné spíše pro víceprocesorové stroje a/nebo stroje s funkčním hyperthreadingem (SMT).
Kdo má jednojádro, může tuto volbu vynechat.


4. Hotovo? Vytvořily se balíky? Zbývá je pouze nainstalovat, pro jistotu oba (hlavičky jsou potřeba např. pro ovladače nVidia). Někdo preferuje klikátko Gdebi, ale když už máme otevřený terminál...

dpkg -i /usr/src/nazev_baliku.deb

Někdy se stane, že se neaktualizuje GRUB, to se dá napravit snadno:

update-grub


No a máme hotovo, teď jen stačí pomodlit se ke sv. Tuxovi a sv. Rootovi, modlitbu ukončit slovem "Enter", a rebootovat. Poté, pokud to bude fungovat, ladit dle systémových logů k dokonalosti, jestli se to nepovede, nezoufejte, můj první pokusný králík mi v počátku bootování rozblikal klávesnici v rytmu Kernel panic.

Hodně štěstí!
Aktualizováno 19. 6. 2021
#67
   
Jak už možná víte, dnes je tomu přesně 17 let, co Ian Murdock oznámil založení projektu Debian.




Debíku, všechno nejlepší k Tvým narozeninám a díky za to, že jsi mi ukázal, jak má operační systém správně vypadat!
#68
Všeobecná podpora / Prskající SoX
15. 08. 2010, 23:30:32
Nazdar,

právě si hraju se SoXem, ale ať dělám co dělám, nemůžu se zbavit jeho občasnýho prskání.
Zkoušel jsem větší buffer, ale nepomohlo to, menší buffer prskal víc, filtry SoXu jsou jen dva, ale i bez nich to prská.
Používám jej tak, že vstup je z mikrofónu a výstup posléze leze z repráku.

Tady je příklad, nazval jsem ho Satanizér:

sox -d -d -D pitch -666 reverb 100

Z výstupu v terminálu mi neustále leze:
WARN alsa: over-run
WARN alsa: under-run

Používám ALSu (žádný PulseAudio), zvukovka je: VIA Technologies, Inc. VT1708/A [Azalia HDAC] (VIA High Definition Audio Controller) (rev 10)
#69
Nazdar,

právě jsem si dokompiloval nejnovější stabilní kernel, 2.6.34-1, kterej zrovna dneska vyšel.

Mám ale 2 problémy:

* Nemůžu získat teploty jader CPU (lm-sensors), teplotu celýho CPU ale zjistit můžu

* Nefunguje automatická změna frekvence CPU (Conservative & Ondemand), obojí mi hází jen a jen 2GHz. Myslím si, že za to může podstatně širší nabídka taktovacích frekvencí, původně jsem měl na výběr ze 3 možností, a to z: 2GHz (plnej kotel), 1.6GHz a 1.2GHz, teď mám k dispozici 8 frekvencí, od 250MHz do 2GHz po 250MHz. Rád bych, kdyby to šlo nakonfigurovat tak, aby oba režimy používaly frekvence 500MHz - 1GHz - 2GHz, přičemž aby byly dostupný i ostatní frekvence (hlavně 250MHz), ale nevím jak na to.

Takhle tomu je jak za použití standardní kombinace z 2.6.32-5, tak za použití vlastní, dost osekaný konfigurace.

Jinak ale všechno funguje perfektně, něco dokonce i líp (rychlejší reakce programů) :)
#70
Programování / Vlastní spořič obrazovky
25. 06. 2010, 19:01:43
Nazdar,

chvíli přemejšlím, jak si vytvořit vlastní spořič obrazovky, nemyslím tím ale nějakou tu rozhejbanou čmáranici, ale náhradu za gnome-screensaver, kterej by uměl po přednastaveným čase neaktivity:

- přepnout monitor do stand-by (umím)
- podtaktovat GPU a VRAM u NV (umím; u mně to jde na asi 150MHz/200MHz z původních 500MHz/600MHz)
- snížit frekvenci obou jader CPU (to je bez problému, u mně to běží na 2GHz jen při zátěži, jinak na 1.2GHz, zřídkakdy na 1.6GHz)
- zastavit nepoužívaný disky (umím; 3 disky, přes hdparm)

Jak je vidět, je to spíš takovej šetřič energie (Bursík by měl radost), ale nevím, kde odchytit signál z klávesnice a myši, jak to potom zpracovat, aby z toho lezly jen 2 stavy (hejbnuto-nehejbnuto, něco určitýho/cokoliv jinýho), který bych odebíral a zpracovával v určitým časovým intervalu, např. 1s, nechci tedy nic, co by mi po monitoru běhalo, jen vypnout co jde a minimalizovat spotřebu toho, co vypnout nejde.

P. S. 1: Jo a chci to napsat v BASHi.
P. S. 2: Nebo pokud by se dal průběžně zjišťovat aktuální stav gnome-screensaveru (aniž by se díky tomu změnil jeho stav), pak by to mohlo sloužit jako přídavnej skript, to by mohlo stačit. Sám je nastavenej tak, aby jen vypnul monitor.

Stroj běží 24/7 (server) a nechci, aby v nečinnosti zbytečně moc žral.


Předem díky moc za návrhy!
#71
Nazdar,
mám problém s nabootováním čerstvý instalace Squeezeho, instaloval jsem ho na obstarožní mašinu (rok ~ 1999) Compaq DeskPro s P III @ 500MHz a 256MiB RAM.
Instalace proběhla úspěšně, a to včetně GRUBu, ale po restartu mi BIOS hlásí, že je disk nesystémovej, ani do GRUBu se nedostanu, navíc napsal, že jestli na tom chci provozovat UNIXovej OS, že na to potřebuju jakousi disketu od Compaqu. V BIOSu disk vidět je, ale při nastavování priority bootu je vidět jen kotoučová mechanika.

Jinak když jsem nabootoval ubuntí LiveCD 9.04, s hardwarem žádný problémy nebyly, i 18GiB disk, ačkoliv pamatuje Žižku se dvěma očima, je podle všeho zdravej jako buk. Disk má 3 oddíly: / (XFS), /home (XFS), swap.

Dá se s tím něco dělat (kromě toho kouzlení s disketou)?
#72
Привет,

odnepaměti se snažím srovnat mezní hodnoty senzorů, po spuštění příkazu sensors z toho lezou blbosti (např. minimální napětí je vyšší než maximální), jako je tomu na obrázku (červeně):

Kdysi jsem se na to ptal na ubuntím fóru, ovšem nedostal jsem na to žádnou funkční odpověď, snad tady budu mít víc štěstí...

Předem Ď!
#73
Nazdar,

abych to upřesnil, hra mi jde skvěle, ale asi po hodince jako by se snižoval výkon grafárny (viz. dole), kde mám před sebou víc objektů (např. svůj muniční sklad- stovky pistolí, samopalů, granátů, střelivo,...; abych to potom směnil za rubly ;D), kouše se to jako zablešenej pes. Jenže to nepřestane ani po restartu hry, ani po restartu X-ka, musím restartovat celej stroj, jinak mám z původních ~2000FPS (GLXgears) někdy ~1300FPS, jindy jenom ~1000FPS. Marně jsem hledal nějakej proces, kterej by to brzdil, žádnej jsem nenašel, ani z WINE nic neběželo, nic nezatěžuje CPU, teplota GPU je v normě (~60°C), jen ten výkon grafiky je až do restartu mašiny nízkej. Možná je zaprasená VRAM (512MiB; zpola sdílená), ale jak to zjistit? Nestalo se někomu z vás něco podobnýho?

Jinak:

GPU: NV 7300GS, 512MiB VRAM (ovladač nVIDIA 195.36; problém byl i u 256.25 i se starším kernelem)
CPU: Intel E2180 (2×2GHz)
RAM: 2×1GiB DDR2
OS:  Debian Sid (32-bit 2.6.32-5-686 SMP + ořezaný GNOME 2.30.0, bez kompozitního vykreslování)
S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl 1.0005 worldwide (1.0000 dělala to samý)
WINE 1.1.42
#74
Hardware / Acer Aspire One D250
23. 04. 2010, 19:33:15
Nazdar,
máti měla na svý mininoteknize Woknouze XP, jenže jí virus zrušil spoustu systémových souborů. Rozhodl jsem se jí tam tedy dát Debíka, ale bohužel, jeden průser vedle druhýho :(.
Ta kalkulačka nemá kotoučovou mechaniku,proto jsem zvolil instalaci za pomocí flashky, na níž jsem "vypálil" obraz pomocí UNetBootinu.
Původně jsem tam chtěl Squeezeho, jenže ten nenašel síťovou kartu (Atheros), WiFinku (taky Atheros) se mi nepodařilo zprovoznit, Lenny to samý, Sid sice síťovku našel, jenže se blbě nainstaloval GRUB (během instalace žádná chyba, pak jsem při pokusu o boot viděl jen blikající kurzor, nebo hlášku, že na disku není žádnej OS). Zkoušel jsem i klasickej obraz, ale instalátoru se nelíbilo, že není na kotouči, že je na flashce. LiveCD Lennyho jsem na tom rozběhnul, v pohodě jsem nabootoval, abych se pokusil to opravit, chrootnul jsem se na kořen hadru, jenže update-grub a podobný věci byly na nic, neboť v /dev jsem měl akorát jen jediný zařízení- null.
I googlování mi bylo prd platný, vyzkoušel jsem spoustu rad (i pro jiný modely), žádnej úspěch.
Ve včech případech mi to nabídlo pouze základní instalaci, nebylo možný změnit zavaděč na LILO, možná by to s ním i šlo.

Nemáte někdo nějakej nápad, jak na tom Debíka (nejspíš Sida) rozchodit? Už si z toho škubu vlasy, za chvíli dojde na nabíjení revolveru :(.
#75
Programování / PHP: mail() a kódování
12. 04. 2010, 13:48:12
Nazdar,
potřebuju pomoct vyřešit jeden nepříjemnej problém s kódováním mailů. Pro jednu klientku, která vlastní menší hotel, jsem připravil formulář na objednávání ubytování. Bohužel mám ale nemalý problémy s kódováním. Vzhledem k tomu, že jej budou používat i zahraniční návštěvníci, zvolil jsem jako nejlepší volbu pro kódování UTF-8, jenže jsem si bláhově myslel, že mail() používá jako výchozí kódování UTF-8 a dává jej do hlavičky zprávy, ono ale ne. Testoval jsem to na Gmailu, jenže na něm se zpráva zobrazuje snad vždycky korektně, i kdyby byla kódována Enigmou. Jenže jak jsem jí poslal zkušební zprávu, vrátila mi ji s paznakama místo diakritiky, použil jsem od oka ISO-8859-2 a všechno v pořádku, ale protože se kopie zprávy posílá i klientovi, může nastat průser.
Pár fíglů, jak do hlaviček nastrkat typ kódování jsem zkusil, ale asi jsem někde dělal chybu a buďto to tu hlavičku ignorovalo, nebo skript nešel vůbec.

Nezná někdo něco jednoduchýho, co by skutečně fungovalo? Klidně se to může kódovat do Base64 (nebudou-li s tím mít starší mailový klienti problémy).

Pro úplnost sem dávám prasokód odesílacího skriptu, nekamenujte mne za tu prasečinu, je to zatím alfaverze ;D

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; ISO-8859-2">
<meta http-equiv="Content-Style-Type" content="text/css">
<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="/image/favicon.ico">
<title>Objednávací formulář</title>
</head>
<body style="font-family: Arial; text-align: center;">
<h1>Odesílání formuláře</h1>
<?
$jmeno = $_POST['jmeno'];
$prijmeni = $_POST['prijmeni'];
$adresa = $_POST['adresa'];
$mesto = $_POST['mesto'];
$psc = $_POST['psc'];
$zeme = $_POST['zeme'];
$tel = $_POST['telefon'];
$mail = $_POST['mail'];
$term1a = $_POST['term1a'];
$term1b = $_POST['term1b'];
$term2a = $_POST['term2a'];
$term2b = $_POST['term2b'];
$dospeli = $_POST['dospeli'];
$deti6 = $_POST['deti6'];
$deti12 = $_POST['deti12'];
$stravovani = $_POST['stravovani'];
$ubytovani = $_POST['ubytovani'];
$zprava = $_POST['zprava'];
$antispam = $_POST['antispam'];
$predmet1 = "OBJEDNÁVKA";
$predmet2 = "xxxxx- objednávka";

if ($jmeno!="" and $prijmeni!="" and $adresa!="" and $mesto!="" and $psc!="" and $zeme!="" and $tel!="" and $mail!="" and $term1a!="" and $term1b!="" and $term2a!="" and $term2b!="" and $dospeli!="" and $dospeli!="0" and  $deti6!="" and $deti12!="" and $antispam=="xxxxx")
{
mail ("<xxxxx@xxxxx.xx>", $predmet1 , "xxxxx ~ OBJEDNÁVKA\n\n" . "Jméno, příjmení: " . $jmeno . " " . $prijmeni . "\nAdresa: " . $adresa . "\nMěsto: " . $mesto . "\nPSČ: " . $psc . "\nZemě: " . $zeme . "\n\nTel: " . $tel . "\nE-mail: " . $mail . "\n\n" . "Termín: " . $term1a . " - " . $term1b . "\nNáhradní termín: " . $term2a . " - " . $term2b . "\nPočet dospělých: " . $dospeli . "\nPočet dětí do 6 let: " . $deti6 . "\nPočet dětí do 12 let: " . $deti12 . "\nStravování: " . $stravovani . "\nUbytování: " . $ubytovani . "\n\n" . "\nZpráva odesílatele:\n" . $zprava . "\n\n" . "\n\nTento e-mail byl odeslán z webového formuláře hotelu xxxxx", "From: " . $jmeno . " " . $prijmeni . "<" . $mail . ">", $hlavicka);
mail ("<" . $mail . ">", $predmet2 , "xxxxx ~ OBJEDNÁVKA\n\n" . "Jméno, příjmení: " . $jmeno . " " . $prijmeni . "\nAdresa: " . $adresa . "\nMěsto: " . $mesto . "\nPSČ: " . $psc . "\nZemě: " . $zeme . "\n\nTel: " . $tel . "\nE-mail: " . $mail . "\n\n" . "Termín: " . $term1a . " - " . $term1b . "\nNáhradní termín: " . $term2a . " - " . $term2b . "\nPočet dospělých: " . $dospeli . "\nPočet dětí do 6 let: " . $deti6 . "\nPočet dětí do 12 let: " . $deti12 . "\nStravování: " . $stravovani . "\nUbytování: " . $ubytovani . "\n\n" . "\nZpráva odesílatele:\n" . $zprava . "\n\n" . "\n\nTento e-mail byl odeslán z webového formuláře hotelu xxxxx", "From: " . $jmeno . " " . $prijmeni . "<" . $mail . ">", $hlavicka);
echo "<p><b>Vaše objednávka byla úspěšně odeslána</b><br><br>Kopie objednávky Vám byla odeslána e-mailem</p>";
}
else
{
echo "<p>Vaši objednávku se <b>nepodařilo odeslat</b>, pravděpodobně jste nevyplnili všechny položky.</p>";
}
?>
</body>
</html>
#76
Hardware / UPS
10. 04. 2010, 06:46:48
Nazdar,

mám v plánu koupit si starší UPS zdroj, mám zálusk na APC smart-UPS 1000. Chci se zeptat, jestliže je nominální napětí interní baterie 12V (cca 14.4V), dal by se k ní paralelně připojit 40Ah Pb akumulátor z auta? Neudělalo by to něco s nabíjecím obvodem zdroje? Je to totiž pro napájení cukrárny, jsou tam 2 pokladny, osvětlení (zářivky), 2 počítače (1× pracovní + 1× server) + 1 LCD monitor + tiskárna, nabíječka noteknihy (má mrtvou baterii), to je asi všechno, do 600W bych se měl vejít, zdroj snese tuším 670W. Chci zajistit, aby UPS běželo s touhle zátěží i několik hodin v kuse, kvůli tomu tam radši udělám výkonnější chlazení.
Má s tím někdo praktický zkušenosti, klidně i s jiným UPS? Teoreticky by to mělo jít, praxi ale nemám a nechci moc riskovat. Při nejhorším bude na externí nabíječce a bude se k UPS připojovat automaticky pomocí přepínacího relé z auta (snese 40A), ale to se mi zdá bejt zbytečně složitý a nákladný.

Ještě jedna otázka- jak dlouho trvá, než se UPS "rozjede" při výpadku/znovuzapnutí napájení? Je to hned, nebo ihned? On třeba můj stroj nesnese výpadek delší než cca 200ms, to hned vypne :-\

Předem díky za reakce.
#77
Nazdar,
abych se přiznal, v síťařině poněkud zaostávám, nemám si s čím hrát, abych se to naučil, proto se omlouvám, bude-li můj dotaz znít stupidně.

Jde mi o to, že chci z jednoho počítadla, který pamatuje televizi na uhlí, udělat HTTP server, na serveru by běžely jednodušší stránky pro zhruba 5 malých firem, každá by ráda vlastní doménu, přičemž každá bude mít vlastní chlívek ve složce /var/www.
Proto se ptám, dá se zaregistrovat doména ne jen na čistou IP adresu (např. 212.34.56.78), ale na adresu např. 212.34.56.78/cokoliv? A jde to takhle u subreg.cz?

Předem mockrát díky!
#78
Na netu se dá najít spousta návodů, jak urychlit ve Firefoxu (Iceweaselu) načítání a vykreslování stránek, většinou se ale jedná o úpravu konfigurace skrze about:config, jenže tam může malá chybička zapříčinit i nefunkčnost prohlížeče.

Čirou náhodou jsem objevil skript, kterej by měl pro Firefox, a vlastně pro všechny Gecko-based prohlížeče, zakázat vykreslování pomocí Panga (Παν語), díky čemuž by se mohlo urychlit.

Stačí si vytvořit jednoduchej skript (např. firefox.sh), udělat jej spustitelným a udělat pro něj spouštěč. Obsah skriptu je dole:

#!/bin/sh
export MOZ_DISABLE_PANGO=1
iceweasel


"iceweasel" lze nahradit jiným příkazem pro spuštění vešeho oblíbenýho Gecko-like prohlížeče, např. "firefox-3.7" aj.

Moc velký změny jsem nezaznamenal, ale na starších strojích budou snad zřetelnější.
#79
Správa aplikací / Viewnior
31. 03. 2010, 02:57:33
Dlouhou dobu jsem jako prohlížeč obrázků používal EOG, neboli Eye of GNOME a byl jsem po tu dobu celkem spokojenej, tedy až na pár věcí. Neumí animovaný obrázky GIF a MNG, načítá obrázky dost pomalu, vypadá čím dál stejnějc atd., jenže dobrých GTK prohlížečů je málo a kvůli prohlížeči v Qt si nechci stahovat desítky knihoven.

Jednou jsem se nudil a tak nějak brouzdal po Launchpadu, abych něco neubuntího přeložil (ubuntí už nepřekládám), až jsem zavadil o zajímavej prohlížeč od Bulhara Sijana Panajotova- Viewnior.
No co, říkám si, tak to okoštuju, snad to nebude zlý. A ono to zlý není! Chová se stabilně, na prohlížeč obrázků toho umí docela dost a oproti EOG je to rychlý , umí to animace a navíc ořez. Oproti EOG má ale obrovskou výhodu- i když jej zatím píše jen jeden jedinej člověk, jeho vývoj je i přesto 100× rychlejší než u EOG, ačkoliv to teď pár měsíců vypadalo, že bude vývoj Viewnioru ukončen (ale prej jen ztratil GPG a SSH klíče, navíc údajně maturoval, pacholek jeden), ale před třema hodinama konečně vyšla dlouho očekávaná verze 1.0, konečně kompletně v češtině a z 2/3 ve slovenštině (obojí jsem dělal už ke konci září loňskýho roku, proto jsem z toho teď tolik vycákanej, i když jsem tam hned našel chybu :-\).

Netvrdím, že se jedná o nejlepší prohlížeč obrázků ve Vesmíru, je to ještě štěně, roste, pozornost si jistě zaslouží, pozornost jak uživatelů, tak i těch, co by chtěli jakýmkoli způsobem přispět (je potřeba dodělat slovenštinu, učil jsem se ji na základce do r. 1993 a Eugen Korda už v televizi není, nerad bych tam nasekal chyby).


#80
Hardware / Ovladač Nvidia 71xx pro Lennyho?
17. 03. 2010, 00:10:46
Nazdar,

dostal jsem pár výpočetních dědků, abych z nich udělal funkční mašinu. To jsem taky udělal, obsahuje jen ty nejlepší díly z let 1996-2000:

Konfigurace:
CPU: Intel Pentium II @ 300MHz (přetaktováno na 375MHz)
RAM: 3×128MiB @ 133MHz
MB: Těžko říct
Zvuk: Sound Blaster AWE64 (obrovská deska do ISA)
Grafika: ELSA Erazor III Pro (nVidia TNT2, 32MiB) (nebo mám v záloze 2× ATI Rage 128)
HDD: 2×18GiB PATA

Lenny na tom šlape celkem obstojně, nabootuje do minuty, Nautilu sice trvá, než se rozhejbe, pak je všechno OK.
Jenže klient chce, aby se na tom daly přehrávat videa z DVD, zatím se to jen kouše (ovladač nv). Možná by to šlo s ovladačem NV 71xx, jenže ten už v repu není a nevím, jestli si s ním Lenny, respektive kernel, poradí.

Proto se ptám- rozchodím na tom ten ovladač? Bude výkon dostačující? Má to vůbec smysl?

Předem dík!