Squeeze/kfreebsd-amd64/zfs-mirror

Založil Palo M., 15. 02. 2011, 15:44:32

Předchozí téma - Další téma

Palo M.

Skusal niekto nainstalovat Squeeze s freebsd jadrom, tak aby bol root na ZFS filesysteme, ktory by bol v mirrorovanom ZFS-poole?
Ja som zatial skusil instalator len vo VirtualBox-e, ale nenasiel som tam moznost, ako taky ZFS pool vytvorit.
Pokial sa dobre pamatam, v instalatore Lennyho islo vytvorit RAID1 aj LVM volumes... samozrejme pre freebsd jadro neexistuju ani SW-RAID ani LVM, no ale prave ZFS by mal v sebe mat moznost pouzit mirror alebo raidz - ale v instalatore ponukne rovno vytvorit filesystem ZFS v jednej particii a hotovo :-(

Tak teraz neviem, ci je v Squeeze pre zfs mirror alebo raidz vobec podporovany, a ked aj je, ci je mozne mat na takom poole root (nabootuje z toho Grub2?).
Keby to teoreticky mozne bolo v beziacom systeme, len by to chybalo v instalatore, tak by to snad islo nainstalovat aspon nejakou oklukou (mozno nainstalovat system do inej particie, v nom potom vyrobit zfs pool s mirrorom, potom bootnut z live-CD, prekopirovat root na novovytvoreny mirror a updatnut Grub...)

Mate s tym niekto skusenosti?

nettezzaumana

nechci bejt nepresnej, ale rekl bych ze to nejde v tomhle paznechtu (fbsd+debian) ..

pokud chces zfs tak si nainstaluj nejakej vhodnejsi fs aka openindiana|*bsd

Palo M.

Nebolo by nieco spolahlivejsie ako "nechci bejt nepresnej, ale rekl bych"?

Ako som zistil vo VirtualBox-e, instalacia kfreebsd-amd64 na ZFS-root zlyha, takisto to zlyha ak je root ZFS a /boot ufs. Grub2 pritom ZFS podporuje, v grub-shelli sa daju citat adresare a dokonca manualne bootnut jadro (aj ak je /boot na ZFS), lenze potom to aj tak zdochne vo faze mountovania root fs.

Co sa tyka ZFS samotneho, zda sa, ze ide velmi dobre. Ked som nainstaloval kfreebsd-amd64 na ufs root a dal len /home na ZFS pool, isiel ten pool pekne rozsirit na mirror (cez "zpool attach"), dokonca nebolo treba ani umount a pridalo to pekne za behu. Takze z tohoto hladiska by snad islo nainstalovat system len na jeden disk a potom pool rozsirit na mirror.

Je mozne, ze ZFS sa nerozbehne len kvoli chybe v instalatore (nevytvori sa ziadny /boot/grub/grub.cfg, nenainstaluju sa zfsutils a mozno ani nastavene parametre ZFS pool-u nie su idealne, ked to potom nenabehne ani manualnym spustenim z grub shell-u). Bohuzial, kedze s FreeBSD ani ZFS nemam zatial ziadne skusenosti, tak neviem, ake parametre nastavit pre ZFS pool a filesystem a co dat do grub.cfg... UTFG zatial tiez nepomohol :-(.

To ma trosku sklamalo, necakal som prave od stable Debianu, ze skratka nebude fungovat jedna zo zakladnych moznosti v instalatore (kfreebsd-amd64 + root na ZFS). Este je mozne, ze to je sposobene VirtualBox-om, ale zatial to nemozem skusat na realnom serveri, lebo tam bezi lenny so sluzbami pre domacu siet.

Napriek vsetkemu, na tom serveri nakoniec tak ci tak bude Debian squeeze, to mam skratka uz dobre rozmyslene. Ked nie kfreebsd jadro na ZFS, tak linuxove na ext4. Takze rady typu "daj si tam ciste *BSD" mi tiez velmi nepomozu (nehovorim, ze su to zle rady, ale mne sa momentalne nehodia).