Debian "stable" na "testing"

Založil johnnycage, 01. 07. 2009, 00:57:51

Předchozí téma - Další téma

johnnycage

Zdravim,

Aktivne pouzivam openSUSE 11.0, ale vcera som si nainstaloval Debian Lenny 5.0.1. Vela veci je tu teraz pre mna novych, tak by som sa rad spytal, ako mozem upgradovat system zo "stable" na "testing"? Avsak tak, aby mi zostalo KDE 3.5.10 a neupgradovalo sa na KDE4
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Petr Krčmář

Aktualizace je poměrně snadná, stačí v /etc/apt/sources.list přepsat repositáře ze stable na testing. Nejprve je doporučováno aktualizovat balíčkovací systém (dpkg, aptitude a apt) a pak zbytek systému. Co se týče KDE, tam je problém v tom, že v testingu je už 4.2.2 a pokud ručně zabráníš instalaci nové verze, pak zůstaneš u té staré a neaktualizované. Osobně bych to nedělal. Pokud to stejně chceš, použij příkaz aptitude hold kdebase, případně další balíčky. Pro odemknutí se používá unhold. Může to ovšem způsobit problémy se závislostmi, protože některé nové balíky budou vyžadovat části KDE 4 nebo naopak KDE 3.5 bude chtít nějaké staré balíky, které už v testingu nejsou.

Petr Slunský

Otázkou je, proč upgradovat na testing, když nehledáš nové vlastnosti? Pokud něco ze stable systému nevyhovuje, tak se dá systém rovněž zmixovat. V tomto případě bys zdroje v /etc/apt/sources.list nepřepisoval na testing, ale zkopíroval a přepsal na testing tak, abys tam měl i zroje pro stable i pro testing a potom selektivně doinstalovat pomocí apt-get install "balík" věci z větve testing.

Pro sofistikovanější "mixing" bych si přečetl něco o piningu.

Mixovaný systém je stejně dobře použitelný.
Debian

johnnycage

Takze takto; Povodne som mal taky plan, ze si stiahnem Debian, nainstalujem a budem sa do toho rypat a ucit sa tam nove veci, kedze tam nie su vselijake klikatka, ako v openSUSE. Stiahol som si teda Debian Stable. Ked som sa potom ale docital, ze vetva Testing je system, ktory je odladeny a obsahuje aj novsie verzie, tak som si povedal, ze by som moju nainstalovanu vetvu Stable upgradoval na Testing s tym, ze by som zostal pri KDE 3.5. Kedze ale ako som spomenul v prvej vete, ze by som mal zatial Debian na take testovacie a uciace ucely, povedal som si, ze predsalen to upgradujem vsetko, cize aj s tym KDE na verziu 4.2.2, na ktoru by som si zacal zvykat, kedze raz na nu budem musiet prejst, ak by som chcel zostat pri KDE. Bohuzial, dopadlo to tak, ze KDE sa mi upgradovalo z 3.5 na 4.2.2, lenze uz mi nenabehlo, zacne nabiehat a zostane len cierna plocha s kurzorom, ktora sa pocase prepne do konzoly.
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Petr

zřejmě se ti neaktualizovalo kdm.
Nic není zadarmo a vše souvisí se vším.

johnnycage

No to uz nezistim, zatial som to vyriesil novou instalaciou vetvy Stable a pridanim repozitara lenny-backports.
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Petr Slunský

škoda, že jsi všechnu práci "zahodil".... log by jistě prozradil, proč nenaběhla Xka. To už se ale teď nedovíš. ...
Debian

johnnycage

Uz viem, ze nabuduce si mam pockat na odpoved, nez podniknem nejake unahlene rozhodnutie:) ... aspon by som sa dozvedel nejake nove veci zo zakutia Linuxu:)
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Petr Slunský

Já jsem se naučil velice rychle jednu zásadu: ... debian se dá velice dobře "opravovat", takže přeinstalovat prostě není nutné. :)
Debian

eXt_r33m

Citace od: Spox kdy 11. 07. 2009, 20:20:34
Já jsem se naučil velice rychle jednu zásadu: ... debian se dá velice dobře "opravovat", takže přeinstalovat prostě není nutné. :)
Timhle jsem se ridil i ja... dokud mi neprestal fungovat apt-get... pak jsem presel na aptitude :D
AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + Ubuntu 9.04 amd64 + Arch linux amd64

johnnycage

Citace od: Spox kdy 11. 07. 2009, 20:20:34
Já jsem se naučil velice rychle jednu zásadu: ... debian se dá velice dobře "opravovat", takže přeinstalovat prostě není nutné. :)

Tak tuto vec som sa naucil az teraz, ked som sa to docital z tvojho prispevku ;D ... Konieckoncov, Debian som si teraz nainstaloval z vetvy Testing. Repozitare som zmenil zo Squeezy na Testing, cize z toho by mi vychadzalo, ze sa mi bude system postupne aktualizovat, ako sa budu do tychto repozitarov pridavat nove balicky. Cize ked prejde Squeezy do vetvy Stable, do Testing prejde verzia Sid a moj system sa aktualizuje na Sid-a, chapem to spravne? Pre zmenu som si dal v Debiane ako graficke prostredie GNOME (v opensuse som zastancom KDE 3.5.10 :)).
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

bhy

Citace od: johnnycage kdy 12. 07. 2009, 09:57:19
Citace od: Spox kdy 11. 07. 2009, 20:20:34
Já jsem se naučil velice rychle jednu zásadu: ... debian se dá velice dobře "opravovat", takže přeinstalovat prostě není nutné. :)

Tak tuto vec som sa naucil az teraz, ked som sa to docital z tvojho prispevku ;D ... Konieckoncov, Debian som si teraz nainstaloval z vetvy Testing. Repozitare som zmenil zo Squeezy na Testing, cize z toho by mi vychadzalo, ze sa mi bude system postupne aktualizovat, ako sa budu do tychto repozitarov pridavat nove balicky. Cize ked prejde Squeezy do vetvy Stable, do Testing prejde verzia Sid a moj system sa aktualizuje na Sid-a, chapem to spravne? Pre zmenu som si dal v Debiane ako graficke prostredie GNOME (v opensuse som zastancom KDE 3.5.10 :)).


v principu to chápeš správně. když budeš mít v sources.list "testing" místo konkrétního názvu, tak se to bude furt aktualizovat na aktuální testing, i když squeeze už bude stable. je tam jen taková záležitost terminologie: sid je vždycky unstable, to se nemění. (asi to souvisí s filmem toy story, podle jehož postaviček se debianní releases jmenují, kde sid byl ten zlej, co druhým rozbíjel hračky, ale nikdy jsem to neviděl, znám to jen od fellow debianistů.) čili až squeeze bude stable, tak nový testing se bude jmenovat nějak jinak než sid, protože sid bude pořád unstable. snad to říkám srozumitelně, kdyžtak viz http://www.debian.org/releases/


johnnycage

Jasne, chapem tomu co hovoris. Ale kedze som novacik, co sa tyka Debianu a nikdy som nevidel film Toy Story, tak nemam este osvojene vsetky tie terminy:) Myslel som, ze "Sid" je pomenovanie dalsej verzie, ktora je zatial unstable a casom prejde do vetvy testing :) O tom som nevedel, ze unstable bude mat stale pomenovanie "Sid". Chapal som to tak, ze casom by bola Stable: Squeezy, Testing: Sid a Unstable by mala zase nejake nove pomenovanie :)
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

eXt_r33m

AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + Ubuntu 9.04 amd64 + Arch linux amd64

honny

Ahoj, omlouvam se, ze lezu do tohohle tematu, ale ma to souvislost.

Konecne sem udelal planovany upgrade na testing, vsechno se zdalo v pohode, reboot, bootuje to, ocividne zadna chybova hlaska a pri nabehu GDM to zatuhne - blankscreen. Xka nejdou nijak mne znamym zpusobem zabit, nejde se prepnout do terminalu, nic. Nenapada nekoho co  tim? Pripadne jak se da po nabootovani a jeste pred startem Xek zakazat jejich nabeh a dostat se nejak k terminalu? Protoze takhle si nepoctu ani logy :) LiveCD by asi mohla byt moznost, ale k tomu bych sel dost nerad... :/ Diky moc za kazdou radu.