Destruktivny upgrade icedove 10->17

Založil Palo M., 07. 07. 2013, 05:44:51

Předchozí téma - Další téma

Palo M.

A mame to tu. Pred casom sa objavil oznam, ze Debian-security team uz bude podporovat len ESR verzie Mozilly. Uz vtedy som sa obaval, co bude s rozsireniami (distribuovanymi ako debianovske baliky, teda xul-ext-*).

A dneska na mna vybaflo, ze je update icedove z 10.0.12 na 17.0.7, s nim aj enigmail... bohuzial s hlaskou "packages have been kept back". Tak som zistil, ze upgrade tychto balikov by odinstaloval xul-ext-adblock-plus (a ten by so sebou zobral aj xul-ext-adblock-plus-element-hiding-helper a aj gnome, ktore na nom zavisia). Takze predpokladam, ze v dalsom kole by to na mna asi vybaflo asi tak 124 balikov (vsetky, ktore metabalik gnome instaluje ako svoje zavislosti a nevyzaduje ich ziaden iny balik co som instaloval) ako pravdepodobne nepotrebnych... Patral som po pricinach a v dpkg --status xul-ext-adblock-plus na mna svieti "Breaks: ... icedove (>> 16.0~a1+)...". No parada!
Kym odinstalacia samotneho xul-ext-adblock-plus nie je az taky problem - akurat si to rozsirenie uzivatel musi nainstalovat sam v iceweasel, ale aj tak pouzivam zopar inych rozsireni, ktore nie su dostupne ako debianovske baliky... ale odinstalovanie metabalika gnome je fakt otrava.

Tak toto podla mna security team nezvladol. Keby napriklad vydali aj novsiu verziu xul-ext-adblock-plus (ktora nerozbija icedove 17), tak by vsetko prefrcalo hladko (ked ten adblock plus bezi s iceweasel 17, snad by nebol problem spojazdnit ho s icedove 17). Alebo keby aspon vydali novsiu verziu metabalika gnome (aby nezavisel od xul-ext-adblock-plus), tak ten adblock plus by som si do iceweasel uz doinstaloval (v icedove ho ani nepotrebujem)... a to nechcem vidiet, keby niekto mal ine desktopove prostredie, pouzival icedove a chcel by si "len" doinstalovat gnome - pravdepodobne mu to ponukne "skvelu" moznost odinstalovat icedove... Su to fetosi.