Zamrzání gdm a sysrq

Založil tribalcz, 16. 10. 2015, 20:38:06

Předchozí téma - Další téma

tribalcz

Zdravím aktuálně řeším dva problémy jedním z nich je zamrzání okeního správce a druhým nutnost opětovného nastavení sysrq po zapnutí pc začnu tím jednoduším a to sysrq. Pooužívám jessie

Nepletu-li se  tak příkaz sysctl -w kernel.sysrq=1 by měl trvale sysrq nastavit na maximální funkčnost ovšem po každém resetu je hodnota zpět na 438 ne že by to bylo překážkou, ale obtěžuje to.

A nyní k druhé problematice a tím je gdm které mi v náhodných intervalech někdy jednou někdy dvakrát nebo vůbec během dne zamrzne. přístup ke klávesnici mám takže ctr+alt+f1-f7 funguje jediné co pomůže je sestřelení všech procesů tj alt+sysrq+e a alt+sysrq+i. Poté se znovu mohu přihlásit a vše jede jakoby se nechumelilo domnívám se že za to mohou defaultní ovladače GPU jelikož jsem neinstaloval ty od nvidia na což se aktuálně chystám proto pro jistotu provádím rozdílovou zálohu pomocí rdiffu. Děje se toto i někomu dalšímu s defaultními ovladači?popř. jak jste se s tím poprali? předem děkuji za odpověď

Roman Horník

Nejsem si jistej, ale sysctl -w je jen dočasný, do restartu stroje. Trvalou službu by mělo poskytnout přidání řádku kernel.sysrq=1 do /etc/sysctl.conf
Co se tejče zamrzání, nainstaluj si proprietární ovladač (balík nvidia-driver) a pak po restartu uvidíš. Pokud to nebude, na vině může bejt i to GDM.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

po nainstalování nvidia driveru se to cele seklo neslo opustit prihlasovaci obrazovku po zadani spravneho hesla cela obrazovka zešedla a za par vteřin se opět objevilo přihlášení taková obdoba boot-loopu tedy login loop :-/po přepnutí do okonzole procházení chybových logů ze ktterých sem nic nevyčetl jsem narazil na místo na disku před započetím rozdílové zálohy bylo téměř 800GB volných po jejím dokončení a nainstalování driveru sotva 20mb což je divné ale po smazání poslední rozdílové zálohy vše jede jak má. Zatím bez záseku takže uvidíme

Roman Horník

To nějakej program cyklicky a velice rychle připisoval chyby do /var/log/nějakej.log. Právě kvůli tomu a kvůli svý lenosti jsem upatlal tohle. Před rebootem tímhle pročistím všechny logy, restartuju ščot a po náběhu OS se kouknu na logy. Podle nich řeším případný problémy a ladím systém.
Nejednou se mi totiž stalo, že jsem vykonal aktualizace, restartoval ščot, šel spát, pak do práce, a když jsem se utahanej vrátil z rachoty, koukám, že na disku nemám volný místo. A jeden log měl stovky giga, každou vteřinu do něj šlo mrtě novejch řádků zápisu.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

Jo to bude ono taky mě to napadlo tak sem to projel a a byly v tom dva logy. Nicméně stalo se mi to znovu ovšem nyní předpokládám že to bude mít reochu jiný důvod jelikož na jednom monitoru jsem měl puštěný film v HD, na druhém upravoval jednu webovou stránku a zároveň dekomprimoval velmi veliký soubor. Nejprve se systém chvilku škubal a pak to zamrzlo úplně takže teď dělám novou zálohu s vynecháním logů a nahodím úplně první zálohu je možné že se mi to s něčím pere takže uvidíme.

Roman Horník

No a máš tam oddíl nebo soubor pro swap (virtuální paměť) a má dostatečnou kapacitu? Protože tohle zamrznutí může způsobovat to, že dojde fyzická paměť a není do čeho swapovat, nebo tam virtuální paměť sice je, ale co do velikosti nedostačující.
Osobně používám tradiční swapovací oddíl + ZRAM swap (swap je přímo v RAM; toho se dosáhne tím, že se začnou stránky v RAM komprimovat, čímžto jako by měla RAM dvojnásobnou až třínásobnou kapacitu - rychlost komprese závisí na CPU, ale i na slabších procesorech je rychlejší jak swapování na disk).
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

Mno velikost swapu mam 16GB. Obdobně jsem to měl i na wheezy a nikdy jsem se nesetkal s nedostatkem je tedy pravda že se mi systém sem tam škubnul ale to bylo tak vše

Roman Horník

Byla to jedna z možností - škrtá se. Může to bejt chyba jak softwarová, ovladače, Xka, GDM,..., tak i hardwarová, že třeba při zahřátí GPU nad určitou teplotu vlivem tepelný dilatace se rozpojí vadnej spoj na kurvítkový technologii BGA a zamrzne obraz.
Hlavně to chce pročítat logy, a pokud možno při tom zatuhnutí zapsat si čas, kdy se to stalo. V nějakým logu to pak uvidíš.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

S tou GPU jsi mi něco připoměl občas mi na vteřinu jakoby zhasne monitor (cca 1-2 za den) napřed jsem si myslel že je to monitorem přece jenom mu sou už asi 3 roky ale když přítelkyně křápla displej na notasu kterej ssem měl k tomu monitoru připojenej dva dny tak ani jednou skusím to připojit na integrovanou grafiku a uvidíme

Roman Horník

Je to dost dobře možný, že i takhle se to může projevovat. Když mi odcházela grafika, GF 7300GS, sice občas zamrzla, ale dost často se na obraze objevovaly ošklivý artefakty, barevný kostky, místo písma rozsypanej čaj, nebo zaměněný znaky, deformovanej duch vrchní části obrazovky se zobrazoval dole...
Vem si, že pouzdro čipu, kterej umí dost topit, má jinou tepelnou roztažnost, než deska ploěnejch spojů. A mezi tím je asi 0.1 - 0.2mm vrstva cínovejch kuliček, který jsou díky nařízení Evropskýho svazu křehký (RoHS; zakázali do pájek přidávat olovo, který je prej strašně toxický; zapomněli, že jen ve vodě rozpustný olovnatý soli). No a stane se, že se kuličky utrhnou nebo prasknou. A pak je po vodivým spoji, vzniká studeňák, kterej občas vede a občas ne, záleže třeba na teplotě, vlhkosti a vibracích.
Já teda doufám, že se mi to u GTX650 nestane, byla by to škoda.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

tak problém neustal ani v čisté záloze kdy jedíná přidaná app byla rdiff-backup dokonce jsem se i uchýlil k tomu že jsem disk odpojil a nainstaloval systém znovu na jiný problém ale stále byl nyní jsem se tedy vrátil k poslední záloze a nějak jaksi přežívám. Ale asi se to tluče s nějakým základním balíkem jelikož jsem nebyl ani schopný nainstalovat přes wine photoshop následně asi po hodině to celé zamrzlo po stisknutí notoricky známých kláves alt+sysrq+e/i již photosop nainstalovat lze ale neustále padá

Roman Horník

Zkusils provoz přes integrovanou grafiku? Díval ses do logů?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

integrovaná dělá to samý. Jaký logy myslíš pro gdm?  Tam nic není tedy závadného. Jinak náhodou se u mne dneska stavil známý který mi poradil zkompilovat si čistý wine a poté photoshop nainstalovat podním, že je mu to pomohlo, ale na jinačí problém. provedl jsem a vše funguje.

tribalcz

Tak problém byl s největší pravdpodobností v balíku gdebi který se nainstaloval automaticky i s jinými balíky které jsem obnovoval pomocí dselectu smazal sem ho a od té doby problémy vymizeli. Z pohodlnosti jsem totiž používal terminál pro správce který je součástí balíku a v poslední době to zamrzalo právě při tomto balíku nevěnoval jsem tomu moc pozornost jelikož se to sem tam stalo i když sem měl puštěnej jen chrome arduino IDE sublime aj. ale posledních asi 6 zamrznutí byly výhradně při tomto terminálu.