GLIBC_2.17

Založil jakvok, 19. 10. 2013, 19:54:34

Předchozí téma - Další téma

jakvok

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli správně interpretuji hlášení viz. níže tak, že pootřebuji knihovnu GLIBC ve verzi 2.17:
...:~$ openscad
/usr/local/bin/../lib/openscad//openscad: /lib/i386-linux-gnu/i686/comv/libc.so.6: version 'GLIBC_2.15' not found (required by /usr/local/bin/../lib/openscad/libQtGui.so.4)
/usr/local/bin/../lib/openscad//openscad: /lib/i386-linux-gnu/i686/comv/libc.so.6: version 'GLIBC_2.15' not found (required by /usr/local/bin/../lib/openscad/libQtCore.so.4)
/usr/local/bin/../lib/openscad//openscad: /lib/i386-linux-gnu/i686/comv/libc.so.6: version 'GLIBC_2.17' not found (required by /usr/local/bin/../lib/openscad/libstdc++.so.6)
/usr/local/bin/../lib/openscad//openscad: /lib/i386-linux-gnu/i686/comv/libc.so.6: version 'GLIBC_2.15' not found (required by /usr/local/bin/../lib/openscad/libaudio.so.2)


Pokud ano, pak mi není jasné proč nemá program openscad tuto knihovnu uvedenou v závislostech:http://packages.debian.org/wheezy/openscad.
V repozitářích wheezyho jsem ji také nenašel. Má však svůj vlastní web, kde se dá stáhnout ve formě archivu: https://www.gnu.org/software/libc/download.html
Nerad bych se pokoušel něco instalovat mimo správce balíků, bude-li jiná cesta. Proto se nejdřív ptám tady, jestli mi něco neuniklo. Díky za help.

Petr Gajdůšek

#1
V závislostech uvedená je. Libc je jedna z nejdůležitějších knihoven v systému. Wheezy má 2.13, testing/unstable 2.17. Obě mají soname verzi 6, takže 2.17 je zpětně kompatibilní. Můžeš tedy zkusit nainstalovat libc6 z Jessie společně se závislostmi, to by měly být jen binární balíčky ze stejného zdrojového balíčku (eglibc), moc jich asi u tebe nebude, snad jen locales. Jiné balíky by neměly na konkrétní verzi libc6 záviset, takže by to mělo být lehce splnitelné.

Ale je to skutečně snad nejdůležitější knihovna, takže buď hodně opatrný.

Petr Gajdůšek

Jinak to varování, je míněno skutečně vážně. Přeci jen budeš z testing instalovat knihovnu, kterou používá téměř vše v systému. Jestli je v ní chyba... Navíc přijdeš o její aktualizace nebo budeš muset nastavit pinning, aby se aktualizovala, vždy když do testing přijde nová verze. Možná by bylo lepší, přejít na testing úplně.

jakvok

Díky za radu.
Ještě bych se zeptal jak mám nainstalovat tuto knihovnu z unstable repozitáře, když mám wheezyho. Napadnul mě tento postup:
v souboru /etc/apt/sources.list zakomentuju všechny řádky (odkazují na wheezy) a dopíšu tenhle řádek:
deb http://http.us.debian.org/debian/ jessie main
potom v aptitude aktualizuju package list a normálně nainstaluju libc6. Asi to půjde i jednodušeji...

Jinak v mém případě, když se něco pokazí, tak to není problém. Zatím nepoužívám Debian k nějaké vážné práci, nemám ho na hlavním stroji, učím se. Případnou reinstalací od nuly nic vážného neztratím.

Ota Trkola

Tímhle postupem si nepomůžeš, protože to stejně kvůli závislostem nepůjde. Akorát jsem nějak nepostřehl, proč se tohle všechno vůbec děje... Proč se ti chyba zobrazila? Co jsi instaloval? Není běžné, že by toto ve stable nastalo.

jakvok

Instaloval jsem balík openscad 2011.13-3. Pomocí aptitude, tak jako jiné věci dosud. Mám nainstalovány i všechny v dokumentaci uváděné závislosti - i knihovnu libc6 ve verzi 2.13(tahle verze je výslovně uváděna v dokumentaci http://packages.debian.org/wheezy/openscad)
Po instalaci se v menu GUI objevil link na openscad, tak jak to má být. Jenže když se ho pokusím spustit, nic se neděje, ani ve výpisu procesů není. Když se ho pokusím spustit v konzoli, vypíšou se hlášky viz. první příspěvek.

Petr Gajdůšek

#6
No ale ten openscad máš podle té chyby nainstalovaný v /usr/local/, to nemůže být oficiální balík, není to náhodou binární upstream verze, kterou jsi stáhl? 2013.6? Ve wheezym je verze 2011.12, v testing/unstable 2013.01 a má závislosti na libc6-2.14... ?

Jinak ten postup k aktualizaci libc6 je myslím správně, jen bych použil český mirror:

deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ jessie main

Na vyzkoušení by ti to mělo stačit i bez pinningu, jen pokud použiješ aptitude budeš v něm muset závislosti (určitě balíček locales) označit k aktualizaci ručně nebo po několik kroků opravovat resolver.

Ale nevím jestli ta aplikace (předpokládám, ze se jedná o upstream openscad verze 2013.06) nemá další závislosti. Se závislostmi na libc6 by si ale problém mít neměl. Mělo by jít jen o balíčky generované ze stejného zdrojového balíku jako libc6, tj. eglibc).

Brano Dohoda

Tak mne to nedalo a otestoval som vo Wheezy inštalovať openscad, a ako píše Peter vyššie, tak tam je verzia (openscad i386 2011.12-3) a inštalácia mi prebehla v poriadku a program naštartoval taktiež v poriadku.

Takže moja bezbolestná rada znie následovne: odinštaluj tu verziu čo si si stiahol/úpravou repa nainštaloval, a daj si stabilnú verziu za použitia stabilných repozitárov.
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

jakvok

Aha. ::)
Tak tyhle moje potíže byly důsledkem předchozího neúspěšného pokusu o instalaci openscadu, kterýžto jsem stáhnul z domovských stránek projektu (opravdu verze 2013.06). Až teprve potom mě napadlo poohlédnout se v repozitáři a použít správce balíků. Jenže evidentně už jsem si v systému udělal nepořádek. Omlouvám se, že jsem tu vířil vodu svojí chybou...

No, ale nakonec jsem to díky vašemu nakopnutí vyřešil.
Nejdřív jsem v aptitude odinstaloval balík openscad 2011.12-3,
potom jsem se podíval do instalačního skriptu toho staženého balíku co se kam kopíruje (je tam opravdu defaultně prefix /usr/local) a vymazal jsem co tam skript nakopíroval.
A nakonec jsem znovu pomocí aptitude nainstaloval openscad z repozitáře.
Funguje to. ::)

Brano Dohoda

You're welcome ;)
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz