Jakou vetev debianu pouzivate na desktopu?

Založil Tomas Jancik, 07. 01. 2009, 14:59:27

Předchozí téma - Další téma

Jakou vetev debianu pouzivate na desktopu?

Stable
17 (21.5%)
Testing
42 (53.2%)
Unstable
29 (36.7%)
Nepoužívám Debian
6 (7.6%)
Sid + Experimental
1 (1.3%)
Oldstable
0 (0%)

Celkem hlasů: 79

yerry

#60
V súvislosti s tými vetvami Debianu chcem len doplniť, že ich je 5 a nie 3. Uvádzam ich chronologicky od verzie s najstarším/najstabilnejším softvérom po ten najaktuálnejší a najmenej stabilný:

old-stable -> stable (lenny) -> testing (squeeze) -> unstable (sid) -> experimental

Prešiel som cez všetky vetvy Debianu a tiež som zástancom Sida (unstable) pre experimtujúceho začiatočníka, napíšem aj prečo. Ako tu už ktosi podotkol vnímanie označenia verzií je u Debianu posunuté minimálne o jeden rád. Z vetvy unstable mimo iných čerpá aj známa distribúcia Ubuntu, ktorá je vnímaná ako stabilná. V tejto vetve sa totiž nachádza aktuálny (ten najaktuálnejší je vo vetve experimental) mierne odladený softvér, neobsahujúci žiadne podstatné chyby. Ak sa na takéto chyby príde, si na ne upozornený pri inštalovaní softvéru.

Sid je vnímaný ako rolling updates systém, čiže, ak máš sida a aktualizuješ ho pravidelne, môžeš ho mať na kompjúteri aj niekoľko rokov a máš ho stále aktuálny. V prípade vetiev stable a testing to tak úplne nie je. V prípade upgradeu týchto verzií na vyššiu môžu nastať problémy. Okrem skokovej aktualizácie množstva softvéru mohli a spravidla aj nastávajú vo verziách rôzne zmeny v konfiguračných súboroch, niektorý softvér je označený za zastaralý a vo vyššej verzii už nefiguruje alebo je nahradený iným softvérom resp. nový softvér pribudne. Pravdou je, že tieto zmeny sa dejú aj u sida, ale v tomto prípade sú postupné a si na ne upozornený, teda naraz nemusíš riešiť viac problémov.

Ešte by som chcel upozorniť na jeden aspekt. Označenia distribúcií v súbore /etc/apt/sources.list ako lenny alebo squeeze napíš len ak chceš používať stále tú istú distribúciu, ak chceš systém upgradovať na novší, používaj označenia stable resp. testing. Ono je to totiž tak, že stable bude vždy aktuálne stable a testing aktuálna vetva testing ale squeeze je testingom len momentálne, v budúcnosti bude stable a testingom bude inak označovaná verzia. U sida je to inak, sid zostane vždy sid alebo aj unstable ;)

O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

Ota Trkola

S tím, že je Experimental větev Debianu nesouhlasím. Je to podle mě jenom repozitář s nejnovějšími a experimentálními balíky. Není to tudíž větev na kterou můžu kompletně přejít. Tudíž podle mě jsou větve 3, protože oldsatble nepovažuju také za plnohodnoutnou větev. Je to jen doběh podpory pro bývalou větev stable. Ale toto je jen můj názor.

yerry

Citace od: Ota Trkola kdy 24. 04. 2010, 16:41:40
Je to podle mě jenom repozitář s nejnovějšími a experimentálními balíky. Není to tudíž větev na kterou můžu kompletně přejít.

S tým s tebou súhlasím, že tie 2 krajné repozitáre (vetvy?) nie sú plnohodnotné. Ale považoval som za podstatné ich spomenúť. Ak to niekde vyštrácham, v starších manuáloch boli spomínané ako vetvy alebo v tejto súvislosti.
O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

Roman Horník

Oldstable plnohodnotná větev je, ale v dnešní době jen stěží prakticky použitelná. Z Experimentalu bych klidně plnohodnotnou větev udělal, takovou "hard-core bleeding-edge", všechno alfa/betaverze, stabilní jak reaktor RBMK-1000 v nesprávných rukou, díky tomu a těm pár odvážlivcům, co by do toho šli, by se mohla poněkud urychlit softwarová evoluce.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Dobrá ohledně oldstable s váma souhlasím, ale Experimental jako větev nainstalovaná na PC? Jak by jsi to chtěl udělat? Vždyť tam skoro nic není...

Roman Horník

Oťas, myslel jsem to tak, že by se z experimentalu udělala větev podobná Sidovi, ale s opravdu nejnovějším softwarem, i Sid má verze spousty programů poněkud starší, neaktuální. Podívejme se rovnou na kernel- na Sidovi je 2.6.32 a nějaký drobný, i když už je na světě 2.6.34rc5. 2.6.33 je sice už dobu v experimentalu, ale po celou tu dobu k němu chybí tuším kbuild, nedá se tudíž nainstalovat (a na kompilaci teď nemám čas).
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Máš pravdu v tom, že je dost balíků zaostalejch i na unstable, což mě značně nebaví, ale zároveň mám neblahý pocit že s tím nic nezmůžeme.

Zel.kovo

Na pc dualboot sid a hardcore experimental (rozumějte Ubu rc), na ntb asi už 5minut taky sida.

Jan Skořepa

Používám Debian Testing Squeeze.

Asi už 2-3x jsem zkusil přejít upgradem na Debian Unstable Sid, ale vždycky po nějaké době se po aktualizacích něco pokazilo a přestalo fungovat, takže jsem se vrátil downgradem zpátky.
DELL OptiPlex 5050 SFF - CPU Intel Core i5-6500 (6M Cache, 3,60 GHz) - RAM 16 GB DDR4 - GPU Intel HD Graphics 530 - OS Debian Stable 64bit

Roman Horník

Já si instaloval Sida přímo z BusinessCard obrazu Lennyho (Expert Install). Ačkoliv nebylo během instalace možný nainstalovat GRUB, nevytvořil se ani normální uživatel, Root měl neznámý heslo, dalo se to snadno napravit (nabootoval jsem LiveCD, chrootnul jsem se na kořen disku, GRUB nainstaloval a následně jej updatnul, pak jsem nabootoval nainstalovanýho Debíka s volbou single, změnil Rootovi heslo, přidal normálního uživatele a hotovo), od tý doby to šlape korektně jak má, žádnej problém. Ale když jsem zpočátku nainstaloval nejdřív Lennyho a pak jsem to upgradnul na Sida, chvilku to bylo v pořádku, pak se to ale začalo postupně srát a za pár dnů bylo úplně po srandě.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Nejvíce se mi osvědčil postup instalace Sida z Businesscard Squeeze, viz odkaz na můj návod v podpisu.

Abraxas

Lenny 504 Xfce a som maximalne spokojny. Nepotrebujem najnovsi software vsetko co potrebujem mam. A hlavne je nepolamatelny  :)
Zvedavosť je síce ženského rodu, ale...

johnnycage

Pouzivam Debian Testing uz asi dva roky a som s nim plne spokojny. S tym suvisi aj moja otazka. V repozitaroch mam nastaveny zdroj ako testing (nie squeeze). Ci je lepsie prepisat to na squeeze, po vydani chvilu zotrvat na tejto verzii a az po urcitom case zase prejst na testing, alebo to nechat stale na testing? Jedna sa len o to, ci nebude po vydani squeeze velky naval balikov do testing-u, ktory by mohol nejako rozhodit system.
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Ota Trkola

Doporučuji spíš přepsat testing na squeeze a chvíli, asi 2-3 týdny počkat, až budou na novém testingu bezpečnostní aktualizace.  Ty nebývají k dispozici hned, když je nový testing. Pak provést povýšení systému, nejlépe s vypnutýmy x-ky (gdm, pokud používáš Gnome):


$ sudo /etc/init.d/gdm stop
$ sudo aptitude update
$ sudo aptitude install apt dpkg aptitude
$ sudo aptitude full-upgrade

pajkl

Hi. Ja používam Lennyho. Viackrát som ale čítal, že mať doma na desktope debian stable je nezmysel. Prečo? V čom je testing lepší?