[SOLVED] Asus eee pc 4g s orig. debianem

Založil emil54, 14. 04. 2009, 15:09:27

Předchozí téma - Další téma

emil54

ahoj, dostala se mi do pracek tahle prerostla kalkulacka s tim, ze by do ni majitel chtel dobastlit mailserver, protoze (podle jeho slov) je to jinak k nicemu. Je v tom original distro  debianu od Asuse a ke vsemu v nemcine.
Linux asus-898014381 2.6.21.4-eeepc #2 Mon Oct 15 12:49:37 ETD 2007 i386 GNU/Linux
snad jsem to opsal dobre :)
Rad bych tam svihnul postfix, ale v tech jejich repozitarich toho je pomalu a postfix chybi.
Otazka tedy zni: jake repozitare pridat, abych ten system nedojebal a nemusel to instalovat komplet znovu? Mate s tim nekdo zkusenost?

Petr Slunský

Troufnu si trochu zaspekulovat..... myslím, že klidně můžeš přidat standardní debianí repozitáře a dotáhnout si češtinu, ...to pro začátek, aby se ti dobře pracovalo. Pokud uživatel používá češtinu, tak mu ji pak můžeš zase přepnout v KControl.

Pak už by se měl orientovat bez problémů a dotáhnout si co potřebuješ.
Debian

emil54

#2
No, nemcina mi zas az tolik nevadi, i kdyz rozumim kazdymu patymu slovu. Ale majitel je Nemec a neumi cesky, krome par sprostejch hlask, ktery jsem ho naucil, nic.
Problem je v tom, ze je v tom kramu zalostne malo mista na nejaky experimentovani a pak si nejsem jistej, ktery repozitare - rekl bych, ze to bude postaveny spis na Debianu "Etch", takze repa pro Lennyho by to asi hezky rozhodily. Ale to je prave to, co nevim. Nerad bych se u toho nejak zapek na delsi dobu

EDIT:
Par postrehu:
Vyzkousel jsem postupne vsechny mozny debiani repozitare, ale bez uspechu. Pri pokusu o instalaci postfixu to vzdy hazelo hlasky o konfliktu verzi knihoven.
Nakonec jsem skoncil u Xandros repozitaru a na doporuceni z jakehosi fora jsem provedl celkovy upgrade z verze 3.0 na 4.0 - cimz jsem to ale asi zabil. Postfix jsem sice nahodil a zprovoznil, ale po restartu mi to samo zrusilo automaticky prihlaseni a chce to heslo uzivatele - blby je, ze si ho majitel nepamatuje a jako root se neprihlasim, nebo netusim jak - ctrl alt Fx nefunguje, po siti se do nej taky nedostanu (nestihnul jsem zprovoznit SSH) a v prihlasovacim okne je natvrdo jenom uzivatel. Takze mne nejspis ceka komplet reinstal :(

emil54

#3
Tak eeecko uz zase bezi - i s postfixem a par ficurama, ktery si kamarad pral. Jenom ve strucnosti par postrehu (treba se to nekomu sikne):
Zkousel jsem nekolik distribuci - prvne jsem tam hnal pres externi USB mechaniku debian lenny - bohuzel, po cca pul hodine mi vzdy vytuhlo propojeni USB, takze instalace nikdy nedobehla do nejakeho pouzitelneho stavu. Mozna to je vadou te mechaniky - neni uz z nejmladsich, ale spis bych si to typnul ze ne, ponevadz pred chvili jsem instaloval ze stejnyho media a se stejnou mechanikou jinej comp a vse probehlo bez problemu...
Podobne jsem dopadnul s ubuntu II a xubuntu.
Zkousel jsem tam nahnat znova i xandros, ale uz pri instalaci mi tahle distribuce hodne pripominala doby stravene s win. Pri doinstalovani postfixu se to opet zmrsilo. Vubec mi xandros nepadnul do oka - je to natolik osekanej system, ze se svou zamernou jednoduchosti pro ovladani stava, aspon na muj vkus, zbytecne komplikovanym a nepouzitelnym pro cokoli jineho, nez je v zakladni instalaci.

Pak jsem si pul dne hral s vytvarenim bootovacich flashek a naslednymi pokusy dostat do toho kramu nejakej pouzitelnej system. Vyzkousel jsem spoustu sofistikovanejch, vice ci mene slozitejch navodu, abych pak zjistil, ze mam v jednom notasu pod ubuntu II usb-creator, kterej umi vse na dve kliknuti. :)
Zkusil jsem opet lennyho, ale bohuzel, zvolena instalace sice nabehla, ale s neviditelnymi texty a menicky - proc, to uz jsem nezkoumal a na doporuceni jakehosi spanelskeho fora jsem jako posledni pokus udelal boot z eeebuntu-2.0-base.iso a tesil se, jak s tim kramem ve finale prastim o zem - tolik casu jsem este pri instalaci s zadnym compem nestravil. K memu prekvapeni ale instalace prosla uplne skvele a vse fungovalo ze startu OK. Jedinej malej problem: nektery dialogy pro nastaveni se na vejsku nevejdou na display, takze se musi popotahovat stylem alt+left_click - tech 480px, nebo kolik to ma, je holt malo.
Kolega, kdyz si v tom pak chvili poklikal, tak prohlasil, ze asi prehodnoti svuj veskrze negativni vztah k prtatejm notyskum a nekde si ho na bazaru za dvojku koupi taky  ;D

EDIT:
Budiz tohle odstrasujicim prikladem, jak se nevyplaci bejt pri vlastni demenci este linej: kdybych hed na zacatku pristoupil k reinstalaci, strcil tam v text-rezimu oriznutou server distribuci a dobastlil pak pres terminal grafiku a par aplikaci, mohl jsem si tuhle dvoudenni adrenalinovou anabazi usetrit...