Poinstalační nastavení Debianu

Založil libor007, 10. 12. 2010, 18:11:34

Předchozí téma - Další téma

libor007

Pěkný den, jsem 2 roky na ubuntu a pod vlivem chystaných změn bych chtěl přejít na debian. Plánuju přechod po uvedení squeezeho jako stable. Není někde pohromadě návod jak po instalaci do debianu dostat kodeky, flash (adobe) apod? Zkrátka vymazlení systému pro použití na desktopu...

Ota Trkola

Ahoj, instalace Squeeze se nemusíš bát už teď, vydání je totiž na spadnutí a navíc je to tak trošku jinak než na Ubuntu, kde se nedoporučuje používat systém před vydáním. Jinak předpokládám, že chceš instalovat prostředí Gnome. Návod na instalaci máme na foru, pokud by Ti po instalaci něco chybělo, tak se ptej.

libor007

Díky za odpověď. Pod svícnem očividně největší tma - tipy triky jsem prolízal před dotazem, ale kliknout na zvýrazněné vlákno mne tupoňa nenapadlo:-) Hned jdu tunit. Mám ještě poddotaz - vzhledem k desktopovemu nasazeni zvažuju nasazení testing verze. Nebude vhodnejší nahodit sida, až se překlopí do testing verze? Občas se píše, že se v debianu po aktualizacích občas něco rozsype. Jak na tom testing je?

Ota Trkola

Nainstaluj testing (Squeeze), po vydání je lepší počkat cca pár týdnů, než budou bezpečnostní aktualizace na novém testingu (Wheezy) a pak provést upgrade systému, což je jednoduché a funkční.

libor007

Díky, zas tak na to netlačím, ubuntu prozatím funguje. Nový testing bych nainstaloval rovnou načisto. Možná bych si ale vystačil s stable squeeze+backports repozitářem...

Ota Trkola

Doporučoval bych ti instalaci Squeeze, s tím, že upgrade na nový testing  (Wheezy) můžeš provést kdykoliv později, například, až se ti budou zdát verze aplikací neaktuální.

Petr Krčmář

Já bych doplnil dotaz, který mě napadl hned při čtení prvního příspěvku: jaké jsou ty důvody k odchodu od Ubuntu? Odchod Ubuntu od GNOME?

Pokud ano, tak si dovolím říct pár ale: Zaprvé pořád bude možné do Ubuntu GNOME doinstalovat, to nebude problém. Zadruhé problém není v samotném Ubuntu, ale v tom, že GNOME opouští koncept klasického desktopu a vrhá se do neprobádaných vod. To se nelíbí Canonicalu, ale postihne to (GNOME 3) úplně stejně i Debian.

Tím Tě nijak od Debianu neodrazuju, naopak Tě vítám mezi námi, ale je třeba se na to dívat i takto a uvědomit si celou situaci. Mimochodem v případě pokusů s Debianem tím pádem můžeš rovnou vyzkoušet Xfce, jako náhradu za kontroverzní GNOME 3.

Ota Trkola


libor007

No uprimne duvodu k prechodu na debian je trochu vic.
1. Situace kolem gnome ted bude rozhodne zajimava a pokud ma canonical prejit na jiny desktop, je k tomu jedinecna prilezitost prave nyni - v tomto se mu nedivim. Uzivatele totiz ceka drasticka zmena tak ci tak. Unity neni spatny koncept, ale rozhodne je to prozatim nedodelek nevhodny na konecne nasazeni. Ja bych zkusil dat sanci i kontroverznimu gnome 3 - z par videi ho rozhodne nebudu odsuzovat a chce to opravdu vyzkouset - vse je o zvyku. S odladenosti a hlavne vykonem gnome 3 to nejspis ze zacatku nebude moc slavne, ale nechal bych ho tak rok vyzrat a pak se uvidi. Pokud by to bylo pro mne k nicemu, rozhodne nemam problem treba s xfce. Lxde muze byt za chvili taky velmi zajimavy hrac na poli gtk desktopu.
2. vyhovoval by mi spis update system debianu oproti instalacim kazdeho pul roku u ubuntu.
3. u canonicalu je chvalihodne, ze ma urcity koncept a neboji se jit svym smerem i za cenu vetsich zasahu do distribuce oproti "zvyklostem" vetsiny jinych distribuci. Ja jsem spise konzervativni a vyhovuje mi ten obecny trend. Proste klasicke gnome bez ruznych socialnich nesmyslu a dalsich milion blbosti, ktere nikdy nepouziju. Ty at si nainstaluje ten, kdo je opravdu vyuzije. Nezanedbatelnou hodnotou je tedy pro mne i cistota debianu a minimalizace zbytecnosti v systemu.
Jak jsem ale psal, stavajici maverick jsem si dal do pouzitelneho stavu a navic na notebooku konecne slape uplne vsechen hw. To je samozrejme podminka nasazeni debianu a musim overit na zeleze a ne jen v virtualboxu. Zapomel jsem jeste na dve pripadne alternativy mimo debian: prozatim relativne ciste xubuntu s xfce nebo linux mint.

libor007

Chci na notebooku prejit z ubu na debian po finalnim vydani squeezyho. Chci se zeptat - nedavno jsem zkousel ubuntu s xfce a applet pro prepinani frekvence cpu nefungoval. Mate toto nekdo vyzkouseno v debianu, popr. neni nekde navod na zprovozneni? Na googlu jsem toho popravde nasel pomalu...

Erich Stark

Citace od: Petr Krčmář kdy 11. 12. 2010, 01:14:50
Já bych doplnil dotaz, který mě napadl hned při čtení prvního příspěvku: jaké jsou ty důvody k odchodu od Ubuntu? Odchod Ubuntu od GNOME?

Pokud ano, tak si dovolím říct pár ale: Zaprvé pořád bude možné do Ubuntu GNOME doinstalovat, to nebude problém. Zadruhé problém není v samotném Ubuntu, ale v tom, že GNOME opouští koncept klasického desktopu a vrhá se do neprobádaných vod. To se nelíbí Canonicalu, ale postihne to (GNOME 3) úplně stejně i Debian.

Tím Tě nijak od Debianu neodrazuju, naopak Tě vítám mezi námi, ale je třeba se na to dívat i takto a uvědomit si celou situaci. Mimochodem v případě pokusů s Debianem tím pádem můžeš rovnou vyzkoušet Xfce, jako náhradu za kontroverzní GNOME 3.

Neviete ako to bude u debianu? Ci bude brat unity od ubuntu alebo necha gnome shell?
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."