Gigabyte z77-d3h

Založil nerjan, 25. 01. 2013, 16:44:40

Předchozí téma - Další téma

nerjan

http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-z77-d3hrev_10 nějak se mi u téhle desky nedaří rozběhat debian. zvuk(ten sem zkoušel na ubuntu) net(android jako modem v ubuntu a aktualizace kernelu + instalace teď si nevybavím čeho přes synaptic mi síťovku rozběhá) a ani instalace grubu. jestli nikdo nepomůže najít radu tak jí prodám a koupím http://www.alza.cz/asus-p8z77-m-pro-d312825.htm

Roman Horník

#1
1) Čipset je Intel, ten má dobrou podporu.
2) Zvuk je VIA, i ta má dobrou podporu. Můj stroj běží na čipsetu VIA naprosto bezchybně.
3) Síť je Atheros, tam bude potřeba nainstalovat si balík s firmwarem.

Asi je ta deska dost mladá, takže bych doporučoval zkusit to s nejnovějším instalačním obrazem Wheezyho, Squeeze je na to moc starej. Nikde ale neuvádíš, na jaký verzi Debiana jsi to zkoušel. A Ubuntu mně nezajímá, není to Debian, je to jinej svět.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

nerjan

jo promiň, jak sem to psal tak sem zapoměl napsat,  že se jedná o debian testing net install, ubuntu sem uváděl z důvodu že po stažení ta síťovka šlapala :-) ještě zkusím stáhnout nejnovější dvd verzi testingu. Squeeze nepoužívám páč je to komplet zastaralý. a pak dám vědět úspěšnost. jednalo se mi o to jestli pošlape jak má když se mi nedařilo. díky za info

Ota Trkola

Nevím, zda je to tvůj případ, ale pokud by ti třeba chyběl nějaký firmware během instalace Debianu, použij obrazy, které jej obsahují. Pokud něco na Ubuntu ihned funguje a na Debianu ne, je to většinou tím, že na Debianu chybí firmware. Není to ale chyba, je to záměr, Debian se snaží být svobodnou distribucí, Ubuntu na to jaksi nedbá. Samozřejmě, že všechen firmware je pro Debian dodatečně instalovatelný z repozitáře non-free, tzn není to tak, že by v Debianu nefungovalo něco, co v Ubuntu ano. Jen je třeba znát svůj hardware a nainstalovat potřebný firmware.

nerjan

v ubuntu fungoval též až po instalaci :-) teď to budu zkoušet z tohohle obrazu debian-wheezy-DI-b4-i386-amd64-source-DVD-1.iso a uvidím

Roman Horník

#5
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

nerjan

díky. staženo. jde se na věc. pak dám vědět

nerjan

tak až na ten Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet (rev 10) vše šlape, v ubuntu po nainstalování install linux-backports-modules-cw šlapal

Ota Trkola

#8
AR8161 je pěkná potvůrka, která není podporovaná v linuxovém jádru. Nicméně jde v pohodě rozchodit. V první řadě musíš mít nainstalovaný hlavičky jádra, který používáš.

$ sudo aptitude install linux-headers-`uname -r`

Pak se podívej na stránku, kde je dostupný driver pro tvou kartu. Tak a teď začíná kovbojka. Stáhni nejdříve ten nejnovější, rozbal ho a pak se přepni do složky, kde je rozbalen, například:

$ cd compat-wireless-2012-12-18-pc

Pak zkompiluj alx driver, který potřebuješ:

$ ./scripts/driver-select alx
$ make
$ sudo make install


Hlavně dej bacha aby se kompiloval pouze alx modul a ne všechny, který jsou v archivu! Pokud se stane to, že se bude kompilovat vše i po té, co vybereš pouze alx pomocí příkazu ./scripts/driver-select alx, tak pak nic neinstaluj a zkus sáhnou po nějaké starší verzi. Instaloval jsem to nedávno na jeden notebook a zabrala až nějaká verze z března tuším.

Nicméně toto není chyba ani Debianu ani Linuxu jako takového, ale je to přístup firmy Atheros, tak si kdyžtak můžeš stěžovat tam.


nerjan

oto díky za radu :-) jdu jí vyzkoušet :-) každopádně linux mám rád a tyhle problémy vím že jsou spojeny s výrobcem a né s linuxem

nerjan

díky tenhle šlape compat-wireless-2012-03-18-pc :-)

Ota Trkola

Jo, myslím, že jsem nakonec také použil nějaký z března 2012. Tak hlavně, že to šlape.