Debian kde

Založil death, 03. 12. 2010, 17:53:00

Předchozí téma - Další téma

death

zdravím,

jsem začátečník v debianu a potřeboval bych radu. Nainstaloval jsem si základ KDE (kde-plasma-desktop) a chybí mi tam něco jako synaptic v gnome, mám pocit, že pro kde se to jmenovalo adept, ale jak ho nainstaluju přes apt-get?

díky
HP dv6580 2x1,8GHz, 2GB RAM, Nvidia 8400M GS
Debian Unstable x86_64

Ota Trkola

Nepoužívám KDE, tak moc neporadím, ale Adept je jenom v SIDovi, což je nestabilní vydání Debianu. Netuším ale co by ho mělo nahrazovat ve Squeeze (testing). Ale není problém použít Synaptic i v KDE. Jakou verzi Debianu (stable, testing, unstable) jsi vlastně instaloval?

death

Je to testing, ale zatím jsem to instaloval ve virtualboxu, abych věděl do čeho jdu. A nakonec asi zůstanu u gnome. Ještě bych se chtěl zeptat, jak moc je "nestabilní" verze nestabilní? :-D dá se to normálně používat? nebo mám radši zvolit testing, případně stable?

díky
HP dv6580 2x1,8GHz, 2GB RAM, Nvidia 8400M GS
Debian Unstable x86_64

Ota Trkola

Já větev unstable, tzn. "nestabilní", nazývanou také Sid (možná podle Still In Development) používám cca rok na desktopu. Musím říci, že co Debian nazývá nestabilní, je stabilní a normálně použitelné. Například Ubuntu vychází právě z Debianu Sid a Experimental. Nicméně začátečníkům a nováčkům v Debianu doporučuji spíše stable (Lenny) nebo testing (Squeeze). Tzn na desktop nebo notebook bych být Tebou volil testing.

Petr Krčmář

Ještě Otu doplním: ono "unstable" neznamená nestabilní ve smyslu "padá to", ale ve smyslu "mění se tam verze" = přijíždějí do toho novinky. Naopak v případě stable je to vydání zmražené a nové verze se tam ze zásady neobjevují. Jen se udržují ty staré a opravují se chyby. Je to proto, aby to bylo v podnikovém nasazení lépe udržovatelné. Kdybys nasadil unstable (obecně se tomu říká rolling-update) do firmy, musel bys každé dva dny řešit, že by se ti něco rozbilo - třeba by v novém Firefoxu nejen váš intranet a nové MySQL by zas nechodilo na vaší webové aplikaci. Proto se tam používá stable. Ale se stabilitou ve smyslu padavosti to nemá nic společného.

Bohouš

Pouzivam Squeeze, oznacil bych ho za v podstate stabilni, ale mam vyhradu:
Dle mych zkusenosti nektere aktualizace/nove verze programu nejsou moc odladene a pripadnou aktualizaci si mohu dany program znefunkcnit. Samozrejme mohu zpet downgradnout, nebo pockat na dalsi aktualizaci, ktera dany problem velmi pravdepodobne vyresi.

Neni to nejaka extra tragedie, nicmene nastve kdyz aktualizujete hplib a prestane vam jet tiskarna...
OS: Debian Wheezy

Petr Slunský

Citace od: death kdy 03. 12. 2010, 17:53:00
zdravím,

jsem začátečník v debianu a potřeboval bych radu. Nainstaloval jsem si základ KDE (kde-plasma-desktop) a chybí mi tam něco jako synaptic v gnome, mám pocit, že pro kde se to jmenovalo adept, ale jak ho nainstaluju přes apt-get?

díky

Ahoj,
používám KDE již několik let a pro případ hledání něčeho takového "jako" Synaptic je nejlepší používat přímo Synaptic. Přidání je jednoduché
sudo aptitude install synaptic (pokud máš nastaveno sudo)
a pak už jen používáš...a funguje výborně.

Debian