Network Manager odmítá pracovat s Wi-Fi

Založil Petr Krčmář, 12. 02. 2012, 15:29:18

Předchozí téma - Další téma

Petr Krčmář

Ahoj, před nějakou dobou jsem zpozoroval potíže Network Manageru s Wi-Fi. Vypadá to nejspíš tak, že je nějaký zádrhel v dbusu, protože se nm-applet odmítá domlouvat správně s Network Managerem.

Projevuje se to tak, že nm-applet (ten z Gnome) má volbu ,,Povolit bezdrátové" zašedlou. Když mu ji v konfiguraci (/var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state) přepnu, tak se Wi-Fi nahodí, ale volba je pořád šedá. Vidím pak sítě, ale nemůžu se k žádné připojit.

Síťovka je očividně funkční, iwconfig ji vidí, rfkill nehlásí žádné bloky a jsem schopen ji nahodit přes iwconfig. Ledka se pak rozsvítí a karta naskočí. Přes nm-applet se ale pořád nemůžu připojit.

A teď to zajímavé: když zkusím ovládat Network Manager řádkovou utilitou, dostanu hlášku o tom, že na to jako uživatel nemám práva:

$ cnetworkmanager -w true
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.NetworkManager.PermissionDenied: Not authorized to perform this operation


Podle tohohle to vypadá, jako by byla potíž v pravidlech pro dbus a nedostal jsem právo komunikovat s Network Managerem. Když to zavolám jako root, tak se to povede. Můj uživatel je ve skupině netdev, která by to právo mít měla.

Nesetkali jste se na testingu s podobným chováním? Netušíte, jak to odladit? Docela by se mi občas ta Wi-Fi hodila :-)

Doplňující informace: Debian testing, síťovka Broadcom BCM4311, modul b43 zaveden

Ota Trkola

Petře, podobné problémy jsem řešil s mojí BCM4313 a nakonec se mi osvědčil modul wl. Kompilace po nainstalování broadcom-sta-source.

$ sudo m-a a-i broadcom-sta
$ sudo update-initramfs -u -k $(uname -r)
$ sudo modprobe -r b44 b43 b43legacy ssb brcm80211
$ gksudo gedit /etc/modprobe.d/broadcom-sta-common.conf


doplnit řádek:

blacklist acer-wmi

$ sudo modprobe wl
$ sudo iwconfig


Od té doby bez problémů a funguje i kontrolka wifi, která předtím nešla.

Petr Krčmář

O tom Acer modulu jsem taky slyšel, ale nemám ho. Tři roky mi ta karta funguje s modulem b43, není důvod to měnit. A jak jsem psal: karta funguje, odpovídá, ukazuje sítě. Jen s tím nm-appletem je problém, nebude to v jádře.

Ota Trkola

Zkus ho tam přidat, přesto, že ho nemáš.

Petr Krčmář


Ota Trkola

Jo dej do blacklistu ten Acer modul, pak restratni a uvidíš. Dost často to pomáhá.

Petr Krčmář

Jak jsem čekal, nestalo se nic. Žádná změna: karta funguje, nm-applet ji přes Network Manager neovládá.

Petr Krčmář

Tak jsem s tím pohnul správným směrem! Srabácky jsem purgnul všechny balíčky, které se týkaly NM:

# aptitude purge network-manager network-manager-dbg network-manager-dev network-manager-gnome network-manager-kde network-manager-openvpn network-manager-openvpn-gnome network-manager-pptp network-manager-pptp-gnome network-manager-strongswan network-manager-vpnc network-manager-vpnc-gnome

Pak jsem to znovu nainstaloval a valí to, jak má. Zřejmě tedy při různých aktualizacích zůstal v systému nepořádek, který tam něco rozbíjel.

Jen jsem ještě zjistil, že se to nechce připojovat k šifrovaným sítím. Ale to bude další problém. Díky, Oto, za rady.

Petr Krčmář

Tak jsem zkusil restartovat dbus a vrátilo se mi to do původního stavu. Sakrapráceužale. Fakt nikomu nic takového testing nedělá?

Petr Krčmář

Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem vyhodil Network Manager a nahradil ho WiCD. V něm všechno funguje. Takže je zjevně nějaký problém v NM, ale nebyl jsem schopen odhalit příčinu.

Roman Horník

Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář

Díval, nic z toho pro mě není relevantní.

Roman Horník

Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář

Souhlasím. Doteď se NM choval normálně, teď to začalo z neznámého důvodu takhle zlobit. WiCD má zas jinou nevýhodu: neumí na povel vypnout Wi-Fi kartu, když se nepoužívá. Ale zase se bez problémů připojuje.

Roman Horník

#14
To tak to by nemusel bejt zas až takovej problém, pokud se nepletu (někde jsem to viděl, ale je to už hodně dlouho), stačilo by napsat skriptík - démona, co by třeba v případě, že neběží aplikace využívající síť, dočasně pozměnila v určitým "souboru" v /proc nebo v /sys jeho obsah. Ale možná si to s něčím pletu. Mít tady něco s wifinou, už si s tím hraju :)

EDIT: Neumí tohle rfkill (un)block wifi?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz