Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Petr Krčmář

#16
Tou doménou jsi měl začít. Ten server přesměrovává doménu www.erasvet.cz na www.postovnisporitelna.cz, ale dává neplatný TLS certifikát, který není na to jméno vystavený. Takže varianta https://www.erasvet.cz selže a je to z hlediska prohlížeče správné chování. Je třeba jim to nahlásit, aby to opravili, chyba skutečně není na přijímači.
#17
Nedá. Musel bys pinovat konkrétní balík ručně. Kdybys třeba viděl v experimentalu betu, zapinuješ si verzi z unstable. Žádným jedním obecným pravidlem to nejde.

Otázka je, proč chchceš vývojové verze balíků z experimentalu, když je pak nechceš. Experimental není určen pro produkční nasazení.
#18
Rozhodně ano. Je třeba tomu uživateli dát něco příčetnějšího. Shell sh je určený jen pro běh skriptů, nemá žádné uživatelské funkce jako třeba historii.

chsh --shell /bin/bash uzivatel
#19
Zřejmě máš spuštěný špatný shell. Co ti vypíše tenhle příkaz? Vyzkoušej ho ve funkčním i nefunkčním prostředí a měl bys vidět rozdíl.

ps -p $$
#20
Server / Re:Ramdisk problém
10. 03. 2021, 15:50:06
Pravděpodobně je problém v právech na tom linku v kombinaci s uživatelem, pod kterým běží Apache. Proto ty jako jeden uživatel na ten link můžeš, ale Apache jako jiný uživatel ne. Zkontroluj taky, jestli máš zapnuto FollowSymLinks.
#21
Já používám na monitoring k velké spokojenosti nástroj Icinga.
#22
Internet a sítě / Re:OpenVPN a Debian 10
02. 03. 2021, 17:04:19
Já té otázce nerozumím. Je třeba napsat, v čem je přesně problém, co to hlásí a co je přesně potřeba udělat. EasyRSA funguje v Debianu normálně.
#23
Všeobecná podpora / Re:Debian Sid
15. 10. 2020, 13:19:40
Používat se to samozřejmě normálně dá, ale je potřeba počítat s tím, že se ti budou pod rukama neustále měnit verze. Z toho vyplývají občasné problémy s nutností změnit konfiguraci a podobně.

Já jsem jel na desktopu dlouho na testingu a přestalo mě bavit pořád aktualizovat, tak jsem před lety přešel na stable a zůstal u něj. Na serveru jsem nikdy nic jiného než stable nepoužíval, tam to už vůbec není dobrý nápad.

Musíš si vybrat, jestli chceš neměnné prostředí, ve kterém se ti nepohnou verze nebo naopak proměnlivé prostředí se stále se obměňujícími balíčky. Nelze mít obojí najednou.
#24
Já dělám v Linuxu všechno a zase nemám a neznám Windows. Je to prostě operační systém, jen je postavený na jiných principech. My tyhle začátky dobře známe, taky jsem nevěděl, co si v tom počít. Jenže už je to dvacet let za mnou ;D

Nejrozumnější je asi nainstalovat základ s nějakým desktopem (GNOME) a postupně pronikat hlouběji. Materiálů je na internetu spousta. Hledej třeba Debian Handbook a podobné dokumenty.
#25
Ten poslední příkaz tu nepovedenou instalaci zase odstranil.

Podle chyb je jasné, co se děje. Instaluješ 32bitový balík do 64bitového systému. Neexistuje ten balíček v 64 bitech?
#26
To je zbytečně složité. Příkaz apt tohle umí přímo, stačí mu dát cestu k balíčku.

# apt install /tmp/balik.deb
#27
Znamená to, že dpkg nevidí zmíněné utility, které potřebuje ke svému běhu. Je to pravděpodobně tím, že se při přepnutí uživatelů pomocí su nenačetly nové proměnné prostředí, takže i když jsi root, stále vidíš jen uživatelsky použitelné utility. Nejjednodušší řešení spočívá v tom, že za su dáš pomlčku. Budeš se tedy přepínat na začátku takto:

$ su -
#28
Všeobecná podpora / Re:Smazaný APT
26. 02. 2019, 21:33:30
Je potřeba se doklikat na zrcadla. Ve výpisu vyhledaných balíčků je třeba kliknout na správnou větev Debianu a pak úplně dole vybrat architekturu (asi amd64). Pak už se objeví seznam zrcadel s odkazem na konkrétní soubory. Stačí si vybrat a stahovat.
#29
Všeobecná podpora / Re:Chyby při update
30. 11. 2018, 15:15:44
Máš poškozený keyrig – databázi vývojářských veřejných GPG klíčů, které se používají při ověřování stažených balíčků. Budeš muset znovu do klíčenky přidat všechny klíče, které jsou v balíčku debian-keyring. Měl bys je mít v systému v /usr/share/keyrings/*gpg. Přidáš je všechny pomocí apt-key add. Pokud v systému ty klíče nemáš, budeš si muset ručně ten balík stáhnout z archivu, soubory z něj vyndat a vložit je tam odtud.
#30
Tak se ten stažený balíček jmenje jinak. Musíš být ve správném adresáři a správně napsat to jméno souboru. Klávesa Tab doplňuje názvy soubory. Doporučuji někde prostudovat základy příkazové řádky.