Linux a kvalita zvuku

Založil roboux, 18. 07. 2012, 22:14:36

Předchozí téma - Další téma

roboux

Zdravím,
pre zaciatok len poviem ze debian používam už nejaký ten rok na serveroch, takže som sa takmer nikdy nestretol s GUI ani neriesil grafiku, zvuk atd, takze v tomto som naozaj lama, preto aj tento príspevok.

Pred časom som sa rozhodol že dám šancu Linuxu aj na desktope, skušal som Xubuntu, Debian, Fedoru, (ostal som pri debiane ):) aby som si mal z čoho vybrať, ale dosť nepríjemne ma prekvapila u všetkých distribúcií kvalita zvuku. Som dosť audiofil a hudbu počúvam stále ked sedím za PC. Pod kvalitou zvuku myslím to, že ten zvuk je akosi plechový, zatienený a celkovo bez kvality, basov atď..., s čím som na Windowse napríklad nikdy nemal problém. Ako prvé ma napadlo že skúsim pohĺadať nejaký equalizer a nastaviť ho tak, ako som to mal vo windowse, čo sa ja podarilo (volalo sa to pulseaudio-equalizer), ale zvuk nebol o nič lepší. Možno ste nad niečim takým ešte neuvažovali, je to asi aj dosť netradičný problém ale zaujíma ma, či existuje nejaká cesta ako zlepšiť kvalitu zvuku a či sa s tým už niekto zaoberal.

Pekný večer :)
PC: AMD Phenom II X4 965 BE; 4x4 GB DDR3 Kingston 1600MHz; GeForce 9600GT 512MB; ASUS M5A99X EVO
1. Server: DELL PowerEdge 2650 2x3,06GHz Intel XEON 512kB L2, 6x1GB DDR1 ECC Buffered RAM 266MHz; 2x36GB SCSI 10k Ultra320, 76GB SCSI 10k Ultra160.
2. 2x Server: HP Proliant DL385 G1: 2x2,6GHz AMD Opteron 255 1MB L2; 4x1GB + 4x512MB DDR1 ECC Buffered RAM; 6x36GB SCSI 15k Ultra320

Petr Krčmář

Nemám s tím osobně žádné zkušenosti, ale lidi dost brblají právě na PulseAudio. Podle fór se spousta problémů vyřeší jen tím, že se tahle věc odinstaluje. Zkus to. Já třeba Pulse v Debianu nemám a se zvukem nemám nejmenší problém.

Ota Trkola

PulseAudio v tom podle mne prsty nemá. Já ho používám a zvuk je v pohodě. Stejný jako předtím přes Alsu. Rozhodně není zvuk nekvalitní, pouštím muziku z notesu doma i přes Technics aparaturu a tam bych to poznal. Nemůže být problém třeba v ovladači zvukovky? Nezkoušel jsi to otestovat na jiné HW sestavě?

Roman Horník

#3
S PulseAudio jsem měl problémy od tý doby, kdy mělo premiéru na Ubuntu. Ani teď se ale situace nijak nezlepšila, proto jsem ho zlikvidoval i přesto, že se to GNOME3 zrovna dvakrát nelíbí, ale co dělat, když taky potřebuju poslouchat muziku apod., což mi PA neumožňuje (pár vteřin zvuk sice jde, pak se sekne a konec)? Proto používám starou dobrou ALSu, s níž jsem nikdy problémy neměl.
Pravdou je, že by nebyl špatnej SW ekvalizér, třeba SoX by to uměl, ale ne zrovna v reálným čase.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

alfred

ahj, ja mam alzu a je to katastrofa. jenom jsem liny menit za cmi, :)) ale doufam ze t neni linuxem obecne.  ja to dneska vymenim a reknu.

Ale prosim hlavne shanim nejake ceske dokumenty u linuxu jadre, systemech a konecne treba i o grafice jako je gnome apt.
poslete mi odkaz ? dnebo i neco koupim ale to vetsinou na to aby si clovek koupil dalsi blboly.. no tak dekuji
mam tri ucty na jednom jadru a nefunkcni wine '\_\.loOol./_/' punk's not dead

Roman Horník

Alza je katastrofa, ALSA nikoliv, je léty prověřená, vcelku jednoduchá a takřka bezproblémová. A navíc má původ v naší zemičce.
Neuvádíš, jaký máš konkrétně problémy se zvukem, neuvádíš ani, co máš za zvukovej čip, jeho název získáš spuštěním příkazu v terminálu:
lspci | grep Audio
A protože máš podle všeho starou mašinu, kde má hardware jistě skvělou podporu, problém bude jinde. A jen tak mimochodem- co je CMI?

Nejsem si jistej, jestli existuje česká dokumentace k jádru, každopádně my o něm něco taky víme, tak se ptej.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

alfred

me taky externi hrala vselijak.. cmi 83xx.. uz hraje jako na widlych a mozna jeste lepe reaguje na prikazy. jako rychlost nacteni dalsi skladby, pripadne equalizer.. jenom ta instalace mi dala zabrat
Ona ta ccina dela desitky karet a bohuzel mi neborou ovladace, jak snadne by to mohlo byt. nebyt kapitalismu (X*)_?
mam tri ucty na jednom jadru a nefunkcni wine '\_\.loOol./_/' punk's not dead

MartenP

Citace od: Roman Horník kdy 09. 11. 2012, 16:54:50
...je léty prověřená, vcelku jednoduchá a takřka bezproblémová...

Naprostý souhlas. Žádnou náhradu či nástavbu jsem ještě nikdy nemusel použít. Vlastně ani nevím, proč bych to měl dělat :)