Hlavní nabídka

Disk 1 TB

Založil Petra Dvořáková, 04. 03. 2014, 20:15:55

Předchozí téma - Další téma

Petra Dvořáková

Dobrý večer.  Jak se chovají tyto disky 1 TB 2 TB a víc v Linuxu? Jsou nějaké potíže který by mírně pokročilý nezvládl? Díky za rady a zkušenosti.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

Ota Trkola

Používám už několik let 1TB disk na Debianu a s žádným problémem jsem se nikdy nesetkal.

Odesláno z mého C2105 pomocí Tapatalk

Petra Dvořáková

Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

Palo M.

Nad 2 TiB musi byt pouzite rozdelenie disku pomocou GPT, nie MBR. (Pre istotu dodatok kvoli chaosu s jednotkami: Disky, ktore sa predavaju ako 1TB ci 2TB su mensie nez 2TiB, takze tam sa da pouzit aj MBR aj GPT, ale disky od 3 TB vyssie uz potrebuju GPT.)
Vo Wheezym GPT funguje bez problemov, ja pouzivam utilitu gdisk (funguje velmi podobne ako stary dobry fdisk). A GPT sa pouzije automaticky pri instalacii, ak nabootujes instalator v EFI rezime (EFI boot vyzaduje GPT).
Takisto, novsie disky maju 4096-bytove fyzicke sektory (starsie mali 512-bytove), takze pri novsich diskoch je velmi vhodne dat pozor na zarovnanie oddielov (gdisk robi zarovnanie automaticky).

Petra Dvořáková

Díky moc za vysvětlení. Chci si pořídit 1 Tb nebo 1,5 TB. Disk mám rozdělený na Debian a Sedmičky.  Manjaro mám na netbooku.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

Palo M.

Aha, tak to neviem, ci Windoze 7 podporuju GPT, nikdy som to neskusal (a v povodnej otazke sa dualboot nespominal). Asi by sa to dalo obist pouzitim hybridnej MBR+GPT, ale to sa pre zaciatocnika velmi nehodi. Takze ak mas disk do 2TB a dualboot s Windoze, asi bude bezpecnejsie pouzit MBR. Ale to zarovnanie oddielov na 4K rozhodne odporucam, inak vyrazne klesa vykon disku (tiez neviem, ako deli disk instalator Windoze 7, to by snad mohol doplnit niekto kto s tym pracoval a skumal to).

Petra Dvořáková

Díky za odpověď, udělám to následovně  "masochisticky" . Dva Disky v pc, 250 GB Win 7. 1,5 TB Debian. Disky si přepojím ručně. Prý to jde udělat přes Bios, ale na to si netroufám.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

čepi

#7
Citace od: Palo M. kdy 06. 03. 2014, 06:04:41
Aha, tak to neviem, ci Windoze 7 podporuju GPT.
(tiez neviem, ako deli disk instalator Windoze 7, to by snad mohol doplnit niekto kto s tym pracoval a skumal to).
Windows 7 umi pracovat s GPT, ale pokud to nebude treba vytvori si v MBR zavadec ktery bude stejne prepsan GRUBem.
Instalator Windows 7 deli disk pri instalaci na cca 100MB "systemovy" oddil (skryty) a na druhy oddil kam instaluje vlastni data (v OS "mistni disk C:").

Citace od: Petr Dvořák kdy 06. 03. 2014, 18:47:38
Díky za odpověď, udělám to následovně  "masochisticky" . Dva Disky v pc, 250 GB Win 7. 1,5 TB Debian. Disky si přepojím ručně. Prý to jde udělat přes Bios, ale na to si netroufám.
Budeš mit 2 fyzicke HDD nebo jeden HDD rozdělen na 2 partition?
Tim "rucnim prepojenim" s odkazem ze si na to netroufas v BIOSu/UEFI mas namysli presne co?
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Petra Dvořáková

#8
Ano dva  fyzické disky.  Na Ubuntu fórum sem se dočetl že to jde nastavit v Biosu. Ručně si odpojím disk a připojím druhý. 
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

čepi

Porad nechapu co chces delat s tim rucnim odpojovanim/prepojovanim disku.
V PC muzes mit zapojene oba dva disky, v BIOSu staci nastavit jen ze ktereho se ma bootovat (a i to se kolikrat nemusi delat, BIOS zakladni desky si sam sahne na vsechny pripojene zarizeni /postupne tak jak to ma nastavene - napr.:  1.ODD, 2. HDD0, 3.HDD1, 4.USB-HDD, 5. LAN .../ a bootuje z prvniho zarizeni kde najde zavadec /MRB ci GPT na HDD/USB flash/, resp. z optickeho media pokud je bootovaci).
Nic se nemusi prepojovat a odpojovat.

Predpokladam ze na disku s kapacitou 250GB mas nainstalovane v dualbootu Win7 a Debian (s GRUBem), ten novy HDD 1TB (ci jakou bude mit kapacitu) staci (pri vypnutem PC) pripojit (SATA datovy kabel z HDD do zakladni desky, SATA napajeci kabel ze zdroje do HDD), nabootovat OS a naformatovat (NTFS, ext4 popr. jiny souborovy system -> windows nevidi jine oddily nez s NTFS nebo FAT/32) - muzes pouzivat jako datovy disk.
Pokud by jsi chtel na ten novy HDD nainstalovat system (a udelat datovy ze stareho HDD) tak opet jen pripojis novy HDD do PC, v BIOSu nastavis prioritu bootovani HDD na z noveho HDD a ted mas 2 moznosti instalace:
1. naklonovat (napr. clonezillou) cely stary HDD na novy HDD a pak pres parted (resp. gparted) zvetsit oddily na kapacitu disku. Pokud budes klonovat cely HDD (disk-to-disk) tak by melo po restartu a nabootovani z noveho HDD hned vse fungovat. Pokud by jsi klonoval oddily (partition) tak bude nejspis potreba opravit zavadec (W7 bootloader, grub). Zkontrolovat zarovnani oddilu, pripadne provest napravu.
2. Cista instalace [tohle doporucuji vice, i kdyz je to pracnejsi] -> vezmes medium s Windows instalackou (DVD, flash,...), nabootujes instalator, nainstalujes Windows. Pote stejnym zpusobem nainstalujes Debian.
Stary HDD pak muzes vyuzivat k cemu chces (samozrejme po prekopirovani / zazalohovani dat) nebo nepouzivat, to uz je na Tobe.

Proc doporucuji cistou instalaci pred klonovanim -> nemam to nijak zdokumentovane ale vsim sem si ze pri klonovani (pres clonezillu) se spatne zarovnavaji oddily (jsou zarovnany na 31kB, napr. W7 instalator zarovnava oddily na 1024kB; komercni programy jako napr. Acronis pry tim netrpi - nemam overeno). Jsou pak citelne problemy s vykonem HDD (jak magneticky HDD tak flashove SSD, flash disky) kdy dochazi k velmi vyraznym poklesu (asi nejen) pri cteni dat z disku. Plati minimalne pro vsechny Windows OS, na Debianu jsem to nemeril (je nejaka user-friendly aplikace k tomu vhodna?). Musi se dodatecne provest spravne zarovnani oddilu (a i potom nebyva ve vsech pripadech vykon zcela idealni a konzistentni tak jak by mel byt, pri ciste instalaci toto nehrozi /resp. nesetkal jsem se/).
Prakticky si toho muze vsimnout kazdy (a to doslova kazdy) kdo si koupi novy PC ci notebook s predinstalovanymi Windows (jedno jaka verze). Vsichni vyrobci pri instalaci OS pouzivaji klonovani (image-to-disk) a pak se jevi prace v OS velmi pomala. Proto vsechny OS se snazim instalovat od nuly (lec bohuzel vetsina /"zakaznici" i zakaznici/ nema o tuto "sluzbu" zajem a pak se jenom divy, fnukaj a brblaj) -> v pripade Windows si "vytahnu" z OEM OS licencni klic a instaluji z prislusneho media cistou instalaci.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Petra Dvořáková

Děkuji vyzkouším. Jednoduše odpojím napájení disku, zasunu do druhého spustím pc.   ;)
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.

Petra Dvořáková

#11
 čepi - díky moc za návod, zkusím znovu až budu zkušenější. Určitě je problém mezi klávesnicí a židlí.  Disk 250 Windows 1 TB Wheezy. Vždy jen přepojím zdroj na discích a vše je jak má. ;)
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Mé trápení nese jméno Bipolární Afektivní Porucha, Hraniční Porucha Osobnosti, Posttraumatická stresová porucha.