debian vz. windows 8

Založil Garp105, 08. 04. 2014, 08:45:14

Předchozí téma - Další téma

Garp105

Dobrý deň,

potreboval by som poradiť ohľadom nasledujúceho (je dosť možné, že táto téma tu už bola preberaná). Prednedávnom som si zakúpil nový stroj s predinštalovaným windows 8. V princípe mi nevadí, ale k práci potrebujem linux. Snažil som sa popri stávajúcemu OS nainštalovať aj ten nový, no samozrejme bez úspechu. Určite máte info o BIOS podpore UEFI a secureboot a podobné veci o ktorých som doteraz nemal tušenia. Už takmer dva dni sa hrajem s biosom a začínam byť z toho celkom nerovózny, znechutený a zúfalý. Iste na nete som si našiel nejake odkazy kde a ako postupovať. Že problém inštalovania ďalšieho OS k windows na nových strojoch je problém, že existuje asi 7 sposobov duálneho bootovania apod. Ale tak nejak sa mi stále nedarí to rozchodiť. Jeden moj priateľ mi poradil, nech sa vykašlem na debian a že budúci týždeň vychádza nová verzia ubuntu a ubuntu má kľúč k ojekabáteniu UEFI. No debianu by som sa hrozne nerád vzdal, pretože s ním pracujem podstatnú časť svojho profesionálneho počítačového života a úplne mi vyhovuje (navyše údajme ubuntovské unity nie každému sedia a asi by ma aj otravovalo každý polrok prechádzať na nové verzie ... )

Mohli by Ste mi v tomto prosím Vás poradiť nejakým krok-za-krokom postupom??? Pozval bych Vás okamžite na pivo :)

M.

jmp

pokud potřebujete funkcionalitu, ale na výkonu až tak nesejde, tak by to šlo řešit virtuálkou s debianem na těch windows ...

ulo

Je s tim sice problém ale lze to resit. Na netu hledej jak se pracuje s aplikací gdisk ale tuším že se bude muset preinstalovat i Win. Kolega to vyřešil tak ze nejprve převedl v gdisku GPT na MBR - návody jsou na netu - a v Biosu vypnul UEFI (a instalacni medium musi byt nabootovane v ne UEFI modu ale v legacy nebo se to muze jmenovat i jinak a tím i linux bude instalovan právě v tom ne UEFI modu).

- posláno z Tapatalku, omluvte tedy překlepy -

PC-doma:  LinuxMint 17.2 KDE (64bit) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 17.2 KDE (32bit) - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 17.1 KDE (32bit) - Acer TravelMate 3002
Servery:  Debian 6.0 Squeeze

Palo M.

IMHO v UEFI staci vypnut secureboot. Vsetky 2 stroje s UEFI 8), ktore som mal doteraz v rukach, to umoznovali (respektive som ich skladal z komponentov, takze to standardne bolo vypnute - na stroji s predinstalovanymi Windoze8 to bude naopak standardne zapnute). Ale vsade sa to vypina inym sposobom (ma to vselijake krypticke nazvy v menu), takze to zavisi od typu (vyrobcu) dosky.