Lenovo IBM T60 čierna obrazovka

Založil Elipso, 24. 05. 2014, 16:25:56

Předchozí téma - Další téma

Elipso

Zdravím

Mám menší problém, mám na notebooku čiernu obrazovku ale nie som si istý či je zlý monitor,konektor, inverter alebo doska :D
Včera ešte "išiel" boli tam horizontálne a vertikálne čiary.
Prikladám aj video ...

https://vimeo.com/96311421

Notebook asi po minute spustí 1 beep

čepi

Predpokladam ze mas vyhlasku c.50 §5 a vyssi (pripadne slovenskou alternativu), pokud ne, nemel bys "lizt a hrabat se" v zarizeni pod el.proudem, obvzlaste pokud je u displeje inverter (jakoze u tohoto modelu urcite protoze zde je podsviceni resene trubicemi/zarivkami) ktery ma az stovky voltu na napajeni podsviceni.
Vzdy kdyz budes manipulovat s nejakym dilem, ujisti se ze je notebook odpojen od el.site a ze v nem neni baterie (vcetne pridavne namisto opticke mechaniky).
NIKDO nenese zodpovednost za to jestli si/nekomu zpusobis jakykoliv uraz nebo zpusobis skodu na majetku (znicis zarizeni atd.).
Pokud opravdu nemas vyhlasku c.50 §5 a vyssi (pripadne slovenskou alternativu), radej to nech na nekom kdo ji ma nebo posli zarizeni do servisu (jo, vim ze funkcni ma cenu asi 100€ takze se to nevyplati, v tom pripade kup "novej" (repas/z ebay/aukra/bazaru) a tento si nech na nahradni dily, vzhledem ke stari se budou hodit).

1) Pripoj k VGA konektoru externi displej:
- pokud na nem bude obraz zcela vporadku, muzes vyloucit zakladni desku/grafickou kartu (sice ne na 100% ale vetsinou je pak problem jinde) -> go to 2)
- pokud na externim monitoru budou nejake artefakty v obraze nebo nebude zobrazovat vubec, je tam vadna zakladni deska (resp. graficka karta - pokud neni na MB ale je zvlast)

2) Zkontroluj zapojeni LCD kabelu v zakladni desce, pripadne jej prepoj (vytahni, znovu opatrne zasun), pokud nepomohlo ->3)

3) rozdelenj viko LCD, odpoj LCD kabel od panelu a inverteru. Fyzicky jej zkontroluj zda nemuze byt nekde zlomeny dratek (jsou opravdu tenke a krehke) ci v konektorech nejakej "pin". Pokud uznas ze kabel to patrne neni (i kdyz vypada vporadku nemusi to tak byt a jistotu ziskaz jen vyzkousenim nahradniho LCD kabelu), zapoj ho zpet do vsech dilu (MB, LCD, Inverter).
Jestlize nepomohlo, skus v miste konektoru (kabel + MB, kabel + LCD; hlavne NE kabel + inverter !) na zakladni desce a LCD panelu na konektor ruzne "zatlacit" zda tam opravdu neni jen spatny kontakt.

4) Uchop LCD panel za vrchni cast (v rozich) obema rukama a skus s nim opatrne "kroutit" (ruce jdou od sebe) na obe strany -> pokud neproblikava jakykoliv obraz a panel je stale uplne mrtvy (cerny bez podsviceni), mozna umrel uplne (nebo je chyba jinde nez u nej). Pokud tam neco sem tam problejskne, je panel pravdepodobne vadny.

Pokud nemas nahradni dily tak je to stejne k nicemu, vzhledem k cene repasovanyho NB bych nejdrive koupil ten a pak (vy)zkousel cim to je a koupil spravny nahradni dil (popr. si nefunkcni stroj nechal prave na nahradni dily). Mit 2 tyto NB je lepsi nez mit 1 novej dnesni (je to o vice vlastnostech nez jen o hrubem vykonu ;)

Vetsinou vadny LCD panel ma horizontalni nebo vertikalni pruhy (ruzne barevne, ruzne od sebe) - opravdu plne cary pres celou sirku/vysku panelu. Malokdy se zobrazuje oboji (vetsinou u fyzicky poskozeneho panelu). Pokud jsou ony pruhy nejak moc pravidelne ci dokonce prerusovane, je to asi grafickou kartou (at uz je ve slotu nebo napajena na zakladni desce).

Az vyresis problem se zobrazenim (at uz vymenou spatneho dilu nebo pripojeni externiho displeje), muzes resit ten "beep code" :)

Taktez si skontroluj zda mas v zakladni desce spravne vlozen(y) RAM modul(y), CPU (zamceny ve slotu) a pripadne grafickou kartu (neni li primo napajena na zakladni desce) vcetne chlazeni (CPU, chipset, grafika). Pokud by jakakoliv komponenta nebyla spravne umistena nebo funkcni, MB ti samozrejme neposle signal na graficky vystup.

Pokud ten problem vyresis, dej vedet cim to bylo.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

Na NN nepotřebuje padesátku, zvlášť, když to dělá sám pro sebe a u sebe doma. Taky padesátku nemám, přesto jsem 2x překopával domovní elektroinstalaci.
Pravdou je, že LCD jsou podsvícený buď CCFL, tedy miniaturníma rtuťovejma výbojkama, na rozdíl od zářivek bez žhavení, nebo LED páskama.
CCFL potřebujou k tomu, aby svítily, měnič, kterej přemění nízký stejnosměrný napětí na napětí střídavý, naprázdno o hodnotě několika stovek voltů. Zdroj je sice měkkej, takže nezabije, ale může způsobit bolestivý a dlouho se hojící popáleniny a taky to pěkně bolí. Ale zdravej člověk to přežije.
U LED, protože jsou na pásku v sérii, taky potřebujou relativně vysoký napětí, tady však v řádu desítek voltů, zpravidla do 100V.
Ale podsvícením to nebude, takže se v něm prostě nevrtej.
Závada bude někde mezi GPU a samotným panelem. Zpravidla studeňák, ale taky překroucenej drát/pásek. GPU nemají nožičky, jen plošky, který jsou k desce přiletovaný kuličkama cínu - tomu se říká BGA. Protože takovej spoj je sice prostorově úspornej, ale i díky Evropskýmu svazu mechanicky málo odolnej, prostě spoje při mechanickým namáhání (včetně teplotní dilatace) s radostí praskaj, může dojít k přerušení kontaktu. Dále signální kabeláž vedoucí do displeje dostává z důvodu, že se kroutí uvnitř pantů, pořádně na prdel. Kroutí se, kroutí, až se ukroutí. A nakonec, ani samotnej přívod signálu k panelu není taky zrovna bezporuchovej, stejně tak ani panel samotnej.
Suma sumárum, pokud nemáš dostatek zkušeností (ale to by ses tady neptal), radši si to nech opravit, nebo si sežeň stejnej stroj a celej panel zkus vyměnit.
Jestli na to ale máš koule a már po ruce náhradní stroj, můžeš se optat třeba na http://www.ebastlirna.cz
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz