libnl3 - instalace

Založil Duddits, 12. 01. 2018, 19:55:15

Předchozí téma - Další téma

Duddits

Jakto, že mi nejde nainstaloval balíček libnl3 a píše to chybovou hlášku, že balíček nebyl nalezen?

https://packages.debian.org/source/stretch/libnl3 - E: Unable to locate package libnl3

Instaluji takto:
apt-get install libnl3

Ota Trkola

Stable? Testing? Zdroje SW? Já ho třeba v testingu také nemám k dispozici.

Duddits

Omlouvám se, ale nerozumím.

Debian mám v Stable verzi.

Zdroje softwaru? Jakého? Toho, který tento balíček vyžaduje?

Duddits

#3
Sorry za druhý příspěvek, tenhle mi nejde odstranit.

Už to chápu a více jsem do Debianu pronikl.

Tak teď nevím jak vy, ale software, kteřý potřeboval libnl3 už to nehlásí, protože jsem jej nejspíš nainstaloval.
Akorát libnl-3-200.

Jak mohu spravovat balíčky, které již mám nainstalované?
A pokud bych nějaký balíček chtěl odinstalovat, budu muset ještě čistit nějaké jeho "zbytky" co zůstanou kdesi zahrabané?
Když bych chtěl odinstalovat balíček, bez kterého by Debian nešel, vyjede mi chyba nebo mě to nechá udělat?

Ota Trkola

#4
Správa nainstalovaných balíčků je pro tebe asi nejlepší ve správci Synaptic, což je velmi povedená grafická nadstavba nad apt. Úplné odstarnění balíčku provedeš právě třeba v Synaptic pomocí volby Úplně odstranit. Jde to samozřejmě i v terminálu pomocí třeba apt purge "balíček". Pokud by ses snažil odstranit balíček, na kterém závisí nějaké další, tak tě oba postupy upozorní.

Duddits

Super a co nějaké "zbytky" po balíčku?
Jako když odinstaluješ software třeba ve Windows, vždy (skoro) ti zůstane složka ještě v Program Files, kterou musíš odstranit sám.

Vím, že i v řadě let to může být jedině v řádkách MB, ale i tak mám rád kompletní přehled.

Ota Trkola

Konfigurační soubory jsou ve většině případů v domovské složce ve formě skrytých složek, tzn s tečkou před názvem. Zobrazíš je ve většině souborových manažerů pomocí volby zobrazení skrytých souborů.

Duddits

A řešíte to třeba nějak nebo to nechávate být?

Ota Trkola

Občas to tam proberu, ale není to nezbytně nutné, spíš jen pro dobrý pocit.