Debian 6.0:Instalace software v KDE?

Založil Opesekk.deb, 13. 06. 2011, 18:03:43

Předchozí téma - Další téma

Opesekk.deb

Ahoj jsem bývalí uživatel operačního systému Ubuntu a po přechodu na Debian jsem malinko dezorientovanej. V Gnome je práce stejná jako v Ubuntu ale v KDE mi chybí správce balíčků něco jako kpackagekit. Nainstaloval jsem si Gnomáckej Synaptic to je sice dobrý ale zajímalo by mě zda ve zdrojích je varianta pro KDE. Znám i Konsolový správce balíčku aptitude ale nevým jak v něm jednoduše vyhledávat balíčky, aby jsem nemusel projíždět celé seznamy software pouze zadal začátek slova a začali se objevovat tomu podobné nazvy bálíčků, něco jako v synapticu. Znám i instalaci a odinstalování softvare pomocí příkazu ale ne vždy znám přesné názvy. Byl by rád za KDE grafickou variantu. Tak a ještě jedna věc, když chci instalovat např. balíček.deb, Gogle-Chrome.deb tak ho nemám přes co otevřít jako v Gnome, tudíš mi nejde nainstalovat. Toď zatím vše  ;) a děkuji za každou rozumnou radu a prosím nenadávejte mi jsem v Debian začátečník, je to pro mě něco nového ;D

Hobild

#1
Citace od: Opesekk.deb kdy 13. 06. 2011, 18:03:43
... v KDE mi chybí správce balíčků něco jako kpackagekit.
hledej packagekit
Citace od: Opesekk.deb kdy 13. 06. 2011, 18:03:43
Znám i Konsolový správce balíčku aptitude ale nevým jak v něm jednoduše vyhledávat balíčky, aby jsem nemusel projíždět celé seznamy software pouze zadal začátek slova a začali se objevovat tomu podobné nazvy bálíčků, něco jako v synapticu.
Takze ho vlastne neznas  ;)
muzes ho pouzivat jak v radkovem rezimu (jednotlive prikazy), tak i jako shell, ktery vypada, jak rikas.
Takze kdyz neco hledas, staci napsat synaptic aptitude search nazev_balicku (i neuplny), vypise to vsechny, ktere odpovidaji vzoru
pak staci aptitude install nazev_balicku (presny)
k dispozici je i ceska manualova stranka, man synaptic, tam zjistis, ze ma celou radu parametru pro potrebne cinnosti, z hlavnich je aptitude install, remove, reinstall, purge. Z dalsich pak trebas jiz zminene search, existuje i spousta dalsich. Pocti si.
V celoobrazovkovem konzolovem rezimu je aptitude z dnesniho pohledu trochu netradicni, ale umi veci, ktere jinde nenajdes, napriklad moznosti vyberu ruznych reseni pri existenci problemoveho balicku. Popis rozhrani je nad moznosti prispevku do fora.
Kdyz si doinstalujes balicek aptitude-doc-cs, najdes v /usr/share/doc/aptitude/html/cs/index.html kompletni ceskou dokumentaci v html i s obrazky obrazkovek aptitude. Komfortni, snadno pochopitelne počtení.
H.

ulo

K předešlé vyčerpávající odpovědí není, co dodat :-)  a tak ti jen prozradím odpověď na druhou část dotazu, jak instalovat tebou stažené .deb balíčky.
Dělá se to přes nástroj dpkg z konzole (příkazového řádku, terminálu nebo, jak si to jinak nazveš).
Syntaxe příkazu je:
sudo dpkg -i balíček.deb

Jinak, co se týče grafického frontendu k dpkg, tak můžeš použít to samé jako je v Ubuntu - v repo hledej balíček gdebi nebo přímo pro KDE je gdebi-kde.
PC-doma:  LinuxMint 17.2 KDE (64bit) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 17.2 KDE (32bit) - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 17.1 KDE (32bit) - Acer TravelMate 3002
Servery:  Debian 6.0 Squeeze

Bohouš

#3
Citace od: Hobild kdy 13. 06. 2011, 18:32:32
synaptic search nazev_balicku

misto synaptic search nazev_balicku mas predpokladam na mysli aptitude search nazev_balicku
OS: Debian Wheezy

nazir

Citace od: Opesekk.deb kdy 13. 06. 2011, 18:03:43
Znám i Konsolový správce balíčku aptitude ale nevým jak v něm jednoduše vyhledávat
balíčky, aby jsem nemusel projíždět celé seznamy software pouze zadal začátek slova a
začali se objevovat tomu podobné nazvy bálíčků
Zkus si v TUI aptitude zmáčknout klávesu "/" a zadat část názvu hledaného balíčku.
V případě výskytu více balíčků s hledaným řetězcem v názvu po nich můžeš "skákat"
klávesami "n" (další) a "N" (předchozí).
Pokud chceš omezit hledání pouze na balíčky, jejichž název ZAČÍNÁ na hledaný
řetězec, přidej před něj znak "^" (tedy například ^psi -- pokud hledáš balíčky s
názvem psi*). Pokud to tímto znakem nespecifikuješ, vyhledá Ti to postupně všechny
balíčky s řetězcem kdekoliv v názvu...

Yontalcar

Doplním:
Citace od: nazir kdy 14. 06. 2011, 13:15:11
Zkus si v TUI aptitude zmáčknout klávesu "/" a zadat část názvu hledaného balíčku.
V případě výskytu více balíčků s hledaným řetězcem v názvu po nich můžeš "skákat"
klávesami "n" (další) a "N" (předchozí).
někdy(často) je lepší použít filtrování (klávesa "l")
operace pak můžeš provádět nad jednotlivými skupinami výsledků

Citace od: nazir kdy 14. 06. 2011, 13:15:11
Pokud chceš omezit hledání pouze na balíčky, jejichž název ZAČÍNÁ na hledaný
řetězec, přidej před něj znak "^" (tedy například ^psi -- pokud hledáš balíčky s
názvem psi*). Pokud to tímto znakem nespecifikuješ, vyhledá Ti to postupně všechny
balíčky s řetězcem kdekoliv v názvu...
tady bych doporučil přečíst si 2 věci:
regulární výrazy: http://www.root.cz/serialy/regularni-vyrazy/
uživatelský manuál pro aptitude, sekci "Search patterns" ("Vyhledávací vzory") (v HTML podobě je v balíku aptitude-doc-en nebo aptitude-doc-cs (česká verze není aktuální, ale pro začátek stačí))
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Hobild

#6
Citace od: Bohouš kdy 14. 06. 2011, 11:45:48
Citace od: Hobild kdy 13. 06. 2011, 18:32:32
synaptic search nazev_balicku

misto synaptic search nazev_balicku mas predpokladam na mysli aptitude search nazev_balicku
jj, chybicka se vloudila  ;)
Opraveno.
H.

Opesekk.deb

Děkuji všem za odpovědi, moc mi to pomohlo. Ten aptitude vypadá na první pohled tak nevině a přitom toho umí víc než potřebuji. Líbí se mi kolika způsoby jde jedna věc dělat. ;)