Debian Lenny

Založil LamerDebiansky, 19. 06. 2009, 11:58:26

Předchozí téma - Další téma

LamerDebiansky

Pekný deň prajem
Tento týždeň som nainštaloval Debian Lenny.Predtým som kedysi používal rok Ubuntu 7.04.A asi pár mesiacov Fedoru 10.Rozne ine distrá som len mal prevažne na skúšku a hneď mazal kvoli problémom.Medzitým win.Tak hneď som sa stretol z viacerými problémami ale s tým že ich chcem vedieť vyriešiť a ostať pri tejto distribúcii a naučiť sa ju

Problém č. 1)Nefunguje mi USB-Keď zasuniem USB do PC, mi vypíše toto - Cannot mount volume.
Invalid mount option when attempting to mount the volume '2G USB'.
Grafická ikona sa mi tam tiež objaví,rozpoznalo že to je USB,že je 2 GB,len mi to píše niečo o zlom nastavení čítania a neviem čo s tým

2.) Flash,už som ho nainštaloval včera cez terminál ale neviem čo presne mám zadať aby mi to nabehlo korektne s iceweaselom.

3.)Neviem ako presne si upraviť a zálohovať sources.list,mám stable verziu s tým že by som chcel používať i Skype,možno i Mozillu alebo aktualnejsi iceweasel,pripadne Operu,a dalšie non-free veci

4.)Ako firewall som si instaloval firestarter,ale ked bootuje PC mi vypisuje nieco v zmysle ze ho neberie,neviem ci je len zle nakonfigurovany alebo ho dat prec,ci nejaky iny odporucate alebo mal by tam byt defaultne iptables ?


Prosím pomoc
Ďakujem vopred za rady, a akékoľvek prípadné ďaľšie dopľňujúce informácie,materiály,k Debianu.Inak som s Debianom plne spokojný, len musím nabrať skúsenosti aby som nebol lama a potom to bude uplne naj

Petr Slunský

č.1:

pravděpodobně problém s právy. pokud jako root namontuješ USB např.

mount /dev/sdb1 /mnt

tak jako uživatel nemáš práva.

zkontroluj, zda máš nainstalovaný balíček "pmount"

č.2
balíček flashplayer-mozilla úplně stačí. Naistaluje se na místo, kde si ho iceweasel už najde a bude ho používat.

č.3
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free                                                             
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free           

tyto sekce stačí pro zpřístupnění non-free sw. Skype má repozitář na svých stránkách (pouze 32bit verze). Zdroj nakopírovat do sourcelistu nebo v samostatném souboru např. skype.list do adresáře /etc/apt/sources.list.d/

Sources.list je soubor, tak jej můžeš kopírovat a zálohovat, jak je libo.

č.4
i firestarter používá pro svojí práci iptables, stejné jako jiné grafické firewally. (guarddog a pod.)
jako základ bych doporučil nainstalovat ipmasq.

A hlavně jej nastavit. I bez něj se dá ale slušně žít.
Debian

LamerDebiansky

Vďaka za rady.Hneď potrebujem dalšiu.Zakysol som hneď pri riešení bodu 1. A to zaujímavo,zistil som že nemám pmount tak som si ho cez Synaptic aj z usbmount nainštaloval,mi to písalo nejaké somariny pri inštalácii a znova to nechcelo čítať a to isté,tak som to reinštaloval cez synaptic,vyzeralo to ok,potom som zistil že mi USB stále nechce mountovať,ale čo bolo ešte horšie,keď som znova chcel pustiť Synaptic už mi ani ten nešiel a vypísal mi :

An error occurred:The following details are provided:E: ERROR: could not create configuration directory /home/root/.synaptic - mkdir (2 Adresár alebo súbor neexistuje)

Nechapem co sa stalo,prosim poradte

Petr Slunský

CitaceERROR: could not create configuration directory /home/root/.synaptic

... a je tam ten soubor?  do konsoly na piš:
ls -la /root/ | grep .synapti


pokud tam je, tak musí mít su práva na přístupu k souboru.

Spouštíš synaptic jako super user? Pomocí su, sudo?

A jaké grafické rozhraní vlastně používáš? KDE/Gnome?
Debian

LamerDebiansky

Dal som do konzoly co si poradil,vypisalo mi - drwx------  3 root root 1024 2009-06-19 13:21 .synaptic

Spustam cez System/Sprava/Synaptic Package Manager , pyta prava roota,zadam rootovske heslo,a vypise mi to to co uz som uvadzal predtym

Mam prostredie Gnome.Co na tom ake mam prostredie ? Co znamena drwx ? Normalne ma to zacina bavit riesit,teda,ked sa dozvedam nieco nove a dostavam odpovede ktore ma mozu nasmerovat,vdaka

bhy

se synaptikem neporadím, protože ho moc nepoužívám. pokud nějaký program takhle přestane fungovat, promazal bych jeho konfiguraci, v tomto případě adresář ~/.synaptic/

jinak, zjistit, jestli máte nainstalovaný pmount, jde v terminálu takto:

dpkg -l pmount

pokud vypsaný řádek nebude začínat na ii, nebo to napíše, že pmount není nainstalován, nainstalujte ho takto:

aptitude install pmount

LamerDebiansky

Dakujem moc.Kedze spolu zo synapticom sa mi zacali objavovat problemy s inymi aplikaciami a zacalo mi to davat mne nezmyselne hlasky nieco v zmysle nefunkcneho pripojenia na net,na fore som niekde nasiel ze niekomu to robilo problem z nejakym problemom s DHCP,neviem ci to ma nejaky suvis, a ked som chcel otvorit napr. pridat a odobrat programy mi to vypisalo ze to musi aktualizovat a potom tu istu chybovu hlasku ako u Synaptic,a pritom net mi normalne siel,rozmyslal som ze ten problem bude hlbsi ale nemal som chut ho riesit okamzite,mozno ked bude viac casu a trpezlivosti,stiahol som torrenty,vypalil som si DVDcka z Debian Lennym,predtym tu distro som mal len 140 MB instalacku a tahal z netu z offic. stranky pre i386 architekturu,mozno sa to nejako zle instalovalo hoc mi nic nevypisalo ako chybu,tak som si zatial ako docasne riesenie dal Ubuntu,aspon si osviezim nejake veci pri nom a zistim ak tak co vsetko ma spolocne z Debianom a pripadne tie skusenosti niekedy pouzijem s Debianom