Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - čepi

#166
(U)EFI by melo byt v rezimu Legacy BIOS, jinak muze byt problem se secure bootem.
Otazkou je jestli MB nemuze najit pevny disk nebo jenom zavadec na nem.

Ubuntu mas nainstalovane nebo jedes z LIVE CD? Vidis v nem HDD a jeho obsah?

Jinak:
Kdyz spoustit notebook, objevi se ti obrazovka s napisem Acer. Pokud jsi nemenila dosud nastaveni v BIOSu, dole budes mit cosi jako "press F2 to BIOS" -> zmackni F2. Vstoupis do BIOSu, tam na karte "Main" povol klavesu F12 Boot Menu (enable). Uloz nastaveni (posledni karta, save change and reboot), po restartu pocitace se ti na obrazovce s napisem Acer objevi i info o F12 -> zmackni F12, dostanes se na obrazovku vyberu z jakeho "media" chces nabootovat.
Pokud tam bude disk (pojmenovany nejspis podle vyrobce -> seagate, western digital, hitachi + naky cislo) tak NB nemuze najit zavadeci oddil (-> problem s grubem?). Pokud tam na vyber disk mit vubec nebudes, je neco s diskem (posli do Brnenskyho servisu, tel.cislo pro nahlaseni najdes na webu aceru - to ze jsi se snazila preinstalovat system jim rikat nemusis, nebude to na nic mit vliv ale je kolikrat lepsi se nezminovat, na vola narazis vsude :) ).
#167
Správa a instalace softwaru / Re:skype
13. 07. 2014, 20:18:21
www.google.com
napis "debian jessie skype"
http://www.google.cz/search?hl=cs&source=hp&q=debian+jessie+skype&btnG=Hledat+Googlem&gbv=1
https://wiki.debian.org/skype
http://tutorialforlinux.com/2014/04/24/how-to-install-latest-skype-on-debian-jessie-8-32-64bit-linux-step-by-step-easy-guide/
#168
Citace od: fidelio kdy 13. 07. 2014, 00:44:20
Neřekli, jak jsem uvedla výše, později jsem se snažila nainstalovat Debian 8 testing, tato verze kartu našla a já si to během té instalace opsala...
http://programujte.com/forum/vlakno/27515-debian-ovladac-pro-sitovou-kartu/
Všechny příspěvky tam byli dřív než ti to Roman jako první odpověděl ;) Ale to je jedno.
Tak teď buď ovladač nacpat do wheezyho nebo zjistit proč ti po instalaci nenabootoval(a) jessie.
#169
Citace od: fidelio kdy 12. 07. 2014, 15:35:03
Podle všeho Broadcom Corporation NetXtreme BCM57786 Gigabit Ethernet PCIe.
Jenže to ti řekli na jinejch strankach ;) kde to patrně našli na mistech co jim vyplivnul google po zadani "E1-572G debian...".
Věř že každej výrobce má 2-3 (a u wlan i více) alternativ co tam na desky z výroby osazují. Neříkám že tam tu kartu mít nebudeš ale lepší se je opravdu přesvědčit sama -> viz. výše co píše Roman.

Jinak:

http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=150&t=155202#p806776
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2192280
http://unix.stackexchange.com/questions/115898/how-do-i-upgrade-the-debian-wheezy-kernel-offline%29

Nebude nejspis zrovna "jednoduche" zprovoznit tuto siťovku na debian wheezy (při netinst isu).
#170
Všeobecná podpora / Re:Memory usage
04. 07. 2014, 19:20:13

https://www.google.cz/search?hl=cs&source=hp&q=debian+task+manager&btnG=Hledat+Googlem&gbv=2&gws_rd=ssl#gbv=2&hl=cs&q=debian+terminal+command+for+ram+usage
http://linuxlookup.com/howto/view_running_processes_linux_system

Pokud mas opravdu "napevno" prirazene 2GB RAM, tak v systemu bezi "neco" co ji zabira (nebo viz. Petr Krčmář), zjisti co to je, cestou si over ze ty 2GB tam opravdu mas ;)
#171
Server / Re:Konfigurace Samby
23. 06. 2014, 16:17:49
Neni zac  ;)
#172
Server / Re:Konfigurace Samby
21. 06. 2014, 15:31:24
Mas windows ve stejne pracovni skupine a stejny windows ucet uzivatele (rc) se stejnym heslem?

Nevim nakolik je rozdilny postup v Debian a Ubuntu ale kdysi (pri zacatcich s linuxem  ;D ) jsem si zkousel hrat podle tohoto navodu:
http://wiki.ubuntu.cz/samba
A vse fungovalo jak melo (vcetne pristupu z windows stanice).
#173
Volná diskuze / Re:koupě notebooku
02. 06. 2014, 05:18:03
Citace od: Roman Horník kdy 01. 06. 2014, 21:17:20
Žádná foxconňácká prasečina
No a prave tady by jsi se mozna divil, protoze napric vsemi "vyrobci" to skutecne vyrabi (original design manufacturer) prave foxconn, wistron, compal, quanta, inventec + jeste asi 2 (relativne) "vetsi" na ktery si ted z hlavy nevzpomenu. Nejvetsi zastoupeni vsak maji tito jmenovani.
#174
Volná diskuze / Re:koupě notebooku
01. 06. 2014, 21:16:25
Oto, tento pripad jsem popsal v bode 3)
3) Kupuje-li nekdo levny produkt (vsechno pod vyse zminene), zajimejte se o jedine -> jak je na tom servis.
#175
Volná diskuze / Re:koupě notebooku
01. 06. 2014, 20:23:45
Ja bych si dovolil nesouhlasit s vyse uvedenymi nazory na kvalitu notebooku a hodnoceni znacek.

Resp. castecne souhlasim s tim ze HP je predrazena "znacka", nenabizi pro bezneho spotrebitele o nic vice nez ostatni, naopak si myslim ze mimo par modelu probooku a elitebooku nema co nabidnout (a to co nabizi v nicem neprokona "konkurenci"). Pokud nevyuzivate i jejich sluzby provazane s jejich produkty podival bych se nekde jinde.

PackardBell -> znacka patrici skupine Acer Group, dnes jiz vetsina modelu shodnych s modely Acer rady Aspire, pokud se lisi tak jen v designu a barvach.
Momentalne je v ramci Acer Group vedena znacka PackardBell pro levnejsi segment trhu.

Acer - nesouhlasim s nazorem se Acer je shit. Tato legenda vznikla v dobach kdy laptop nebyl financne dostupny pro bezneho obcana a i movitejsi clovek se rozmislel zda takovyto stroj opravdu vyuzije vzhledem k jeho porizovaci cene. V te dobe prisel Acer s levnejsimi produkty nez konkurence ("zavedene" znacky), co do HW pouzivali stejne soucastky, vyrabi to stejni partneri. Rozdil byl predevsim v kvalite provedeni -> tam Acer zacal volit jednodusi konstrukci a levnejsi materialy.
Bohuzel lide jsou kratkozraci a hovada, ocekavali od mnohem levnejsiho zarizeni stejnou kvalitu provedeni jako napr. od IBM ThinkPad. Chovali se k temto zarizeni prasacky a pak se jen divily ze to zarizeni nevydrzelo (zejmena vika pantu). Nejjednodusi bylo zacit nadavat a oznacovat Acer za shit, uz ale zapomeli dodat ze nebyt Aceru, malokdo by si v ty dobe laptop mohl koupit.

Aceru to ale na trhu vyslo. A vsichni (podotykam opravdu vsichni) vyrobci se prizpusobyli -> tzn. zacali vyrabet na stejny zpusob. Jinak by totiz o tento trh prisli.

Dnes je uz uplne jedno jakeho vyrobce zvolite pokud jsou vase kriteria vyberu cena. O kriteriu kvalite provedeni totiz v segmentu do 20 000,- nemuze byt rec.

Vsichni pouzivaji ty stejne dodavatele a lidi co stoji za konstrukci laptopu, vsechny jsou typu "sendvič". Vyrabeji to ve stejnych tovarnach ti stejni lide, jen na jedny lince na to lepej takovy logo a na druhy jiny logo. Krom designu (tvar, barvy) se opravdu v nicem nelisi.

Lenovo - jo tak tohle je sranda :) Lenovo koupilo od IBM divizi PC, zahrnujici jak desktopy tak laptopy. Co s nimi "dokazalo" udelat je vsem znalym zname (tem ostatni staci doplnit jakekoliv sproste slovo/synonymum k znicit?). Ted se IBM zbavila i serveru (a storage) zalozenych x86/64 platforme - taktez to pujde do kytek. Dobra volba byli kdysi kdyz jeste jeli v kolejich prebranych od IBM, nejlepsi volba nejsou dnes uz vubec.
Malokdo vi ze pan co stoji nejvyse (nebo minimalne temer nejvyse, nad nim jsou uz jen akcionari? A ty zajima jen vyse dividend ;) ) v Lenovu je pan Gianfranco Lanci, uz od roku 2012. Malokdo vi ze tento pan stal za uspechem Aceru, malokdo vi ze do Lenovo si z Aceru vzal mnoho lidi z a na vedouci pozice. A malokdo si uvedomuje ze stoji i za nynejsim "vzestupem" Lenova co se tyce prodanych zarizeni. A malokdo si uvedomuje ze za tim stoji presne ta stejna "strategie" kterou vytahl (temer) na vysluni znacku Acer.
Ano, to za co vsichni nadavaji Aceru do shitu, to presne se ted (jiz druhym rokem) deje v Lenovu, a v mnohem vysi mire.

Proslo me rukama nespocet produktu Aceru, proslo me rukama mnoho produktu od spolecnosti HP, Lenovo, Toshiba, Fujitsu(+Siemens), Sony, Asus, MSI...
Malokdo ma tolik zkusenosti a muze relevantne srovnavat. Pokud bych mel obecne doporucit jak vybirat tyto produkty:
1) koupit jen tu modelovou radu na kterou vyrobce (nikoli prodejce) poskytuje zaruku 36 mesicu s moznosti dokoupit si dalsi 2 roky (u vyrobce)
- techto modelu neni moc, vyrobce ma pro dodavatele vyssi kriteria po vsech strankach - musi si byt proste jisty min. ty 3 roky zarizeni vydrzi a valna vetsina vydrzi i tech 5(+). Zaruka je vetsinou on-site nebo next bussiness day. Samozrejme jsou to rady z vyssich cen a vyber je nevelky (vzhledem k te zaplave modelu co je nyni na trhu).
2) Chce-li nekdo "levnejsi" (okolo 20 000,-) produkt, divejte se zda na Vami vybrany model poskytuje vyrobce zaruku rozsiritelnou alespon na 36 mesicu.
- tady mate relativne take sanci ze to zarizeni tech 36 zvladne (resp. muze zvladnout), dale pak plati i bod 3)
3) Kupuje-li nekdo levny produkt (vsechno pod vyse zminene), zajimejte se o jedine -> jak je na tom servis. Totiz konstrukce je u vsech stejna, cenu delaji predevsim HW a marze. A zde ma nejvetsi vyhodu prave Acer (Group), servis Aceru v Brne je v EMEA regionu (napric ruznych znacek) dlouhodobe nejlepe hodnocen.

Zapomente na ty vykriky do prazdna od pablbu co plivaj na Acer (potazmo servis) - vetsina jich je nespokojenych protoze jim zamitly reklamaci zarizeni ktere si sami poskodili (to uz samozrejme nikdo neprizna). A nezapomente na to ze rvou vzdy jen ti nespokojeni.

Mimochodem rada IdeaPad od Lenova model B590 (a jemu podobne - a ze jich neni malo) je ten (vasimi slovy) nejvetsi shit kterej muzete koupit. Verte mi, setkal jsem se s nim nejednou.

Snad posledni nezodpovezena otazka -> stary dobry Dell je urcite na tom dobre, stejne jako stare dobre IBM ThinkPady, TravelMaty a jine. S novymi modely Dellu nemam zatim zkusenosti.

Jen dodam ze jsem velmi spokojeny uzivatel notebooku Aceru, v roce 2009 jsem zakoupil model TravelMate 6592G, jede do ted, bez jedineho problemu, jen baterie uz je rok mrtva. 3 roky uzivam model TimelineX 4830TG, nemam mu co vytknout (a baterie ma 62% puvodni kapacity, vydrz nyni okolo 4 hodin), no dobre, displej by to chtelo matnej a s vyssim rozslisenim ;).
Koupim-li si novy laptop, bude to Acer, zatim vsak nemam duvod soucasne stroje menit :)
#176
Volná diskuze / Re:Konec TrueCrypt?
01. 06. 2014, 11:55:37
Jen kopiruju z diskuze na root.cz (patrne to jiste je i jinde na webu):

Prvni (cervena) veta na webu http://truecrypt.sourceforge.net/:
WARNING: Using TrueCrypt is not secure as it may contain unfixed security issues.

Kdyz se pouziji prvni pismena od kazdeho "slova":

uti nsa im cu si

Prelozeno z latiny:
(do anglictiny) -> If I wish to use the NSA.
(do cestiny) -> Pokud bych chtěl použít NSA.


Vzhledem k tomu TrueCrypt je o sifrovani, nebudu jediny kdo si mysli ze to neni jen nahodna sifra  ;)
#177
Predpokladam ze mas vyhlasku c.50 §5 a vyssi (pripadne slovenskou alternativu), pokud ne, nemel bys "lizt a hrabat se" v zarizeni pod el.proudem, obvzlaste pokud je u displeje inverter (jakoze u tohoto modelu urcite protoze zde je podsviceni resene trubicemi/zarivkami) ktery ma az stovky voltu na napajeni podsviceni.
Vzdy kdyz budes manipulovat s nejakym dilem, ujisti se ze je notebook odpojen od el.site a ze v nem neni baterie (vcetne pridavne namisto opticke mechaniky).
NIKDO nenese zodpovednost za to jestli si/nekomu zpusobis jakykoliv uraz nebo zpusobis skodu na majetku (znicis zarizeni atd.).
Pokud opravdu nemas vyhlasku c.50 §5 a vyssi (pripadne slovenskou alternativu), radej to nech na nekom kdo ji ma nebo posli zarizeni do servisu (jo, vim ze funkcni ma cenu asi 100€ takze se to nevyplati, v tom pripade kup "novej" (repas/z ebay/aukra/bazaru) a tento si nech na nahradni dily, vzhledem ke stari se budou hodit).

1) Pripoj k VGA konektoru externi displej:
- pokud na nem bude obraz zcela vporadku, muzes vyloucit zakladni desku/grafickou kartu (sice ne na 100% ale vetsinou je pak problem jinde) -> go to 2)
- pokud na externim monitoru budou nejake artefakty v obraze nebo nebude zobrazovat vubec, je tam vadna zakladni deska (resp. graficka karta - pokud neni na MB ale je zvlast)

2) Zkontroluj zapojeni LCD kabelu v zakladni desce, pripadne jej prepoj (vytahni, znovu opatrne zasun), pokud nepomohlo ->3)

3) rozdelenj viko LCD, odpoj LCD kabel od panelu a inverteru. Fyzicky jej zkontroluj zda nemuze byt nekde zlomeny dratek (jsou opravdu tenke a krehke) ci v konektorech nejakej "pin". Pokud uznas ze kabel to patrne neni (i kdyz vypada vporadku nemusi to tak byt a jistotu ziskaz jen vyzkousenim nahradniho LCD kabelu), zapoj ho zpet do vsech dilu (MB, LCD, Inverter).
Jestlize nepomohlo, skus v miste konektoru (kabel + MB, kabel + LCD; hlavne NE kabel + inverter !) na zakladni desce a LCD panelu na konektor ruzne "zatlacit" zda tam opravdu neni jen spatny kontakt.

4) Uchop LCD panel za vrchni cast (v rozich) obema rukama a skus s nim opatrne "kroutit" (ruce jdou od sebe) na obe strany -> pokud neproblikava jakykoliv obraz a panel je stale uplne mrtvy (cerny bez podsviceni), mozna umrel uplne (nebo je chyba jinde nez u nej). Pokud tam neco sem tam problejskne, je panel pravdepodobne vadny.

Pokud nemas nahradni dily tak je to stejne k nicemu, vzhledem k cene repasovanyho NB bych nejdrive koupil ten a pak (vy)zkousel cim to je a koupil spravny nahradni dil (popr. si nefunkcni stroj nechal prave na nahradni dily). Mit 2 tyto NB je lepsi nez mit 1 novej dnesni (je to o vice vlastnostech nez jen o hrubem vykonu ;)

Vetsinou vadny LCD panel ma horizontalni nebo vertikalni pruhy (ruzne barevne, ruzne od sebe) - opravdu plne cary pres celou sirku/vysku panelu. Malokdy se zobrazuje oboji (vetsinou u fyzicky poskozeneho panelu). Pokud jsou ony pruhy nejak moc pravidelne ci dokonce prerusovane, je to asi grafickou kartou (at uz je ve slotu nebo napajena na zakladni desce).

Az vyresis problem se zobrazenim (at uz vymenou spatneho dilu nebo pripojeni externiho displeje), muzes resit ten "beep code" :)

Taktez si skontroluj zda mas v zakladni desce spravne vlozen(y) RAM modul(y), CPU (zamceny ve slotu) a pripadne grafickou kartu (neni li primo napajena na zakladni desce) vcetne chlazeni (CPU, chipset, grafika). Pokud by jakakoliv komponenta nebyla spravne umistena nebo funkcni, MB ti samozrejme neposle signal na graficky vystup.

Pokud ten problem vyresis, dej vedet cim to bylo.
#178
Zakomentovat (#) nebo smazat i druhej radek:
deb cdrom:[Debian GNU/Linux 7.4.0 _Wheezy_ - Official amd64 DVD Binary-1 20140208-13:47]/ wheezy contrib main
Jen tipuju ;)
#179
Citace od: lemur kdy 16. 04. 2014, 21:12:30
To šla technologie disků a softwaru dopředu, nebo se zjistilo, že to se životností není tak horké?

Ano i ne :)

Pokud je SSD běžně používán, většinou ti chcípne na něco jinýho než kvůli opotřebení buněk (životností / počtu přepisů).
Rozepisovat by to bylo na dýl. Každopádně jsi si vybral SSD velmi dobře, Crucial je firma Micronu což je výrobce přímo flash NAND chipů používaných pro SSD (používá je i Intel). Navíc používá MLC chipy (narozdíl od jiných výrobců co cpou do nejen levných SSD TLC).
#180
Mrkni na vyrobce HDD, pak bez na jeho web, stahni si utilitu na otestovani HDD (Seagate -> Seatools for DOS; WD -> WDiag; mas-lin disk od jineho "vyrobce" /prakticky zustali jen Seagate a Western Digital, Seatools ti bez problemu otestuje jakykoliv disk), zapoj v PC/serveru jen testovany HDD, nacti testovaci utilitu (boot z CD, flashky...), spust "short" a pote "long" test -> disk se ti otestuje, pak uvidis jestli obsahuje chyby.

RAM otestuj Memtest(em)86+ (opet bootovatelna flash ci CD) - doporucuji alespon nekolik pruchodu (PASS).

Spis ale budes mit nejaky SW problem.