Instalece Debianu + Ubuntu

Založil Jurajus, 23. 03. 2014, 11:57:15

Předchozí téma - Další téma

Jurajus

Ahoj, doteď jsem měl na jednom fyzickém disku Ubuntu(respektive Lubuntu 12.04 LTS) a na druhém fyzickém disku nepoužívané Win7.
Řekl jsem si že zkusím misto Win7 nainstalovat Debiana Wheezy. Stáhl jsem si min. obraz(asi 200MB) pro síťovou instalaci, zkopíroval na USB a nabootoval z něj. Následně jsem fyzický disk kde byli Win7 přerozdělil a zformátoval (/ ex4 - jako zaváděcí, /home ext4, swap). Při ukládání změn mi partman oznámil, že chybí oblast EFI, to jsem ignoroval, protože nevim co to pořádně je a nikdy jsem EFI oblast nevytvářel.
Po dokončení instalace se mi nepodařilo nabootovat. Při pokusu nabootovat z disku, kde mám Ubuntu hláška: "error: no such device: 0dcd-1078 GRUB RESCUE>" a při pokusu nabootovat z disku kde je Debian mi začne problikávat černá obrazovka s kurzorem.
Řekl jsem si ok, zničil jsem si Ggrub a tak jsem disk s ubuntu odpojil a pokusil se o instalaci Debianu znova, prerozdělil jsem disk a instaloval, ale výsledek je pořád stejný - tohle by se přeci povést mělo?
Nabootoval jsem z CD ubuntu, takže se můžu pokusit opravit grub(http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1) na disku s ubuntu, ale to nevýřeší debiana...
Prosím dokáže mi někdo poradit a osvětlit co sem vlastně pokazil a jak to napravit?

Power

Jestli si instaloval v EFI módu, tak se nedivím, že to hlásilo chybí EFI oblast. Když instaluješ v EFI módu, musíš vytvořit na disku oddíl minimálně cca 100 - 150 MB nebo větší a naformátovaný na FAT 32 a mít nastaveno /boot/efi 

http://blog.ubuntu.cz/clanek/efi
http://www.linuxexpres.cz/praxe/ne-upravujte-uefi-a-secure-boot

Jurajus

Popravde nevim nic o EFI modu a ani jak jsem se do nej prepnul... to je i pricina proc jsem si rozbil grub na druhem disku? Odkazy prostuduju...

Power

Dříve ho člověk musel zvolit při bootu, ale nyní jsem se setkal s tím, že se to automaticky v EFI spustí. Tipoval bych to na automatickou detekci  ;)

Jurajus

To boot/efi nastavim kde a proc?? A tim ze jsem instaloval v EFI modu(chapu jako: efi novejsi nahrada za bios) jsem si rozbil grub na jinem disku?

Jurajus

Tak jsem obnovil GRUB pomoci LiveCD a v nabidce grubu se mi objevil i Debian a bez problemu nabehne.

Chtěl bych tomu porozumět a nebejt z toho jelen. Jak je možný že při instalaci debianu jsem si rozbil grub na jinem disku? Je možné mít na každém disku grub?
Když to budu instalovat znova a budu postupovat korektně (tj. vytvořím si efi oblast pro debiana) opět si rozbiju grub na druhem disku? ? ? Prostě když budu instalovat v EFI modu a budu mít na jiném disku MBR tak si vždy zničím Grub?
Mohl by mi někdo vysvětlit trochu teorie, prosím?
Přecet jsem si ze EFI/UEFI je novejší náhrada za bios. A že tabulka GPT co mi vznikla při instalaci debianu je novější náhrada za MBR.

Jurajus

Tak proti zniceni grubu je potreba dat si bacha ke konci instalace: Instalator se pta jestli instalovat grub na prvni disk(nebo tak nejak, nevim co mysli tim "prvnim diskem"), kdyz jsem dal NE objevila se nabídka s volbou instalovat grub na volitelne zarizeni. Predtim jsem to odklepl a to mi znicilo grub na druhem disku. Ani by nevadilo ze jedu v EFI modu, kdybzch to omylem nedelal na blbem disku.
Kdyz jsem pak v setupu koukal na bootovaci flasku, ukazala se dvakrat, jednou EFI a jednou klasicky, zalezi kterou jsem vybral a podle toho se instalovalo. Zkusil jsem si na CD vypalit jiny obraz Debiana s LXDE a tam uz mi setup na vyber nedal, napral na disk MBR. Rad bych ale GPT tabulku :( :D