Než strčím CD do počítače ...

Založil Radek, 10. 08. 2011, 17:21:57

Předchozí téma - Další téma

Radek

Realitou jsem dokopáván k upgrade na Squeeze. Lenny je dnes "obsolete", upgrade jsou spíš "backporty" - naposledy jsem přeinstalovával Lenny od nuly po pokusu o upgrade Flash Playeru. Proč jsem ještě nestrčil CD do počítače? Kvůli GRUBu 2.

Na disku je kromě Lenny také OS/2 (přesněji eCS). Zdá se (v komunitě/2), že s GRUBem 2 jsou velké problémy:

(1) GRUB 2 se nainstaluje do MBR, i když se mu řekne, aby se nainstaloval do partition. Tím vyboduje boot manager a je vymalováno.
(2) GRUB 2 není kompatibilní s LVM.
(3) GRUB 2 neumí nabootovat OS/2. Konec ...

Q: Co z toho je pravda? Má někdo přehled?

Asi ne úplně všechno. Kompatibilita s LVM asi nějaká bude podle postů, které se mi podařilo najít.

Q: Předpokládejme, že na disku je něco (eCS), co LVM používá. Je možné při instalaci Squeeze udržet LVM kompatibilitu zadáním parametrů pro fdisk?

A pokud jde o bootování eCS, fdisk -l najde správně už pod Lenny:

- OS/2 boot manager
- HPFS partition s OS/2 operačním systémem

(je zajímavé, že GPartEd nepozná ani jedno z toho). Dál se najde "W95 extended, LBA" (typ je 0Fh), což je LVM extended partition, a v ní 3 JFS (OS/2 JFS, typ je 35h) logické partitions, které se najdou ale nepoznají. Druhý disk obsahuje Debian.
OS/2 bootuje standardně z boot sectoru. Přesto jí GRUB 0.97 neumí nabootovat (podle svých vlastních slov) a GRUB 2 asi také ne. Jít by to přitom mělo, nechce se nic jiného, než aby GRUB nic neprobíral a prostě spustil boot sector, stejně jako to dělá BIOS.

Podle postů, které se mi podařilo najít, by mělo být možné dodat do GRUB menu OS/2 "natvrdo" (posty se týkaly widlí, ne OS/2).

Q: Je možné donutit GRUB, aby odstartoval (standardním způsobem, stejně jako by to udělal BIOS) OS/2?
Q: Je možné, že něco vyřeší os-prober?
Q: Jak případně upravit GRUB menu?
Q: Pomůže tady Rescatux?

Rescatux jsem pro jistotu stáhnul. Data zazálohuji, takže nebude moc vadit, když budu rušit všechny partitions ze všech disků ...  :P

Hobild

Instalace grubu2 do oddilu s rootem (/) by snad mela byt funkcni v rozsirene (expertni) textove instalaci. Pak by stacilo nastavit zavadec OS2 jako vychozi a do nej dat odkaz na start z linuxoveho oddilu.
Dalsi moznosti je vyuzit grub1.5 (balicek grub-legacy), pripadne lilo, pokud by vyhovovalo vic. Takze pri instalaci preskocit instalaci zavadece (volba neinstalovat zavadec, resp. instalovat na disketu ci flash) a tohle doinstaloval nasledne.
H.

Radek

#2
Co se mi podařilo zjistit:

(1) GRUB 2 se nainstaluje do MBR ať řeknete co chcete. Chcete-li instalaci do partition, nainstaluje se tam jenom loader Debianu, ale stejně se přepíše MBR. To je rozdíl (a zdroj problémů) oproti GRUBu 0.97, který se na povel skutečně nainstaluje do partition. Bootuje pak BIOS (nebo boot manager), partition boot sector aktivuje GRUB, atd. Při instalaci GRUBu 2 příjdete o boot manager.

(2) Chtít "legacy" GRUB znamená chtít zřetězení GRUB 0.97 -> GRUB 2 -> Debian. Ten GRUB 2 (a nejspíš i zvoraný MBR) je pořád tady. Je také otázka, kam se vlastně nainstaluje GRUB 0.97 .

Zdá se, že jednoduše to vůbec nepůjde. S LILO nemám žádné zkušenosti. Lze nainstalovat LILO během instalace Squeeze a vyhnout se tím GRUBu 2? Ale vůbec, čistě z principu: Všichni přecházejí na GRUB 2. Jít jinam by asi nebylo moudré. Zatím jsem našel něco boot managerů, které by mohly něco vyřešit:

plop
MBM
BootIt Bare Metal

Údajně by měly být schopné spustit GRUB 2 (tedy, ten Debian loader) v partition. Ví někdo něco? Zkusím. Zatím se snažím sesbírat co nejvíc informací.

----------------------------------------

Tak jsem strčil CD do počítače ...  :o

Nejdřív pár informací kolem. Počítač je Sony notebook, Pentium M, 2 GB RAM, 2 disky po 100 GB, původně míněné jako RAID, ale já je používám jako 2 disky, ATI Mobility Radeon X700. Jeden disk (první) obsahuje OS/2 a IBM boot manager, druhý disk obsahuje Debian.

Vyhodil jsem Debian z boot manager menu a spustil instalaci (install, v textovém módu) a všechno probíhalo jako v Lenny. Instaloval jsem pro jistotu na ext3, který tam po Lenny stále byl, aby nebylo nutné překopávat partitions. Ty partitions byly vytvořeny v OS/2 podle zásady manipulovat disk jen z jednoho operačního systému. Lenny ty partitions vyhovovaly, poznámky žádné nebyly. Squeeze ty partitions vyhovovaly asi také, také žádné poznámky. Disk byl rozdělen takto:

20 GB root ('/'), primary, ext3
70 GB /home, logical, ext3
5 GB swap, logical, ext2
5 GB /comm (pro předávání souborů mezi OS/2 a Debianem), logical, FAT32

Následovala instalace, která zkrachovala v "debootstrap" na

chroot /target mount -t proc proc /proc

Prý "segmentation fault". Šmytec. Spustil jsem rescatux. Protože "segmentation fault" mi znělo tak nějak jako page fault, tak jsem radší spustil memtest, abych se ujistil, že paměť je v pořádku. Po půl hoddině a úspěšně dokončeném "Test #5" jsem to vzdal. Paměť to asi nebude. Ještě jsem zkusil fsck na root a /home. Prý v pořádku.

Restartoval jsem počítač a zjistil, že:

- V boot manager menu se objevila partition, která tam neměla vůbec být. Boot manager je na úplně jiném disku, jeho data také. Boot manager se řídí daty od uživatele a nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu.
- OS/2 nabootovat šlo.
- LVM se mnou o 2. disku vůbec nemluvil. Disk corrupted! S tím nechci mít nic společného a také nebudu! Jdi jinam! První disk (s OS/2) byl v pořádku.
- DFSee (disk editor) hlásil chyby v partition table 2. disku. Partitions nezačínají na hranici cylindru (to OS/2 chce), velikost partitions je špatně. Ale partitions poznal správně, včetně IFS na nich.

Nainstaloval jsem zpátky Lenny. Divná partition, která neměla být v BM menu zase zmizela a disk byl v pořádku! Přidal jsem Debian do BM. Degian (Lenny) šlo odstartovat.

Protože instalace Squeeze krachla ještě před instalací GRUBu, tak asi GRUB nebude ten, kdo je vinen chaosem na disku. Zdá se, že chaos nepochází od GRUBu, ale už od fdisku ze Squeeze, od něčeho, co se v něm změnilo od Lenny.

Tak co s tím?

Q: Co je to za krach? Co bych s tím měl dělat?
Q: Je možné instruovat fdisk od Squeeze, aby vzal partitions jak jsou, nebo alespoň vyrovnal partitions na cylindr?
Q: Nebude jednodušší upgrade z Lenny? Pokud ano, jak by to měl udělat člověk, který je spíš uživatel než guru. Ten člověk by rád skončil s funkčním systémem, s funkčním připojením na síť, s package managerem a s grafickým rozhraním. Člověk doufá, že všechno ostatní nějak doinstaluje.

Firzen

Zkusil bych stáhnout System Rescue CD z http://www.sysresccd.org/Main_Page .. Z něho bych nastartoval Gparted, všechny oddíly bych upravil tak, jak bych je chtěl mít..
Dále bych spustil instalaci Debian Squeeze, a v ní už nic nerozděloval, pouze nastavil přípojné body k oddílům. Potom by instalace měla proběhnout v pořádku. Instalátor Debianu někdy holt disky zprzní.

Kdyby to selhalo znovu, můžete zkusit nainstalovat ten Debian Lenny, a potom postupovat takto:
# apt-get update
# apt-get upgrade

.. nahradit v /etc/apt/sources.list "lenny" za "squeeze" .. uložit ..
# apt-get update
# apt-get dist-upgrade

Po skončení operací by jste s trochou štěstí měl mít plně funkční Debian Squeeze.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.