Zkoušel někdo Debian na HP stream 7 tabletu?

Založil Ravensun, 01. 05. 2022, 23:18:35

Předchozí téma - Další téma

Ravensun

Dobrý den.
Zkoušel někdo nainstalovat Debian na HP Stream 7 tabletu a používat to?
Já na něm mám Debian s Gnome Shell. Není to pohodlné, ale dá se to ovládat.
GNOME Shell jsem zvolil,protože neznám jiné prostředí které by bylo stejně dobře na ovládání dotyky. Problém je, že výkon CPU a RAM je příliš málo. Ovšem na poznámky a poštu by to mohlo stačit. Jen kdyby fungovalo uspávání.

Roman Horník

Ne, nezkoušel, ale koukal jsem teď, že tam to uspávání do RAM prostě nefunguje. Ale mohlo by bejt přesto možný uspávat na disk, takže 2-4G swapovacího oddílu by mohlo bejt k užitku.
Gigabajt RAM, Atom, eMMC... na týhle pornografii to prostě nepoletí jak vítr nikdy, přesto by to optimalizovat šlo; obecně:
1) Vyházet nepotřebnej software, zvláště to, co se spouští, nepotřebný moduly programů aj.
2) Použít zRAM swap (balík zram-tools) - je podstatně rychlejší jak swap na SSD; třetí příspěvek od konce
3) Osekat jádro (tím osobně uspořím asi 110M RAM, kdybych neměl tolik periférií, tak víc)
... prostě čím míň RAM si systém vezme, tím líp.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ravensun

Děkuji moc za příspěvek a inspiraci.
Máte zkušenost s jiným prostředím než je GNOME Shell, které se dá ovládat dobře dotykem a není tak náročné na výpočetní prostředky?

Roman Horník

Nemám, i když tablet mám, ale ten má křáplý dotykový sklo, takže ho ovládám klábosnicí a myší. GNOME3 se považuje za nejlepší pro dotykový ovládání, pak je tady Plasma Mobile (KDE), ale ani to není moc paměťově úsporný, mimo to není v repu a nemá DEB balíky. V neposlední řadě je tady čínskej Deepin, o něm ale nevím nic, to samý platí o Cinnamonu (ale tam to nebude moc odlišný jak třeba u GNOME). Dobrý by bylo Xfce4, je lehký a mrštný, jenže pro dotykový ovládání dělaný není, a vedle toho je jeho vývoj strašně pomalej. To samý platí i u Mate, který mám.
Každopádně GNOME3 nepatří mezi zrovna těžkopádný prostředí, a tak osobně bych ho zkusil osekat.
Blbý je, že se nedá RAM, která bude součástí SoC, nastavit ničím rozumnějším jak zRAM. To je naštěstí poměrně rychlý a umožní téměř bezbolestně nacpat do RAM až trojnásobek dat, než kolik se do ní bez komprese vejde. Znovu - balík zram-tools, konfigurák je v /etc/default/zramswap, tam mám nastaveno ALGO=zstd a PERCENT=200 (na 16GiB RAM to dělá cca 31GiB zRAM, tedy celkem 47GiB) - s tímhle je potřeba trochu laborovat, třeba od 150% (když je dostupná RAM dejme tomu 800M, protože ne všechno si může OS uzurpovat, pak s tímhle bude celková kapacita RAM 2GiB, teoreticky by to mohlo jít vyšponovat na 2G4 celkově).
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz