Stupidní dotaz- několik domén na 1 IP [Vyřešeno]

Založil Roman Horník, 10. 04. 2010, 04:08:03

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Nazdar,
abych se přiznal, v síťařině poněkud zaostávám, nemám si s čím hrát, abych se to naučil, proto se omlouvám, bude-li můj dotaz znít stupidně.

Jde mi o to, že chci z jednoho počítadla, který pamatuje televizi na uhlí, udělat HTTP server, na serveru by běžely jednodušší stránky pro zhruba 5 malých firem, každá by ráda vlastní doménu, přičemž každá bude mít vlastní chlívek ve složce /var/www.
Proto se ptám, dá se zaregistrovat doména ne jen na čistou IP adresu (např. 212.34.56.78), ale na adresu např. 212.34.56.78/cokoliv? A jde to takhle u subreg.cz?

Předem mockrát díky!
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář

Doména se registruje vždy jen proti IP adrese. Prohlížeč pak zjistí zpětně adresu, spojí se se serverem a součástí dotazu na stránku je pak i doména, ze které chceme stránky vidět. Webové servery umí v konfiguraci vybrat různé virtuály a určit jim jejich adresáře. Není to problém.

Roman Horník

Petře, mockrát díky!

Jestli jsem to správně pochopil, tak na jednu IP adresu mám zaregistrovat požadovanej počet domén, na serveru (Apache) pak vytvořit stejnej počet virtuálních serverů, každej bude mít svou složku a svůj název, kterej bude totožnej s názvem tý který domény, takže tak nějak to zbastlit podle tohohle: http://www.debian-administration.org/articles/412
Je to tak?

Ještě jednou mockrát děkuju!
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář

Ano, je to přesně tak. V tom návodu je to popsáno hezky. Prostě je třeba, aby se klient z DNS dozvěděl správnou adresu serveru, který zareaguje na požadavek na konkrétní web. Může jich obsluhovat klidně stovky.

Tomas Jancik

resim ted neco podobneho, akorat uvazuji o VPS (nemam vlastni zelezo)

muj dotaz je spis na vykon? kolik CPU MHz a RAM MB je cca potreba na 5 - 6 mensich stranek, bud DRUPAL nebo vlastni system a celkove vytizeni tak okolo 200 navstev denne?

@Petr Krcmar: kdysi jsi mi psal, ze si platis nejakej VPS v zahranici... muzes neco doporucit?

Roman Horník

Petře, ještě jednou Ti moc děkuju! (ale to není všechno, ještě musím pořešit FTP a maily :))

Tomáši, jak železo? Dostačující kalkulačku vyhrabeš klidně i na sběrným dvoře :)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Erich Stark

Citace od: Tomas Jancik kdy 12. 04. 2010, 15:53:18
resim ted neco podobneho, akorat uvazuji o VPS (nemam vlastni zelezo)

muj dotaz je spis na vykon? kolik CPU MHz a RAM MB je cca potreba na 5 - 6 mensich stranek, bud DRUPAL nebo vlastni system a celkove vytizeni tak okolo 200 navstev denne?

@Petr Krcmar: kdysi jsi mi psal, ze si platis nejakej VPS v zahranici... muzes neco doporucit?

Až budeš potrebovať miesto pre web možno sa dohodneme, uvidíme jak pojdu kšefty možno kúpim server.  :o
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."