Starej disk Seagate ST380215A

Založil Roman Horník, 26. 06. 2015, 13:44:09

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Nazdar,

na stařičkým Optiplexu GX-150 provozuju kamerovej server. Kompiloval jsem na něm jádro a že ho hned vyzkouším. Po SSH mu pošlu reboot a čekám, až naskočí, až začne chrlit obrázky. A ono nic. A tak si říkám, že jsem to někde asi zprasil, tak vylezu na půdu, snesu ho dolu, píchnu na monitor a příkazovka GRUBu. Tak jsem nabootoval ručně. A aniž bych spouštěl update-grub (zkoušel jsem ho na starým jádře), po restartu do novýho jádra GRUB naskočil a systém nabootoval. I nedalo mi to a kouknul jsem se na údaje ze SMARTu (jsou to decimální čísla):
Read Error Rate: 120266766
Seek Error Rate: 165861026
Hardware ECC Recovered: 234334756

hodnoty posledních 2 položek rostou

ALE:
Reallocated Sector Count: 0
Spinup Retry Count: 0
High Fly Writes: 0
Current Pending Sector Count: 0
Uncorrectable Sector Count: 0
UDMA CRC Error Rate: 0
Write Error Rate: 0
Data Address Mark Errors: 0


Tak co si o tom mám myslet? :o Je ten disk provozuschopnej, nebo mám očekávat, že za chvíli odejde do kytek? Naběháno má jen 7 a půl měsíce a nerad bych teď sháněl nějakej starej, ale dostačující disk, mám totiž k dispozici akorát starýho 20GB Maxtora, kterej je jednak pomalej a jednak řve jak pila.
Něco podobnýho jsem totiž viděl u disku (od WD), kterej z ničeho nic začal po 3 letech a 1 dnu ztrácet data, až z něj nešlo kvůli poškozenejm oddílům ani číst, ale po ňákejch 2 tejdnech odpočinku, když jsem z něj chtěl vyhrabat data, byl zase zdravej a běží doteď. Jestli to je podobnej případ...
Jak to vidíte vy? Mám tyhle chyby přehlížet, jako že nic nehrozí, nebo mám udělat novou instalaci na cirkulárku Maxtora (respektive sehnat jinej disk)?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

V prvni rade projed disk Seatoolsem.
Pak uvidis, Passed = provozuschopnej ;)

Jinak myslim ze ty 3 hodnoty co se ti nezdaj (Read Error Rate, Seek Error Rate, Hardware ECC Recovered) jsou u nekterych rad HDD bezny (v takovych cislech).
Ted u sebe nemam zadnej starej disk pro potvrzeni... ale uz jsem to dostkrat videl.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG