Problém

Založil adam_vent, 25. 09. 2015, 21:52:51

Předchozí téma - Další téma

adam_vent

Ahoj, chtěl jsem si nainstalovat Ubuntu vedle Windows 10 Pro, to mi nešlo tak jsem zkusil Debiana a nejde ani ten >:(

Prosím o pomoc, dříve jsem si instaloval Linux vedle Windows normálně ale teď to prostě nejde. Moc prosím o pomoc, mimochodem přijde vám lepší Debian nebo Ubuntu?

Dík

Odesláno z mého HUAWEI GRA-L09 pomocí Tapatalk


Petr Krčmář

Na radu je tu málo informací. Téma se chybně jmenuje ,,Problém" a z textu plyne jen to, že ,,to nejde". Jak přesně jsi postupoval? Jaké chyby to vyhodilo? Kde jsi se zasekl? Prosíme o víc podrobností, pak budeme schopni poradit.

Debian  ;)

Roman Horník

Protože máš na disku MBR a ten povoluje maximálně 4 oddíly (primární, rozšířený). Pokud máš na oddílech 3 a 4 pozůstatky z Blbuntu, oba smaž, pak si na prázdným místě vytvoř primární oddíl pro "/" o velikosti aspoň 12GB, na zbytku volnýho místa vytvoř oddíl rozšířenej (považuj ho za složku), do kterýho se vejdou další 4 oddíly - tam dej odkládací oddíl (swap), minimálně o velikosti RAM, ale radši o 50% větší, pokud budeš chtít uspávat na disk, zbytek dej pro /home, čili uživatelský data. Použij pro ně radši jinej souborovej systém, než je NTFS, ať se v tom vyznáš, třeba XFS, EXT4.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

adam_vent

Citace od: Roman Horník kdy 26. 09. 2015, 07:41:13
Protože máš na disku MBR a ten povoluje maximálně 4 oddíly (primární, rozšířený). Pokud máš na oddílech 3 a 4 pozůstatky z Blbuntu, oba smaž, pak si na prázdným místě vytvoř primární oddíl pro "/" o velikosti aspoň 12GB, na zbytku volnýho místa vytvoř oddíl rozšířenej (považuj ho za složku), do kterýho se vejdou další 4 oddíly - tam dej odkládací oddíl (swap), minimálně o velikosti RAM, ale radši o 50% větší, pokud budeš chtít uspávat na disk, zbytek dej pro /home, čili uživatelský data. Použij pro ně radši jinej souborovej systém, než je NTFS, ať se v tom vyznáš, třeba XFS, EXT4.
Tady ještě žádný Linux instalovaný nebyl, jen Windows 7 a pak upgrade na Win 10. Kdyby mi šli všechny programy bezproblému na Linuxu tak neváhám a Windows půjde pryč. Ten 33,6GB si vytvořilo Lenovo pro zálohy. Zbytek je Windowsu. Takže jedině smazat ten disk pro zálohy?

Z Linuxu jsem používal Ubuntu před lety a pak jsem si ho nainstaloval asi před rokem. Teď jsem si koupil nový notebook a chtěl jsem na něj zprvu Ubuntu (jen že to mi psalo to samé). Tak jsem se poohlédnul po Debianu.

Děkuji předem

Odesláno z mého HUAWEI GRA-L09 pomocí Tapatalk


Roman Horník

Jestli máš k dispozici nějakou fyzickou instalačku W7 a vyšší, ty zálohy by tam snad ani nemusely bejt, jinak, pokud tam ty oddíly obnovy chceš zachovat, akorát bych oddíl #2 zvětšil o prázdný místo a Debíka spouštěl z externího disku / flashky.
Nicméně, pokud ty oddíly považuješ za zbytečný, nevím, jak se systém zachová při odstranění oněch záložních oddílů, nejdřív bych zkusil současnej nástroj na obnovu odinstalovat. Až pak smazat oddíly.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Pokud ma k instalacnimu disku (DVD) Windows 7 Product Key (vetsinou na nalepce zespodu NTB nebo pod baterii) tak muze ten Recovery oddil (33,6 GB) smazat. Vzhledem k upgradu na W10 staci mit i instalacni DVD/ISO Windows 10 ktere se da stahnout primo ze stranek MS - pouze v pripade ze pouziva MS Live ucet (ci jak se to jmenuje).
Otazkou je co za oddil je ten 507,5 MB, chtelo by to screen z gparted (live) nebo alespon spravce disku z Windows. Vetsinou to byvaji nejaky nastroje (tools) pro diagnostiku. Pak ten oddil č.3 lze tez smazat a Windows bez problemu nabehne.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG