Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Hobild

#196
LO je svobodny fork OO, takze je tam nejaky vyhled na bezproblemove zarazovani do distra. Vzhledem k filozofii debianu a soucasnemu vlastniku OO predpokladam, ze OO v Debianu skonci.
Neni samozrejme problem nainstalit si OO binarky - pak se zadne aktualizace konat nebudou.
Ve stable mam stale OO - nejsem priznivcem castych zmen, zejmena ne v klicovych aplikacich nebo klicovych systemovych komponentach. Musim predevsim fungovat, ne ladit system.
H.
#197
grub mozna ne, ale system muze - staci nejaka mala zmena provedena v nastaveni biosu nebo disku.
#199
systému je v podstatě jedno, je-li grafika na desce, nebo na kartě. Jak ve woknech (Správce hardware), tak v linuxu lze snadno zjistit, co je zač. Zkus např. doinstalovat balíček hwinfo, nebo nějaký jiný nástroj pro zjištění podrobných info o železe.
H.
#200
W7 maji vcelku komfortní správu oddílů a disků, takže bych volné místo udělal tam, je to ostatně nativní nástroj pro NTFS. Před změnšováním oddílu bych rozhodně provedl defragmentaci - získá se tím souvislé místo bez dat, o které je pak možné oddíl zmenšit.  Žádný linuxový nástroj defragmentaci NTFS neprovádí, jen zjistí, kam až sahají data a nabídne místo, které zbývá ke konci oddílu.

Takže:

ve W7:

1. defragmentace

2. zmenšení stávajícího oddílu (žádný nový diskový oddíl nevytvářet

v linuxu:

zvolit dle automatiku, ve volném prostoru se vytvoří oddíly pro linux

Je zapotřebí si dát pozor, co se zavaděčem. Pokud máte W7, bude mít minimálně 2 oddíly (první skrytý, ze kterého lze systém obnovit, druhý pro systém a data). Na několika kompech jsem narazil s tím, že instalace zavaděče do MBR prvního disku (kde jsou zřejmě W7 se svým prvním oddílem) zrušila zavaděč woken7. Doporučoval bych dát zavaděč do / linuxu.
H.
#201
Právníci by případnou stížnost asi snadno shodili ze stolu. Například argumentem, že problém není v přístupu úřadu, ale v nefunkčním software pro linux (vadný plugin fileopen). Z morálního hlediska to samozřejmě není v pořádku, ale zajistit odpovídající softwarové opatření pro linux je asi nad jejich síly, pokud je to vůbec zajímá.

První stížnost bych proto směřoval na autory pluginu a požadoval aktulizaci, nebo alespoň info, jak problém obejít.

Jako dočasné nouzové řešení by šlo možná vytvořit v systému cestu k adresáři, kde plugin hledá cookies. Linuxový adresář s cookies bych pak do toho adresáře vhodně nasymlikoval.

H.
#202
Citace od: Roman Horník kdy 16. 08. 2010, 23:49:46
... U Debiana "stable" = zalitej v železobetonu :)
Ani netusis, jak jsem rad, ze to tak je.
H.
#203
v /etc/apt/apt.conf mám:
APT::Default-Release "stable"; #upřednostňovaná větev distribuce; lze "unstable" nebo pro otrlé "sid"
APT::Install-Recommends "1"; #instalují se doporučené balíčky; bez nich není zajištěna funkcionalita instalovaného programu
APT::Install-Suggests "0"; #NEinstalují se navrhované balíčky; někdy některé (méně důležité) featury programu možná nebudou fungovat, ale system zůstane štíhlejší. Úspora mi přijde docela značná.
S tragicky nabobtnanýma závislostma nemám problém, a pokud něco (vyjímečně) just potřebuju, zajistím to ručně.

Aktualizační applet do panelu jsem zrušil.
H.
#204
Citace od: Ota Trkola kdy 02. 03. 2011, 19:03:07
... jestli je Synaptic všelék si nemyslím.
Rozhodně není.
Před nějakou dobou jsem neměl čas dořešit nějaké nevyřešené závislosti. Po chvíli se objevilo hlášení aktualizačního apletu, že se našly nevyřešené závislosti, a že se zapotřebí stáhnou A,B,C a smazat D,E,F, prostě úplná automatika.

Debianní balíčkovací systém je úžasný, bez ironie. V Mandrivě systém urpmi/gurpmi už taky dospěl, je funkční, spolehlivý, ale mnoho pokročilých vlastností které tady nacházím jednoduše nemá.

btw správa balíčků je vyhrazena pro správce, a to právě proto, aby si někdo z neznalosti nerozhasil systém. Od správce se očekává, že ví co dělá, protože proti superuživateli nemá systém žádnou obranu.
H.
#205
ad s.m.a.r.t. - http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=29&idc=1334

ad vadné sektory:

nejjednodussi reseni: znovu formatovat disk (napr. gparted, nejlepe z live CD); pri formatovani lze nastavit kontrolu povrchu disku, budou nalezena a oznacena problemova mista a nebudou nadale pouzivana, vse je vicemene automaticke, ale bude nutné zálohovat vsechna data.

rucni reseni:
pouzij [bold]badblock[/bold], vyhledá vadné sektory na disku a výstup ulož do souboru. Např.:
badblock /dev/sda >/cela/cesta/vadne_bloky.txt
Souborem vadne_bloky.txt pak nakrm fsck. Označí v souborovém systému místa, kterým se má vyhýbat - nebude se pokoušet na ně zapisovat.
fsck -t ext2 -l /cela/cesta/vadne_bloky.txt /dev/sda (tusim, koukni do man page fsck, nekde to tam bude)

V každém případě zálohuj, zálohuj, zálohuj.
#206
Poslednich par dni se to chova korektne, takze diky adminovi, zapracoval.
H.
#207
jde o zakladni kontrolu souboroveho systemu, nikoli disku, takze se nekontroljue disk cely, ale jen daty zaplnena cast.
Pokud chces kontrolu poradnou, zadej pri startu systemu v grubu parametr:
init=/bin/bash
Po startu se najdes v prikazove radce, disky budou odpojene a oddil / v readonly rezimu. Pak muzes spustit fsck s jakymkoli potrebnym parametrem.
H.
#208
Pri vypnuti pouzit
shutdown -F
melo by to system hodit do rebootu s vynucenym fsck pri startu
H.
#209
a nebo zdroj, ten byva nejcastejsi pricina problemu. Pouzivas nejakou prepetovou ochranu? Bez ni zdroje (v nasich koncinach, jinde to nemusi platit) vydrzi tak maximalne rok.
jestli to je diskem napovi fsck, ale je ho nutne spustit na odpojenem disku, tedy system spustit z nejakeho live CD a z nej spustit kontrolu disku.
#210
jak pisu
Citace od: Hobild kdy 24. 02. 2011, 17:14:11
...vrat pomoci usermod puvodni prava rootovi. Asi budes muset spustit system v bezpecnem rezimu (recovery mode)...

ale pokud si se systemem nevis rady, asi bude nejjednodussi reinstall, konec koncu je to na par minut.
H.