Dotazy > Programování

Jaké IDE pro C++ ?

(1/4) > >>

Radek:
Já jsem tady nový, tak nejdřív oficiality. Jmenuju se Radek, jsem matematik, fyzik, trochu programátor, prostě exot. Uvedl jsem se hned tím, že mi nějak nešlo poslat aktivařní email, takže to nakonec řešil Tomáš Jančík. Tímto bych rád poděkoval za asistenci, díky, Tomáši. Ale dál. Jako správný exot, mám na počítači OS/2, ke kterému jsem se rozhodl přidat Debian. Podařilo se, sláva. Tím naznačuju, že s Debianem vlastně začínám a že o něm houby vím :)

Protože bych rád programoval, potřebuju IDE, takže nejdřív editor. Co bych ocenil? Editor, který je vlastně interpreter skriptu, který dodáte sami a kde si stanovíte, co má editor dělat a kdy. V dobách předpotopních takhle fungoval Kedit. Napsali jste si skript, vytvořili vlastní makra a key bindings a pak jste odmítali používat cokoliv jiného :) V Linuxu jsem zatím objevil:

(1) Vim (gVim). Zjevně jde naprogramovat k obrazu uživatele. Navíc jsem objevil docela dobře napsaný návod jak psát skript, tím získal Vim další body.
(2) Emacs. Trochu mě odrazuje, že to je krááááva, která si navíc hraje na to, že to je vlastně všechno, od internet browseru až k prkýnku na záchodě. Nerad bych křivdil, ale tenhle druh obecnosti jde většinou na vrub výkonnosti a srozumitelnosti. Já bych chtěl plain text editor, ne QuarkXpress křížený s piškvorkami a tramvají.
(3) Scintilla. Je součástí Geany, asi jde naprogramovat také. Našel jsem Lua skript, který prostě hooknul celý vstup včetně kontrolních znaků a pak to interpretoval po svém. To ovšem znamená napsat interpreter vlastně sám.
(4) Gedit. Proslýchá se, že ho lze naprogramovat v Pythonu, ale nějaký návod se mi nepodařilo rychle nalézt.
(5) Epsilon. Také krááááva, existuje Debian package. Je otázka, jestli je package dostatečně up to date. O Epsilonu něco vím z widlí, kde ho z nedostatku jiných widle editorů používám. Naprogramovat ho lze, ale protože jde o widle, tak jsem se moc nesnažil.

Předpokládejme, že editor mám, teď IDE. Ono to IDE pod Linuxem už editor obsahuje, takže první problém je, jak vnutit vybraný editor IDE a jestli to vůbec jde. Zatím jsem viděl:
(1) CodeBlocks. Všemi doporučované a prý výborné. Když jsem otevřel konfiguraci, tak jsem zjistil, že CodeBlocks chce psát program za mě a formátovat ho chce za mě také, vyber si jednu ze tří možností. Nevybral jsem si ani jednu.
(2) Geany. Tohle IDE je mi sympatické tím, že prostě nabízí integraci editoru, kompileru, debuggeru a ostatních součástí vývojového prostředí a nesnaží se dělat víc.

Takže co bych vlastně chtěl?

Editor: Možnost navolit nebo napsat
(a) Tzv. "virtual space", to jest, při pohybu kurzoru nahoru a dolů zůstává kurzor stále ve stejném sloupci, i když je řádek kratší. Ve "virtual space" lze psát, řádek se automaticky doblankuje do začátku nového textu.
(b) Tu nejjednodušší indentaci - pod začátek předchozí řádky. Nechci, aby editor dělal víc.
(c) Řádkové a obdélníkové bloky. Já jiné nepoužívám.
(d) Možnost posouvat obsah řádků (bloku) doleva a doprava. Možnost posouvat obsah od určitého sloupce dál.
(e) Key bindings podle mého přání. Jako luxus definovat key bindings za chodu, někdy se to hodí, když je třeba provádět nějakou akci opakovaně.
(f) Highlighting definovat podle mého přání. Nejen definovat barvy, ale také definovat, co se kterou barvou napíše.
(g) Nechci aby editor psal program za mě.

IDE:
(a) Aby fungovalo jako integrátor akcí prováděných při tvorbě programu a nesnažilo se o víc.
(b) Aby kooperovalo se zvoleným editorem.

Jaký editor a jaké IDE byste doporučili?

Jakub Lucký:
Eclipse-CDT

Erbureth:
Jako IDE používám KDevelop a QT Creator. KDevelop je IDE, co integruje hodně standardních nástrojů od gdb, valgrind... až po různé make systémy.
QT Creator se zaměřuje hlavně na QT aplikace, a podporuje z make systémů akorát qmake-qt4 (jestli i další, to nevím, ale nastavit se mi to nepodařilo)

Radek:
Nojo, KDevelop, KDevelop je KDE, já tady mám Gnome. Co mi nabídne Eclipse? Zatím každý, s kým jsem mluvil říkal: "strrrašně složitý". Možná pravdu neměl :)

borek:
Můžeš zkusit Anjutu. Splňuje asi všechny požadavky a má pluginový systém, kdy se dají nepotřebné pluginy vypnout nebo zase zapnout. Lze použít externí textový editor(určitě vím jenom o Geditu) uvnitř IDE.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi