Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Témata - Radek

#1
Odstartoval jsem systém a po neobyčejně dlouhém startu se na horní liště Gnome objevil "zákaz vjezdu do jednosměrné ulice". Průzkumem zákazu vjezdu se přišlo na to, že to je keyboard indicator. Klávesnice se přepíná v pohodě, ale indikace "česká", "anglická" chybí. Zdá se, že chybí jen ikona "Cze", "Gbr", popup menu indikátoru je správně, správně také rozkliknu keyboard layout.

Systém funguje jak má - až na to, že layout zjistím jen pomocí "ěščř". Je to otrava, protože přepínám často. Zjišťovat až za chodu, že píšu "4esky" je nepříjemné. Je nějaký jednoduchý způsob, jak dostat ikony keyboard indicatoru zpět?
#2
Už jsem asi pozapomněl  ???  Jak zprovoznit systémové zvuky (information, error, atd.) ve Sueeze? V Lenny (Gnome) byly "Sound Preferences", které jsem ve Squeeze nenašel. V Lenny se doinstaloval esound a přeinstaloval libesd0 pomocí libesd-alsa0 a bylo vymalováno. Ve Squeeze jsem doinstaloval esound, ale libesd-alsa0 jsem v repozitáři nenašel (asi už není třeba).

Zvuk jako takový přitom funguje. Strčil jsem do počítače CD s Paco de Luciou a s rozkoší naslouchal. Pohoda. Ale teď bych ještě chtěl, aby počítač občas cinknoul nebo zachrochtal  :)

... Jo, pravda. Zvuk u mě provozuje ALSA driver.
#3
Realitou jsem dokopáván k upgrade na Squeeze. Lenny je dnes "obsolete", upgrade jsou spíš "backporty" - naposledy jsem přeinstalovával Lenny od nuly po pokusu o upgrade Flash Playeru. Proč jsem ještě nestrčil CD do počítače? Kvůli GRUBu 2.

Na disku je kromě Lenny také OS/2 (přesněji eCS). Zdá se (v komunitě/2), že s GRUBem 2 jsou velké problémy:

(1) GRUB 2 se nainstaluje do MBR, i když se mu řekne, aby se nainstaloval do partition. Tím vyboduje boot manager a je vymalováno.
(2) GRUB 2 není kompatibilní s LVM.
(3) GRUB 2 neumí nabootovat OS/2. Konec ...

Q: Co z toho je pravda? Má někdo přehled?

Asi ne úplně všechno. Kompatibilita s LVM asi nějaká bude podle postů, které se mi podařilo najít.

Q: Předpokládejme, že na disku je něco (eCS), co LVM používá. Je možné při instalaci Squeeze udržet LVM kompatibilitu zadáním parametrů pro fdisk?

A pokud jde o bootování eCS, fdisk -l najde správně už pod Lenny:

- OS/2 boot manager
- HPFS partition s OS/2 operačním systémem

(je zajímavé, že GPartEd nepozná ani jedno z toho). Dál se najde "W95 extended, LBA" (typ je 0Fh), což je LVM extended partition, a v ní 3 JFS (OS/2 JFS, typ je 35h) logické partitions, které se najdou ale nepoznají. Druhý disk obsahuje Debian.
OS/2 bootuje standardně z boot sectoru. Přesto jí GRUB 0.97 neumí nabootovat (podle svých vlastních slov) a GRUB 2 asi také ne. Jít by to přitom mělo, nechce se nic jiného, než aby GRUB nic neprobíral a prostě spustil boot sector, stejně jako to dělá BIOS.

Podle postů, které se mi podařilo najít, by mělo být možné dodat do GRUB menu OS/2 "natvrdo" (posty se týkaly widlí, ne OS/2).

Q: Je možné donutit GRUB, aby odstartoval (standardním způsobem, stejně jako by to udělal BIOS) OS/2?
Q: Je možné, že něco vyřeší os-prober?
Q: Jak případně upravit GRUB menu?
Q: Pomůže tady Rescatux?

Rescatux jsem pro jistotu stáhnul. Data zazálohuji, takže nebude moc vadit, když budu rušit všechny partitions ze všech disků ...  :P
#4
Poslední dobou se mi stává stále častěji, že kliknu na video a - nestane se nic. Na status řádku se (prakticky ihned) objeví "Done", to je všechno  :-\ Vždycky jde o .swf. Frekvence těchto "přehrávání videa" je už alarmující. Co s tím? Informace:

- Debian Lenny 5.0.8, kernel 2.6.26-2-686
- unicore, Pentium M na 2GHz, 2 GB RAM, spousta místa na disku
- Iceweasel 3.0.6
- video support je jak se nainstaloval (swfdec, gnash, totem - nefunguje nic z toho)
- grafika ATI Mobility Radeon X700, provozovaná (jinak k plné spokojenosti) pod DRI R300 Mesa 7.0.4, OpenGL (OpenGL musí zůstat), 1920x1200x32

Pokud se to tady už řešilo, tak mě prosím odkažte  :)
#5
Mám několik .pdf souborů, kterým chybí index. Dost mi leze na nervy, že najít něco v souboru znamená přetáčet soubor někam na obsah a pak přetáčet soubor zase jinam, na stránku, kde snad informace je. A když není, tak znovu přetáčet, a tak pořád dokolečka, až do úplného bezvědomí.

Chtěl bych do takových .pdf souborů index dodělat. Asi by to měl umět PDFEdit, ale jak? Já jsem v těchto věcech naprostý kandrdas. Potřeboval bych nějaké "howto", které by říkalo: Když chceš index, udělej tohle a pak tohle. Hledal jsem po síti a našel dokumentaci k PDFEditu (pdfedit.petricek.net), ale tak zjevně není pro kandrdasy a o výrobě indexu se explicitně nezmiňuje. Nebo přesněji, kandrdas zmínku o indexu nebyl schopen detekovat. Nic lepšího jsem nenašel.

(1) Má někdo zkušenost s přiděláváním indexu do .pdf dokumentu?
(2) Je PDFEdit ten správný soft pro takovou věc? Dočetl jsem se, že .pdf soubory nějak umí i Scribus. Není to tam pro kandrdasy jednodušší?
#6
Všeobecná podpora / Double click na .WAV
20. 12. 2009, 00:03:58
Problém: .wav files jsou u mě asociovány s totemem. To znamená, že dvojclick na .wav nejdřív spouští velkou aplikaci s obrázky a kde čím, pak se bípne a pak se celá aplikace zase vypíná. Nelíbí se, ale na výběr je sound juicer nebo rhythmbox, což je v podstatě totéž. Nelíbilo by se také.

Chtěl bych, aby se po dvojkliku na .wav ten .wav prostě přehrál, bez zbytečných efektů, otvíraných oken, obrázků a podobných věcí. S čím asociovat? Co případně nainstalovat?

-------------------------

Požadované umí aplay. Takže, properties -> use a custom command "aplay". Parametry nejsou třeba.
#7
Co bych chtěl: Ikony pro soubory s určitým extentem (v mém případě *.cpp, *.hpp, *.asm, atd.) Ikony dodám sám, po Debianu bych chtěl, aby ikony pro tyto typy souborů automaticky používal. Postupně se mi podařilo zjistit, že by to měl umět gnome-control-center, jenže asi ne u mě. gnome-contorol-center je u mě jen integrátor položek ze "system -> preferences". Je možné spustit jednotlivé položky ze "system -> prefeences", ale to je všechno. Podle Google by toho měl umět víc. Má někdo představu, proč u mě (Debian Lenny, Gnome desktop) asi neumí?

Dále by to měl nějak umět xdg-utils-resources, něco na způsob:

xdg-utils-resources install --context mimetypes --size 48 cpp.png text/x-c++src

Takhle to asi nebude (zatím jsem nezkoušel, radši si dřív poslechnu rady zkušenějších). Zdroj, ze kterého opisuju, používal uvedené pro registraci aplikace (ne mime typu) a nepoužíval prefix "text/". Kromě toho ještě registroval nějaký registrační xml skript, ve kterém teprve udával extent. Já ale nechci registrovat aplikaci.

Ještě jedna související drobnost: přeregistrace ikony. To co používá Debian pro plain taxt je ošklivé jak noc. Dodal bych jinou ikonu, asi každá bude hezčí  ;D

Takže otázky:
(1) Jak dodat ikonu pro existující mime type bez ikony? Třeba pro "text/x-c++src" ?
(2) Jak zaregistrovat uživatelský mime type? (Pak se mu dodá ikona podle (1)).
(3) Jak změnit ikonu u mime type, který už ikonu používá?
#8
Problém: mám .deb package na disku, kterou jsem odněkud stáhnul. Chci nainstalovat, ale můj disk ovšem není žádný repositář. Ono to jde, z command line, ale já bych radši nějaký "okénkový" soft. Existuje gdebi, které to věechno umí. Jenže gdebi po instalaci asi nemá práva k instalaci. Zkusím gdebi, gdebi naskočí, zkontroluje si pakáž, dám "install" a gdebi v tichosti sletí - bez toho, aby se ptalo na root password. Pustím terminál, dám "su", pustím gdebi - a nainstaluju, ovšem z příkazové řádky.

Chtěl bych, aby gdebi fungovalo jako GUI aplikace a ne jenom jako povel z command line. Co mám dokonfigurovat?
#9
Potřeboval jsem ISO a tak jsem si spustil Brasero, Copy Disk, Image file, ISO. Dřív to fungovalo naprosto perfektně, teď najednou jsem se dozvěděl, že "Error while burning" (e-h-h?) a že prý asi nemám permissions to access the drive. Konec. CD přitom lze číst, pohybovat se adresaáři, atd. Špatné zdá se není.

Zkusil jsem ještě jiné CD a totéž. Brasero stávkuje. Přitom funguje "copy disk" přímo z menu, tam lze také nastavit image. Image jsem vytvořil tímto způsobem, ale mě se víc líbí to Brasero  :)
Ve fstab je

/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660   user,noauto         0       0

To tam bylo vždycky. Co může být špatně? CD drive se mountuje jako root/root, r-xr-xr-x, ale tak to také bylo.
#10
Vytvořil jsem si příruční (lokální) databázi. Docela malou, něco víc než 100 záznamů, cca 1.5 MB (plánováno řádově stovky záznamů, několik MB) v Open Office 2.4. Ajta, ajta ...

Tak nějak lze listovat záznamy s pomocí formuláře. Tak nějak lze vyhledávat text. Ale jakmile nevíte přesně co hledáte a zkusíte tabulku záznamů, následuje totální katastrofa. Tabulka se překresluje se strašným úsilím, mnohokrát a přitom zbytečně, CPU 100 %, větráky zběsile hučí, všechno trvá MINUTY. Počítač víceméně visí, nelze se ani přepnout mezi okny, nelze nic. Prostě - totálně nepoužitelné. A přitom se mi často stává, že vím, že "to tam někde je", ale nevím přesně jak.

Hledal jsem co nastavit v preferences a nenašel jsem nic.

(1) Dá se s tím něco dělat? To jest, jak získat "náhled" záznamů přes tabulku nebo něco takového?
(2) Co jiného použít místo Open Office?

Jak vypadá moje databáze?
(a) Pouze text - vlastně články s autorem, titulem, URL, datem, atd. Nebobsahuje grafiku ani jiné speciality.
(b) MEMO field u každého záznamu - velikost od několika byte do desítek KB.

Chce se svižné vyhledávání v textu, podle polí, několika (asi tak tří) klíčů a pomocí "náhledů" obsahu záznamů, pokud nevíte co přesně hledáte. Databáze je privátní, není na síti, není sdílená. Byl bych rád, kdyby URL fungovalo na "click!", v Open Office se mi to nepodařilo. Ale není to nutné.
#11
Problém: Mám plain text v češtině. Plain text vznikal ve widlích a tak je nejspíš v CP 1250. Domníval jsem se, že plain text na požádání překóduje do Unicode editor, ale nepřekóduje. Ani gedit, ani gvim. Místo toho dostanu většinu znaků 80h - FFh jako binární kódy. Otázka: kdo to umí? Určitě nějaká taková utilita existuje, ale já nevím která. Stejný problém hrozí s plain textem z OS/2, ten bude pro změnu v CP 852. Nevadilo by mě tolik, kdybych musel konverzní tabulky dodělávat.
#12
Správa a instalace softwaru / Lenny 5.0.2
28. 06. 2009, 13:09:38
Pustil jsem počítač a ikona na liště hlásila, že mám stáhnout aktualizace. Dobrá, stáhnul jsem a nainstalovala se nová verze Lenny. Dobrá ... až na to, že jsem přišel o všechny repozitáře, package manager teď vyžaduje instalační CD od Lenny 5.0.1 a na síť kašle. Tenhle problém asi řešilo víc lidí, jenže kandrdasové nevědí co s tím. Takže co s tím?
#13
Internet a sítě / Evolution a email.cz
26. 06. 2009, 18:35:38
Pokoušel jsem se nastavit svou email adresu do Evolution. Asi jsem udělal něco špatně. Evolution nic o mých emailech neví. Nastavil jsem

Identity
-full name: Radvan Hájek
-email address: gerzhin@email.cz

Receiving email
- server type: POP
- server: pop3.seznam.cz
- username: gerzhin
- user secure connection: no encryption
- authentication type: password

Receiving options
- check every 30 minutes
- delete after 60 days

Sending email
- server type SMTP
- server: pop3.seznam.cz
  server requires authentization
- security: No encryption
- authentization type: plain
- username: gerzhin

Trochu mě zarazilo, že Evolution nikde nechtěl heslo ke schránce. Pokusy u "check available types" skončí u Receiving email nějakou chybou (dialog Please Wait jen problikne, tečka) a u Sending email se neobdrží odpověď.
#14
Programování / Jaké IDE pro C++ ?
24. 06. 2009, 22:36:45
Já jsem tady nový, tak nejdřív oficiality. Jmenuju se Radek, jsem matematik, fyzik, trochu programátor, prostě exot. Uvedl jsem se hned tím, že mi nějak nešlo poslat aktivařní email, takže to nakonec řešil Tomáš Jančík. Tímto bych rád poděkoval za asistenci, díky, Tomáši. Ale dál. Jako správný exot, mám na počítači OS/2, ke kterému jsem se rozhodl přidat Debian. Podařilo se, sláva. Tím naznačuju, že s Debianem vlastně začínám a že o něm houby vím :)

Protože bych rád programoval, potřebuju IDE, takže nejdřív editor. Co bych ocenil? Editor, který je vlastně interpreter skriptu, který dodáte sami a kde si stanovíte, co má editor dělat a kdy. V dobách předpotopních takhle fungoval Kedit. Napsali jste si skript, vytvořili vlastní makra a key bindings a pak jste odmítali používat cokoliv jiného :) V Linuxu jsem zatím objevil:

(1) Vim (gVim). Zjevně jde naprogramovat k obrazu uživatele. Navíc jsem objevil docela dobře napsaný návod jak psát skript, tím získal Vim další body.
(2) Emacs. Trochu mě odrazuje, že to je krááááva, která si navíc hraje na to, že to je vlastně všechno, od internet browseru až k prkýnku na záchodě. Nerad bych křivdil, ale tenhle druh obecnosti jde většinou na vrub výkonnosti a srozumitelnosti. Já bych chtěl plain text editor, ne QuarkXpress křížený s piškvorkami a tramvají.
(3) Scintilla. Je součástí Geany, asi jde naprogramovat také. Našel jsem Lua skript, který prostě hooknul celý vstup včetně kontrolních znaků a pak to interpretoval po svém. To ovšem znamená napsat interpreter vlastně sám.
(4) Gedit. Proslýchá se, že ho lze naprogramovat v Pythonu, ale nějaký návod se mi nepodařilo rychle nalézt.
(5) Epsilon. Také krááááva, existuje Debian package. Je otázka, jestli je package dostatečně up to date. O Epsilonu něco vím z widlí, kde ho z nedostatku jiných widle editorů používám. Naprogramovat ho lze, ale protože jde o widle, tak jsem se moc nesnažil.

Předpokládejme, že editor mám, teď IDE. Ono to IDE pod Linuxem už editor obsahuje, takže první problém je, jak vnutit vybraný editor IDE a jestli to vůbec jde. Zatím jsem viděl:
(1) CodeBlocks. Všemi doporučované a prý výborné. Když jsem otevřel konfiguraci, tak jsem zjistil, že CodeBlocks chce psát program za mě a formátovat ho chce za mě také, vyber si jednu ze tří možností. Nevybral jsem si ani jednu.
(2) Geany. Tohle IDE je mi sympatické tím, že prostě nabízí integraci editoru, kompileru, debuggeru a ostatních součástí vývojového prostředí a nesnaží se dělat víc.

Takže co bych vlastně chtěl?

Editor: Možnost navolit nebo napsat
(a) Tzv. "virtual space", to jest, při pohybu kurzoru nahoru a dolů zůstává kurzor stále ve stejném sloupci, i když je řádek kratší. Ve "virtual space" lze psát, řádek se automaticky doblankuje do začátku nového textu.
(b) Tu nejjednodušší indentaci - pod začátek předchozí řádky. Nechci, aby editor dělal víc.
(c) Řádkové a obdélníkové bloky. Já jiné nepoužívám.
(d) Možnost posouvat obsah řádků (bloku) doleva a doprava. Možnost posouvat obsah od určitého sloupce dál.
(e) Key bindings podle mého přání. Jako luxus definovat key bindings za chodu, někdy se to hodí, když je třeba provádět nějakou akci opakovaně.
(f) Highlighting definovat podle mého přání. Nejen definovat barvy, ale také definovat, co se kterou barvou napíše.
(g) Nechci aby editor psal program za mě.

IDE:
(a) Aby fungovalo jako integrátor akcí prováděných při tvorbě programu a nesnažilo se o víc.
(b) Aby kooperovalo se zvoleným editorem.

Jaký editor a jaké IDE byste doporučili?