Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Roman Horník

#61
Honzo, nadefinuj to v /etc/profile  ;)
#62
Kali je distro určený pro forenzní analýzu sítí, databází apod., a jestli jseš BFU, jak o sobě píšeš, nic z toho vskutku nepotřebuješ (a jestli jo, Debian spoustu těchhle balíků taky má), jako distro pro obyčejný uživatele nemá nic, co by jinde nebylo, teda snad jen autodestrukci dat pro paranoiky s alobalovou čepicí, po nichž "jde" rusko-čínská rozvědka.
Nemáš dostatečný základní znalosti a nepodpora Tvýho exotickýho distra situaci jen tak nezlepší. Jasně, je to odvozenina Debianu, ale to neznamená například, že budou názvy balíků stejný, že budou stejný závislosti, že to, co Ti poradíme, u Tebe bude fungovat, a když to bude fungovat, jestli náhodou nerozbijeme něco jinýho.
Takže, buď se v tom budeš muset plácat víceméně sám (respektive s naši podporou, ale zcela bez záruky, s rizikem), nebo si nahodíš čistokrevnýho Debíka a budeš moct využívat naše mnohaletý zkušenosti. Ale do ničeho Tě nenutím.

K míchání desktopových prostředí - má to sice výhodu v tom, že můžeš například vytvořit chiméru, například správce oken z jednoho prostředí, panely z druhýho, správce souborů z třetího a přihlašovací obrazovku ze čtvrtýho prostředí. Ale o to větší nevýhodu v tom, že si systém neuvěřitelným způsobem zabordelíš. Jestli takhle chceš experimentovat, nainstaluj si VirtualBox, do něj nainstaluj systém a do něj tolik prostředí, kolik budeš chtít - když se systému ve virtuálním stroji něco přihodí, prostě ho smázneš a nainstaluješ znova, bez rizika, že bys znefunkčnil hlavní systém a ohrozil svoje data.

Jinak to přirovnání buldozer/Uno je zcela nesmyslný.
#63
1) Nepleť sem Kali - už jsem to minimálně jednou psal. Jseš na Debian fóru, řeš Debian. Kdybys nepletl pátý přes devátý, tak Ti to kus života nesežere.
2) Chyba -110 by měla znamenat poškozenou SD paměťovku - neopravitelná, na vyhození.
3) Před instalací nejdřív obnovuj databázi balíků (!), tj. apt update - vypadá to, jako bys chtěl instalovat balík o verzi, která, co by stará, existuje pouze ve Tvý databázi.
#64
Že Ti to samo nestartuje (ale ruční spuštění jde) = nefunguje vůbec?! ???
Ani ses nepodíval do logů, proč se to po startu nespouští.
#65
Oprava kódu, na na některých strojích mohl awk vracet velikost RAM v bajtech v nevyhovujícím zápisu.
#66
Protože v RAM nejsou data komprimovaný (až na slučování duplicitních stránek, dělá KSM, nikoliv Komunistickej svaz mládeže, ale Kernel Samepage Merging), zRAM je postupně komprimuje. Proto se do ní vejde kolem dvojnásobku informací, než by jinak mohla pobrat ;). Opakuju, až po překročení limitu danýho vm.swappiness.
#67
Tady to máš "černý na bílým" - nejmenovaná česká 2D webová hra. Samotná je vcelku primitivní, ale dost zabugovaná. A především nenažraná.
Na to, aby mi paměť nestačila, stačí hrát asi 2 hodiny, furt totiž v paměti bobtná.
Do zaplnění RAM běžela vcelku normálně (přirovnám ke G3 na Sidovi ve virtuálním stroji). Po zaplnění RAM, jak to začalo swapovat do zRAM, byl běh nepatrně míň plynulej (asi jako G3 na "stabilním" vydání), ale ničemu to nevadilo, až teda na 80-100%ní zátěž všech jader CPU a funící větrák. Jenže jak se zaplnila i zRAM a šlo to do swapu na SSD, ač ten je rychlejší jak HDD, už to bylo naprosto nepoužitelný, trhal se obraz i zvuk, hned nato, protože mám swap stejný velikosti jako Ty, 1.9GiB, i ten se zaplnil a zasáhnul OOM.
Asi 2s před OOM jsem stačil udělat screen, kde je vidět v půlce přeplnění zRAM a náběh do swapu na SSD - za snížení zátěže CPU může IOWait:
#68
Dědku, nezřídkakdy do něj zabrousím například při tvorbě panoramat, takže...

Mimo to, zrovna Tobě, konzervě odmítající novější technologie, to nenutím. Když stroj používáš jak standardní BFU, nepoužíváš náročný aplikace a zároveň máš dostatek systémovejch prostředků, u nichž svým chováním nedokážeš dosáhnout jejich limitů, nebo je dokonce překročit, tak to nepotřebuješ, vlastně můžeš mít swap na disketě.
#69
Ty musíš mít furt něco extra :D. Ve swapu nemám ani jeden bajt obsazenej. Se spíš podívej, jestli máš v /etc/sysctl.conf vm.swappiness = <číslo> správně a bez překlepu. Máme stejnej systém, musí bejt stejnej výsledek.
#70
Já mám hodnotu 1, ale mělo by platit, čím větší je nouze o RAM, tím větší hodnota, ale víc jak 60 (výchozí) bych to nedával.
#71
No tak najdou se hyperkonzervy, co si udržujou NTB z 90. let v provozu (zeptej se Oty), ale to je extrém, spousta domácností furt jede na strojích z počátku milénia, třeba rok 2004-2006, protože ten počítač s Celeronem a maximálně giga DDR RAM byl moc drahej, a dokud ňáko funguje...
Pak jsou tady krom mobilů a tabletů, kde na Androidu zRAM figuruje pěknejch pár let, miniaturní počítače dle střihu Raspberry Pi, taky založený na SoC, s relativně malou RAM a nemožností swapovat na úložiště (obvykle SD karta), protože by paměťovka velice rychle odešla.
Já to mám, protože dělám grafiku, právě kvůli žravejm programům (teda ne programům, ale kvůli fotkám, co se musej natahat do RAM)- Když jsem měl 4GiB RAM (a pozdějc 6GiB), tak to stačilo leda na osmibitovou grafiku, kde každá úprava degraduje kvalitu obrazu, a relativně nízký rozlišení u panoramat (třeba jen do 50MPx), protože úprava takovýho 100MPx panoramatu právě kvůli swapování na mechanickej disk netrvala pár desítek minut, ale klidně čtvrt dne.
Nemusíš ale nutně dělat grafiku, i webový stránky, jejich skripty, jsou kolikrát dost nenažraný, stačí pár hodin brouzdat, listovat na Xichtbooku, pročíst pár PDF, a RAM je za chvíli natolik plná, že spuštění nějakýho jinýho programu část paměťovejch stránek prohlížeče pošle do swapu, tím spíš, čím větší je hodnota parametru vm.swappiness (tendence ke swapování, jeho měkkost; výchozí je 60).
#72
Btrfs mám na klasickým HDD, kde mám filmy, protože umí kompresi. Nevím, proč to EXT4 neumí. Ale taky v něm nevidím nic extra.
Secure Erase nepoužívám, na SSD snad ani nemá vzhledem ke způsobu uložení dat a jejich pseudonáhodným rozmístění význam.
U W10, jestli jsi to už nedělal, vypni indexaci a šmírování (telemetrii) - systém bude valit rychlejc.
#73
Po 5 letech nepatrná aktualizace kódu - nevyžaduje už Perl a líp si rozumí se Systemd.
#74
Slušný, akorát to jádro (initrd?) se načítá dost dlouho. Ale tak ono záleží, jestli máš všude fungující univerzál, nebo jestli tam máš ovladače jen pro svůj stroj. Ale tak jsou to jen dvě vteřiny navíc, Ota má o půl hodiny víc.
Jakej používáš souborovej systém na SSD? A s jakým nastavením (volby připojení)?
Já EXT4 a noatime,nodiratime,commit=600. Ještě by tam mohlo bejt speciálně pro SSD discard, ale to řeším periodickým spouštěním fstrimu.
#75
1) Kdybych neladil, jsem někde na 6-8s. A dělám to jen proto, že to jde a že to chci dělat, ne, že to je všeobecně nutný.
2) Nepotřebuju používat to, co používat nechci (a neboj, před tejdnem jsem si s GNOME na virtuální mašině velice dlouho a trpělivě hrál). Muzejní je maximálně tak koncepce, která je oproti Tvýmu GNOME sice bez zbytečných a zdržujících efektů, ale s okamžitou reakcí. Mimo to, grafický prostředí je prostředím pro spouštění grafickejch aplikací, ne prostředkem k sebeukájení, není to ani módní doplněk, není to nic, co by z Tebe vůči jiným dělalo něco víc/míň.
3) Není to z daleka jen o bootu (sám bootuju maximálně tak jednou tejdně), protože je rychlost systému a uživatelských programů, kde dochází k velkýmu využívání disku, do značný míry závislá na I/O disku, zrychlí se téměř všechno - instalace, aktualizace, disková cache, spouštění a kolikrát i běh programů, swapování, přesun souborů. (de)komprese velkejch souborů apod.
4) K tomu Tě přece nenutím, ctím Tvoje právo na strach a budu za něj do posledního dechu, do poslední kapky krve, bojovat :P. Stejně se k SSD jednou dostaneš, už dosáhly terabajtovejch kapacit, jen je zlevnit, pak můžou z trhu vytlačit mechanický HDD. Takže co?