Debian 11 - suspend

Založil JoHo, 23. 05. 2022, 10:15:26

Předchozí téma - Další téma

JoHo

Po přechodu na Debian 11 Xfce mně nefunguje uspání do paměti, ani u LXDE. Počítač se sice uspí, ale neprobudí. Zkoušel jsem totéž u MX21 Fluxbox i Xfce. Abych to zobecnil, tam, kde je jádro 5.10.
Vyřešil jsem to návratem k původnímu jádru 4.19 pomocí pinningu (bullseye + buster) a vše jede jak má.
Instalaci jsem prováděl z Debian-11.3.0-amd64-netist.iso.
Prosím proto někoho, kdo se s tímto setkal o sdělení, v čem je chyba, zda ve způsobu instalace nebo v jádře, případně v nekompatibilitě hardware s jádrem. Děkuji za radu, jak chybu odstranit a nemuset přeinstalovat jádro.

JoHo

Opravdu,jenom já mám problém  s uspáváním, všem ostatním to jde? Děkuji za odpověď.

radek_dr

  Operating System: Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
            Kernel: Linux 5.10.0-14-amd64
      Architecture: x86-64
Funguje mi to normálně. Co ovšem nefunguje je hibernace, s jádrem 4.19.# to šlo...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

JoHo

Děkuji za odpověď.
I já mám to samé jádro Linux 5.10.0-14-amd64 a nefunguje to.
Po hledání na Googlu jsem našel, že problém se řešil již dříve:
Citacehttps://forums-debian-net.translate.goog/viewtopic.php?f=7&t=150008&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
a byl ukončen jako "Vyřešené". I když jsem použil návody tam uvedené, nijak to nepomohlo.
Také bylo nahlášeno jako bug 989705
Citacehttps://groups-google-com.translate.goog/g/linux.debian.bugs.dist/c/KxAItlSpVdY?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
a není patrné, že by byl vyřešený.
Systém má ještě další vadu: Po zadání hesla se dříve objeví jakýsi zborcený obraz, než tapeta.

radek_dr

Ani s obrazem nemám problém, vše funguje OK. U tebe to může být problém s grafikou, ale to bude chtít výpis HW a nějaké logy, aby ti někdo poradil. Jinak se není čeho chytit.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

JoHo

Nevím, hardware jsem od debian buster neměnil, grafika stejná. Zatím jedu debian 11 s jádrem 4.19, kromě zborcených obrazů po zadání hesla vše funguje . Logy bych rád zaslal, nevím ovšem jaké. Kromě tebe se k mé otázce nikdo nevyjádřil.

Roman Horník

Rád bych Ti poradil, ale když on můj počítač je jak Samara Morganová a nikdy nespí, vlastně ve vlastním jádru mám veškerý uspávání zakázaný.
Vypadá to ale, že chyba je v tom jednom jádru, a projevuje se jen na pár kusech železa, z nichž máš jedno Ty. Takže můžeš zkusit jádro nějaký novější, třeba z Testingu, Sida, nebo taky vlastní, i kdyby s výchozí konfigurací. Logy najdeš ve /var/log, třeba kern.log, syslog, messages. Jestli tam něco objevíš, možná se najde řešení i pro to zlobivý jádro.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za odpověď. Ovšem já jsem v současné době spokojený. Provedl jsem výměnu jádra, ovšem za starší, linux-image-4.19.0-20-amd64, jak jsem psal v 1. příspěvku a uspávání funguje k mé spokojenosti. Nevím ani, na co by to mohlo mít vliv, zatím jsem nic nezpozoroval. Po tolika instalacích, Debian Lxde, MX21 fluxbox i Xfce a dokonce i Xubuntu, kde mi to nefungovalo, počkám na nějakou aktualizaci. Zatím děkuji.

JoHo

I když už jsem nechtěl, vracím se ještě k otázce.
Zde uživatel popisuje stejný problém - ale bez odpovědi:
Citacehttps://superuser-com.translate.goog/questions/1705416/suspend-etc-not-working-after-debian-11-fresh-install?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
A zde delší popis stejné situace, použité stejné řešení jako moje, Debian Bullseye, ale s jádrem 4.19
Citacehttps://www-reddit-com.translate.goog/r/debian/comments/mrxx76/irritating_problem_with_the_bullseyes_kernel/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
a konstatování, že jádro 5.10 je nejhorší z těch, které vyzkoušel.

JoHo

Zde je konečně řešení problému:
https://forums-debian-net.translate.goog/viewtopic.php?t=149965&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=op,sc

Stačí"
Citace1. open terminal: sudo nano /etc/default/grub
2. go to: GRUB_CMDLINE_LINUX=" " and add to: GRUB_CMDLINE_LINUX="init_on_alloc=0"
3. save and exit
4. sudo update-grub
5. reboot pc

Funguje i u ostatních desktopových prostředí.
Prosím moderátory, aby označili otázku jako vyřešenou.

radek_dr

Asi byla někde chybka - uvedený řádek tam mám už od instalace, aniž bych něco dopisoval. ;)
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !