Špatně nainstalovaný zavaděč :-/

Založil tribalcz, 27. 01. 2014, 19:53:54

Předchozí téma - Další téma

tribalcz

Zdravím požívám debian delší dobu společně  windows které využívám převážně jen na hry nyní sem byl nucen windows reinstalovat tak sem si řekl že to vezmu z gruntu a smažu celý disk a udělám i čistou instalaci debianu ale grub se mi nainstaloval na flashku ze které jsem to instaloval takže musím pokaždé bootvat z flashdisku ale k jádru problému potřebuji tento grub přesunout do pc ale nevím jak na to :-( poradí mi někdo jak to udělat????

Matesax

#1
Pane bože - tak jsi musel zadat špatné zařízení... Nabootuj Debian. Pokud nemáš GRUB2, nainstaluj. Zadej:

grub-install --boot-directory /boot /dev/sda

Bootovací složka je složka s daty GRUBu - kam se při spuštění MBR (Master Boot Record - hlavní zaváděcí záznam - buď rovnou vybírá mezi více VBR, anebo bootuje grafickou nadstavbu, co vybírá mezi více VBR) díky příznaku spouštění (signatuře 0xAA55) GRUB podívá na konfigurační soubor(y), parametry bootování atp. (Tuto složku tedy umístíš podle délky trvání svazku atp. Víš-li třeba, že Debian je jen dočasná záplata, tak do něj nedáš GRUB bootovací složku, ale spíše jinam - kde to vidíš trvaleji - aby jsi nemusel pořád řešit zavaděč...) Dalším parametrem je zařízení pro které má GRUB působit. (složka dev = devices) To znamená co má obsluhovat - jaké svazky = volume - VBR (Volume Boot Record) -> do jakého MBR se dát - buď do MBR v prvních 512 byte disku, či v prvních 512 byte extended (rozšířeného) volume (oddílu = partitionu). Původní bootovací složku GRUBu můžeš bez problému smazat - nač by tam měla trčet... V neposlední řadě to chce aktualizovat seznam položek v menu GRUBu - to se provádí pomocí:

update-grub

grub-install updatování volá automaticky...
Nevěřím v nic - pak má víra jest vyšší, než kterákoliv jiná...