Debian Squeeze na flash disku

Založil Bohouš, 02. 05. 2010, 17:05:19

Předchozí téma - Další téma

Bohouš

Zdravím, nainstaloval jsem si Debiana Squeeze na flash. Protože můj flash disk nemá moc rychlý zápis a nechci, aby se na něj z důvodu životnosti (nějakou dobu ho už používám) nadbytečně zapisovalo, potřeboval bych nějak zamezit zbytečnému zapisování na disk. Napadlo mě například moutnout ramdisk pro některé složky, například pro /tmp.

Zapisuje se ale do více složek než jen do /tmp. Rád bych nějak zajistil, aby se pokud možno co nejvíce zápisů dělo v ramdisku a pokud by se nezapisovali pouze dočasné soubory, tak aby se změny zapsali na disk až těsně před vypnutím počítače a vytáhnutím flešky.

Nějaké nápady?
OS: Debian Wheezy

Tomas Jancik

jeste bych do ramdisku namountoval urcite /proc kde se nektere soubory prepisuji temer porad...

Roman Horník

Nevím, jakej souborovej systém používáš, ale u EXT3/4 jde nastavit, po jaký době se má na disk zapisovat (v mezidobí jsou tyhle data v cache v RAM), výchozí hodnota je 5s, pokud ji prodloužíš, ulehčíš flashce, ale na druhou stranu bude větší riziko ztráty dat při náhlým vypnutí napájení.

Možná to půjde, možná ne, ale /var/log by mohl běžet v tmpfs (nejspíš to půjde, jen aby systém blbě nekecal).

Máš-li tam i swap, můžeš mu buď nastavit hodnotu vm.swappiness na co nejnižší hodnotu (0), nebo, pokud máš dostatek RAM a víš, že ji nebudeš neustále zaplňovat, zbav se ho.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář

Citace od: Tomas Jancik kdy 02. 05. 2010, 22:16:09
jeste bych do ramdisku namountoval urcite /proc

Proc je virtuální, ten na disku doopravdy neexistuje a vytváří jej jádro za běhu. Takže není třeba ho nijak řešit.

Bohouš

Díky za odpovědi. Na flashi mám filesystém ext4. Myslím, že by bylo vhodné udělat "kernelácký" ramdisk, viz http://www.linuxexpres.cz/praxe/ramdisk-pamet-misto-disku. Při bootu bych si v grubu zvolil, jestli chci startovat s ramdiskem a případně i jak velkým. Do /etc/rc.local bych si napsal skriptík, který by případný ramdisk mountnul a do /tmp vlozil link odkazovany primo do ramdisku.

Rád bych zkusil dát do ramdisku i /home, ale nevím, jak bych efektivně zařídil, aby se mi těsně před vypnutím PC na flashku zapsaly pouze soubory, které jsem v ramdisku změnil (tj do kterých se něco připsalo, nebo které se vytvořili).

Věděli byste jak na to?
OS: Debian Wheezy

Tomas Jancik

Citace od: Petr Krčmář kdy 02. 05. 2010, 23:42:08
Citace od: Tomas Jancik kdy 02. 05. 2010, 22:16:09
jeste bych do ramdisku namountoval urcite /proc

Proc je virtuální, ten na disku doopravdy neexistuje a vytváří jej jádro za běhu. Takže není třeba ho nijak řešit.

a jo vlastne :D