Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Radek

Stran: [1] 2 3
1
Všeobecná podpora / Re: PDF editor
« kdy: 28. 10. 2013, 11:18:02 »
Mělo by stačit ctrl-C, ctrl-V. Mám před sebou Wheezy KDE a kopírování textu jde bez problému. Stačí přepnout do režimu "Selection", aby manipulace myší vybíraly a nepokoušely se třeba stránkovat. Pokud máte Gnome, mělo by to jít také, Evince i Okular jsou Poppler based, clipboard v Gnome není stupidní. Pokud nelze kopírovat, pak asi:

(1) PDF je šíleně "proprietary" a někde překáží nějaký flag. Zkuste pro kontrolu jiný PDF.
(2) PDF neobsajuje žádný text. Jsou to nascanované obrázky svázané dohromady. Každá stránka má "background" (totiž to co vidíte) a jinak už vlastně nic. Tento druh PDF se vyznačuje velkou velikostí (desítky MB) a obvykle nepřítomností indexu (TOC).

V případě (2) nemáte žádnou šanci zkopírovat nějaký text. Obrázky jsou navíc většinou JPG, takže nepomůže ani Gimp nebo podobný soft.

2
Odstartoval jsem systém a po neobyčejně dlouhém startu se na horní liště Gnome objevil "zákaz vjezdu do jednosměrné ulice". Průzkumem zákazu vjezdu se přišlo na to, že to je keyboard indicator. Klávesnice se přepíná v pohodě, ale indikace "česká", "anglická" chybí. Zdá se, že chybí jen ikona "Cze", "Gbr", popup menu indikátoru je správně, správně také rozkliknu keyboard layout.

Systém funguje jak má - až na to, že layout zjistím jen pomocí "ěščř". Je to otrava, protože přepínám často. Zjišťovat až za chodu, že píšu "4esky" je nepříjemné. Je nějaký jednoduchý způsob, jak dostat ikony keyboard indicatoru zpět?

3
Ne, nejsou vůbec. A úplně chybí možnost něco nastavit. Nainstaloval jsem gnome-audio (to kupodivu installer neinstaloval) a nezlepšilo se nic. Zatím jsem tedy doinstaloval:

- esound
- gnome-audio

4
Už jsem asi pozapomněl  ???  Jak zprovoznit systémové zvuky (information, error, atd.) ve Sueeze? V Lenny (Gnome) byly "Sound Preferences", které jsem ve Squeeze nenašel. V Lenny se doinstaloval esound a přeinstaloval libesd0 pomocí libesd-alsa0 a bylo vymalováno. Ve Squeeze jsem doinstaloval esound, ale libesd-alsa0 jsem v repozitáři nenašel (asi už není třeba).

Zvuk jako takový přitom funguje. Strčil jsem do počítače CD s Paco de Luciou a s rozkoší naslouchal. Pohoda. Ale teď bych ještě chtěl, aby počítač občas cinknoul nebo zachrochtal  :)

... Jo, pravda. Zvuk u mě provozuje ALSA driver.

5
Co se mi podařilo zjistit:

(1) GRUB 2 se nainstaluje do MBR ať řeknete co chcete. Chcete-li instalaci do partition, nainstaluje se tam jenom loader Debianu, ale stejně se přepíše MBR. To je rozdíl (a zdroj problémů) oproti GRUBu 0.97, který se na povel skutečně nainstaluje do partition. Bootuje pak BIOS (nebo boot manager), partition boot sector aktivuje GRUB, atd. Při instalaci GRUBu 2 příjdete o boot manager.

(2) Chtít "legacy" GRUB znamená chtít zřetězení GRUB 0.97 -> GRUB 2 -> Debian. Ten GRUB 2 (a nejspíš i zvoraný MBR) je pořád tady. Je také otázka, kam se vlastně nainstaluje GRUB 0.97 .

Zdá se, že jednoduše to vůbec nepůjde. S LILO nemám žádné zkušenosti. Lze nainstalovat LILO během instalace Squeeze a vyhnout se tím GRUBu 2? Ale vůbec, čistě z principu: Všichni přecházejí na GRUB 2. Jít jinam by asi nebylo moudré. Zatím jsem našel něco boot managerů, které by mohly něco vyřešit:

plop
MBM
BootIt Bare Metal

Údajně by měly být schopné spustit GRUB 2 (tedy, ten Debian loader) v partition. Ví někdo něco? Zkusím. Zatím se snažím sesbírat co nejvíc informací.

----------------------------------------

Tak jsem strčil CD do počítače ...  :o

Nejdřív pár informací kolem. Počítač je Sony notebook, Pentium M, 2 GB RAM, 2 disky po 100 GB, původně míněné jako RAID, ale já je používám jako 2 disky, ATI Mobility Radeon X700. Jeden disk (první) obsahuje OS/2 a IBM boot manager, druhý disk obsahuje Debian.

Vyhodil jsem Debian z boot manager menu a spustil instalaci (install, v textovém módu) a všechno probíhalo jako v Lenny. Instaloval jsem pro jistotu na ext3, který tam po Lenny stále byl, aby nebylo nutné překopávat partitions. Ty partitions byly vytvořeny v OS/2 podle zásady manipulovat disk jen z jednoho operačního systému. Lenny ty partitions vyhovovaly, poznámky žádné nebyly. Squeeze ty partitions vyhovovaly asi také, také žádné poznámky. Disk byl rozdělen takto:

20 GB root ('/'), primary, ext3
70 GB /home, logical, ext3
5 GB swap, logical, ext2
5 GB /comm (pro předávání souborů mezi OS/2 a Debianem), logical, FAT32

Následovala instalace, která zkrachovala v "debootstrap" na

chroot /target mount -t proc proc /proc

Prý "segmentation fault". Šmytec. Spustil jsem rescatux. Protože "segmentation fault" mi znělo tak nějak jako page fault, tak jsem radší spustil memtest, abych se ujistil, že paměť je v pořádku. Po půl hoddině a úspěšně dokončeném "Test #5" jsem to vzdal. Paměť to asi nebude. Ještě jsem zkusil fsck na root a /home. Prý v pořádku.

Restartoval jsem počítač a zjistil, že:

- V boot manager menu se objevila partition, která tam neměla vůbec být. Boot manager je na úplně jiném disku, jeho data také. Boot manager se řídí daty od uživatele a nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu.
- OS/2 nabootovat šlo.
- LVM se mnou o 2. disku vůbec nemluvil. Disk corrupted! S tím nechci mít nic společného a také nebudu! Jdi jinam! První disk (s OS/2) byl v pořádku.
- DFSee (disk editor) hlásil chyby v partition table 2. disku. Partitions nezačínají na hranici cylindru (to OS/2 chce), velikost partitions je špatně. Ale partitions poznal správně, včetně IFS na nich.

Nainstaloval jsem zpátky Lenny. Divná partition, která neměla být v BM menu zase zmizela a disk byl v pořádku! Přidal jsem Debian do BM. Degian (Lenny) šlo odstartovat.

Protože instalace Squeeze krachla ještě před instalací GRUBu, tak asi GRUB nebude ten, kdo je vinen chaosem na disku. Zdá se, že chaos nepochází od GRUBu, ale už od fdisku ze Squeeze, od něčeho, co se v něm změnilo od Lenny.

Tak co s tím?

Q: Co je to za krach? Co bych s tím měl dělat?
Q: Je možné instruovat fdisk od Squeeze, aby vzal partitions jak jsou, nebo alespoň vyrovnal partitions na cylindr?
Q: Nebude jednodušší upgrade z Lenny? Pokud ano, jak by to měl udělat člověk, který je spíš uživatel než guru. Ten člověk by rád skončil s funkčním systémem, s funkčním připojením na síť, s package managerem a s grafickým rozhraním. Člověk doufá, že všechno ostatní nějak doinstaluje.

6
Realitou jsem dokopáván k upgrade na Squeeze. Lenny je dnes "obsolete", upgrade jsou spíš "backporty" - naposledy jsem přeinstalovával Lenny od nuly po pokusu o upgrade Flash Playeru. Proč jsem ještě nestrčil CD do počítače? Kvůli GRUBu 2.

Na disku je kromě Lenny také OS/2 (přesněji eCS). Zdá se (v komunitě/2), že s GRUBem 2 jsou velké problémy:

(1) GRUB 2 se nainstaluje do MBR, i když se mu řekne, aby se nainstaloval do partition. Tím vyboduje boot manager a je vymalováno.
(2) GRUB 2 není kompatibilní s LVM.
(3) GRUB 2 neumí nabootovat OS/2. Konec ...

Q: Co z toho je pravda? Má někdo přehled?

Asi ne úplně všechno. Kompatibilita s LVM asi nějaká bude podle postů, které se mi podařilo najít.

Q: Předpokládejme, že na disku je něco (eCS), co LVM používá. Je možné při instalaci Squeeze udržet LVM kompatibilitu zadáním parametrů pro fdisk?

A pokud jde o bootování eCS, fdisk -l najde správně už pod Lenny:

- OS/2 boot manager
- HPFS partition s OS/2 operačním systémem

(je zajímavé, že GPartEd nepozná ani jedno z toho). Dál se najde "W95 extended, LBA" (typ je 0Fh), což je LVM extended partition, a v ní 3 JFS (OS/2 JFS, typ je 35h) logické partitions, které se najdou ale nepoznají. Druhý disk obsahuje Debian.
OS/2 bootuje standardně z boot sectoru. Přesto jí GRUB 0.97 neumí nabootovat (podle svých vlastních slov) a GRUB 2 asi také ne. Jít by to přitom mělo, nechce se nic jiného, než aby GRUB nic neprobíral a prostě spustil boot sector, stejně jako to dělá BIOS.

Podle postů, které se mi podařilo najít, by mělo být možné dodat do GRUB menu OS/2 "natvrdo" (posty se týkaly widlí, ne OS/2).

Q: Je možné donutit GRUB, aby odstartoval (standardním způsobem, stejně jako by to udělal BIOS) OS/2?
Q: Je možné, že něco vyřeší os-prober?
Q: Jak případně upravit GRUB menu?
Q: Pomůže tady Rescatux?

Rescatux jsem pro jistotu stáhnul. Data zazálohuji, takže nebude moc vadit, když budu rušit všechny partitions ze všech disků ...  :P

8
Správa a instalace softwaru / Problémy s SWF
« kdy: 27. 04. 2011, 19:59:17 »
Poslední dobou se mi stává stále častěji, že kliknu na video a - nestane se nic. Na status řádku se (prakticky ihned) objeví "Done", to je všechno  :-\ Vždycky jde o .swf. Frekvence těchto "přehrávání videa" je už alarmující. Co s tím? Informace:

- Debian Lenny 5.0.8, kernel 2.6.26-2-686
- unicore, Pentium M na 2GHz, 2 GB RAM, spousta místa na disku
- Iceweasel 3.0.6
- video support je jak se nainstaloval (swfdec, gnash, totem - nefunguje nic z toho)
- grafika ATI Mobility Radeon X700, provozovaná (jinak k plné spokojenosti) pod DRI R300 Mesa 7.0.4, OpenGL (OpenGL musí zůstat), 1920x1200x32

Pokud se to tady už řešilo, tak mě prosím odkažte  :)

9
Internet a sítě / Re: Evolution a email.cz
« kdy: 04. 05. 2010, 21:05:33 »
Takže,

pokud máte schránku na email.cz nebo na post.cz, tak se nenajdete, jestliže nastavíte 'User' na jméno uživatele, třeba 'User: thatsme'. Musíte uvést 'jméno@email.cz, respektive jméno@post.cz. Napřiklad 'User: thatsme@email.cz'. Pak to funguje.

Je to v popisu jak připojit Outlook na seznam.cz. Holt je třeba číst podrobně a neglobat. Ach, jo ...

Jo, samozřejmě smtp.seznam.cz.

10
Programování / Index pro .pdf dokument? Jak?
« kdy: 09. 01. 2010, 21:24:26 »
Mám několik .pdf souborů, kterým chybí index. Dost mi leze na nervy, že najít něco v souboru znamená přetáčet soubor někam na obsah a pak přetáčet soubor zase jinam, na stránku, kde snad informace je. A když není, tak znovu přetáčet, a tak pořád dokolečka, až do úplného bezvědomí.

Chtěl bych do takových .pdf souborů index dodělat. Asi by to měl umět PDFEdit, ale jak? Já jsem v těchto věcech naprostý kandrdas. Potřeboval bych nějaké "howto", které by říkalo: Když chceš index, udělej tohle a pak tohle. Hledal jsem po síti a našel dokumentaci k PDFEditu (pdfedit.petricek.net), ale tak zjevně není pro kandrdasy a o výrobě indexu se explicitně nezmiňuje. Nebo přesněji, kandrdas zmínku o indexu nebyl schopen detekovat. Nic lepšího jsem nenašel.

(1) Má někdo zkušenost s přiděláváním indexu do .pdf dokumentu?
(2) Je PDFEdit ten správný soft pro takovou věc? Dočetl jsem se, že .pdf soubory nějak umí i Scribus. Není to tam pro kandrdasy jednodušší?

11
Správa a instalace softwaru / Re: Ikony, ikony, inoky ...
« kdy: 27. 12. 2009, 11:32:48 »
Takže další problém s nastavováním ikon: thumbnailers.

Jak vyblokovat thumbnailing u zadané aplikace? Jmenovitě, nechci thumbnailing u .pdf dokumentů. Ale zároveň chci thumbnailing u ikon. Zrušit fajfku u application@pdf v Configuration Editoru nefunguje, thumbnailing se provádí vesele dál. Hledal jsem další fajfky Configuration Editoru s intencí zrušit je také a neuspěl jsem. Jediné co funguje je globální zákaz thumbnailingu v Configuration Editoru nebo v Nautilu. Objeví se požadovaná ikona u .pdf souborů, ale příjdu o ikony u .png souborů. Zase špatně.

Co s tím? Jak odnaučit gnome, aby provozoval thumbnailing u .pdf, .jpg a .bmp souborů ale zároveň ponechat, aby provozoval thumbnailing u .png, .xpm, .svg a podobných souborů?

12
Všeobecná podpora / Double click na .WAV
« kdy: 20. 12. 2009, 00:03:58 »
Problém: .wav files jsou u mě asociovány s totemem. To znamená, že dvojclick na .wav nejdřív spouští velkou aplikaci s obrázky a kde čím, pak se bípne a pak se celá aplikace zase vypíná. Nelíbí se, ale na výběr je sound juicer nebo rhythmbox, což je v podstatě totéž. Nelíbilo by se také.

Chtěl bych, aby se po dvojkliku na .wav ten .wav prostě přehrál, bez zbytečných efektů, otvíraných oken, obrázků a podobných věcí. S čím asociovat? Co případně nainstalovat?

-------------------------

Požadované umí aplay. Takže, properties -> use a custom command "aplay". Parametry nejsou třeba.

13
Správa a instalace softwaru / Re: Ikony, ikony, inoky ...
« kdy: 18. 12. 2009, 20:25:50 »
Takže vážení, dík za pomoc  ;D  jde to udělat pomocí xdg-icon-resource. Zdá se, že to je také jediný způsob jak to jde v gnome 2.20. Postup:

(1) Zjistěte mime types pro soubory, u kterých chcete nastavit ikony. Naleznete například "text/x-c++src" a "text/x-c++hdr"
(2) Připravte si ikony (48x48), řekněme cpp.png a hpp.png. Ikony musí být .png nebo .xpm
(3) Spusťte terminál a přepněte se do adresáře s ikonami.
(4)
su
xdg-icon-resource install --context mimetypes --size 48 cpp.png text-x-c++src
xdg-icon-resource install --context mimetypes --size 48 hpp.png text-x-c++hdr
exit
exit

Máte co jste chtěli. Můžete nainstalovat i jiné velikosti ikon, když chcete. Uvedeným způsobem si lze nastavit ikony u existujících mime types. Nové mime types musíte nejdřív nainstalovat.

14
Správa a instalace softwaru / Ikony, ikony, inoky ...
« kdy: 28. 11. 2009, 19:40:50 »
Co bych chtěl: Ikony pro soubory s určitým extentem (v mém případě *.cpp, *.hpp, *.asm, atd.) Ikony dodám sám, po Debianu bych chtěl, aby ikony pro tyto typy souborů automaticky používal. Postupně se mi podařilo zjistit, že by to měl umět gnome-control-center, jenže asi ne u mě. gnome-contorol-center je u mě jen integrátor položek ze "system -> preferences". Je možné spustit jednotlivé položky ze "system -> prefeences", ale to je všechno. Podle Google by toho měl umět víc. Má někdo představu, proč u mě (Debian Lenny, Gnome desktop) asi neumí?

Dále by to měl nějak umět xdg-utils-resources, něco na způsob:

xdg-utils-resources install --context mimetypes --size 48 cpp.png text/x-c++src

Takhle to asi nebude (zatím jsem nezkoušel, radši si dřív poslechnu rady zkušenějších). Zdroj, ze kterého opisuju, používal uvedené pro registraci aplikace (ne mime typu) a nepoužíval prefix "text/". Kromě toho ještě registroval nějaký registrační xml skript, ve kterém teprve udával extent. Já ale nechci registrovat aplikaci.

Ještě jedna související drobnost: přeregistrace ikony. To co používá Debian pro plain taxt je ošklivé jak noc. Dodal bych jinou ikonu, asi každá bude hezčí  ;D

Takže otázky:
(1) Jak dodat ikonu pro existující mime type bez ikony? Třeba pro "text/x-c++src" ?
(2) Jak zaregistrovat uživatelský mime type? (Pak se mu dodá ikona podle (1)).
(3) Jak změnit ikonu u mime type, který už ikonu používá?

15
Správa a instalace softwaru / Re: root priviledges pro gdebi
« kdy: 13. 11. 2009, 22:45:05 »
Neprochází. Když zadám do "Open With -> Custom Command" pro .deb soubor(y) "gksu gdebi" (bez uvozovek), tak se vezme jen to gksu. gdebi se, jak se zdá, ignoruje. Seznam "Open With" ukazuje jen gksu. Dvouklik na pakáž pak chce heslo (gksu tedy funguje), ale pak se gdebi nespustí. Když dodám uvozovky kolem "gksu gdebi", tak se dozvím, že program "gksu gdebi" neexistuje.
--------------------------------------------
[18.12]

Shrnutí dosud poznaného:
(1) gdebi pro debian má chybu. Ví se o ní, je na bugtrace (493352). Chyba způsobí, že se gdebi nedobouchá na root priviledges a sletí. Navrhovaná úprava v python skriptu nic nezlepší. Chyba se týká verze 0.3.1, prý by neměla být v 0.3.11.
(2) Další kandidát na instalace je gdeb. Ten má také chybu  ;D  ale ne tak tragickou  ;D  Spusťte gdeb a nechte ho instalovat. gdeb vytuhne, ale to je jen zdání. Chce root password, leč dialog je pod hlavním oknem gdeb. Takže, popadněte okno od gdeb a posuňte ho jinam. Tím se dostanete k dialogu, můžete zadat root password a pokračovat.

Stran: [1] 2 3