program na předčítání textů

Založil Hobild, 01. 06. 2011, 16:06:42

Předchozí téma - Další téma

Hobild

ahojte,
jeden známý má hůře vidíciho kluka, ptal se mě, zda pro debiana existuje nějaký dostupný program na čtení českých textů (např. naskenované časopisy či knihy). 
S tímhle druhem softu nemám žádné zkušenosti. Předpokládám, že by to chtělo něco jednoduše použitelného, ve smyslu příkazu "program_pro_cteni soubor_s_textem.txt" (html, pdf...), případně nějaké jednoduché grafické udělátko.
Pro wokna je toho hafo, predcitat uz umi i nektere ctecky knih (kindle aj.), android (napr. SVOX), tak snad pro klasickeho linucha taky neco bude. Dik
H.

Bohouš

napriklad espeak. Neni to zadny zazrak, ale cesky umi, cteni ze souboru to zvlada, viz man espeak. espeak -v czech "vážně to mluví česky, sice děsně, ale česky"
OS: Debian Wheezy

Hobild

#2
v mezicase jsem narazil na epos(d), ktery umi cestinu, pokud je v utf8 a txt formatu. Pro zjednoduseni cteni jsem skriptik:

#!/bin/sh
#skript pro přečtení textu hlasovým výstupem

if [ $# != 1 ]; then #testuje, zda je zadan soubor k precteni
echo " spust znovu a zadej se jménem souboru, který se má přečíst"
exit 1
fi

eposd --voice violka #nastavi hlas

cstocs utf8 il2 $1 | say-epos -w - #převede text to správného formátu a vytvoří zvukovy soubor said.wav
sox said.wav said2.wav silence -l 1 0.1 1% -1 0.6 1% #upraví a odstraní přebytečné mezery v said.wav a ulozi do said2.wav
mplayer said2.wav #prehraje soubor
echo "Soubor přečten do konce"
echo "Mám vytvořený wav smazat (s) nebo přejmenovat (p) podle zdrojoveho textu"?
read mazani
case "$mazani" in
s)
rm said.wav said2.wav
;;
p)
rm said.wav && mv said2.wav $1.wav
;;
esac
echo "ukončuji"

Vyuzil jsem info z diskuze http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=29092.0 , ale neni presne to, co bych si predstavoval. Jednak to umi jen txt v utf8 (jine kodovani ->pada), a jednak je ovladani kostrbate. Predpokladam, ze pro luxusnejsi vyuziti by asi bylo potrba najit neco ze sveta win a zkusit to ve wine.
Presto dik za odpoved.

espeak: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=34713.0
cituju Vojtu Trefneho: "vážně to mluví česky, sice děsně, ale česky"

EDIT: podobne "koktani" jako prave posloucham z eposu jsem slysel na woknech nekdy pred deseti lety, to za tu dobu prevod do reci vubec nepokrocil?

H.