Použití programu update-rc.d

Založil polo, 26. 05. 2009, 21:19:58

Předchozí téma - Další téma

polo

Ahoj, mam takovy dotaz ohledne programu update-rc.d. Docetl jsem se nahodou ze je to takova Debian utilita ktera vytvori v patricne forme(napr. @S20skript nebo @K20skript) skripty v rcX  ze skriptu nachazejiciho se v init.d(napr prave "skript"). Chtel jsem se zeptat jestli se prace tehle utility da nahradit rucni praci ze bych proste do jednotlivych rcX nakopcil skript s timto pojmenovanim "@S20skript" a patricnym obsahem? Jde mi jen o to abych se ujistil ze pokud je to jak rikam tak tahle utilita patrne pro me neni moc uzitecna. Pokud je to jinak a ta utilita dela jeste neco o cem nevim rad se o tom dozvim. Diky

Jakub Lucký

       Please note that this program was designed for  use  in  package  main‐
       tainer  scripts and, accordingly, has only the very limited functional‐
       ity required by such scripts.  System administrators are not encouraged
       to  use  update-rc.d  to  manage runlevels.  They should edit the links
       directly or use runlevel editors such as sysv-rc-conf and bum  instead.
Developers, developers, developers, developers, developers!

polo

Jeste bych se zeptal... ty 2 nastroje co jsou na konci Vaseho prispevku se pouzivaji pouze k zastavovani a zapinani sluzeb, ale nenasel jsem tam treba moznost pridat vlastni skript do init.d a nasledne do rcX. To se podle me porad musi resit tim update-rc.d a nebo rucne ne?

nazir

Já si ten script (třeba pro aktivaci wake-on-lan) zkopíruju do /etc/init.d/ a buď aktivuju pomocí 
sysv-rc-conf script.sh on
nebo si spustím sysv-rc-conf bez parametrů a naklikám si to v něm...

polo

Me ty nastaroje prijdou celkem zbytecne kdyz by jsi mohl napsat /etc/init.d/script.sh skript by se tim spustil. A co se tyka toho naklikani tak je to stejne jak uz jsem psal dat odkaz do souboru ktery pojmenuju napr. @20Ssript.sh a dam ho rcX?

Erich Stark

Citace od: nazir kdy 26. 05. 2009, 22:34:47
Já si ten script (třeba pro aktivaci wake-on-lan)

Az budes mat cas mohol by si hodit navod do typy a triky ako si rozbehal wake on lan a co na to treba, rad by som to skusil v skole :)
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Jakub Lucký

Citace od: polo kdy 26. 05. 2009, 23:11:29
Me ty nastaroje prijdou celkem zbytecne kdyz by jsi mohl napsat /etc/init.d/script.sh skript by se tim spustil. A co se tyka toho naklikani tak je to stejne jak uz jsem psal dat odkaz do souboru ktery pojmenuju napr. @20Ssript.sh a dam ho rcX?

sysv-rc-conf, pokud se nepletu, řeší závislosti mezi službami... dát tam číslo 20 nemusí být nutně ideální, protože se to může spouštět brzo, v době, kdy nějaké jiné služby neběží... Proto je obecně sysv-rc-conf nebo bum šikovnější...
Developers, developers, developers, developers, developers!

nazir

Citace od: Erino72 kdy 26. 05. 2009, 23:16:18
Az budes mat cas mohol by si hodit navod do typy a triky ako si rozbehal wake on lan a co na to treba, rad by som to skusil v skole :)

Není na tom nic složitého, strýček Google poradí.  V zásadě potřebuješ nainstalovat balíčky etherwake a wakeonlan a nějak donutit síťovku, aby to probuzení podporovala (pokud to umí).  To donucení spočívá buď v předání parametru modulu síťovky při bootu, nebo tím kraťoučkým scriptem, spouštěným při shutdownu systému:
Kód ("/etc/init.d/wakeonlanconfig") [Vybrat]
!/bin/sh
ethtool -s eth0 wol g
exit

Plynou z toho ale jistá omezení, na která chytré hlavičky jistě příjdou (nebo si je vygooglí)...

Erich Stark

Citace od: nazir kdy 27. 05. 2009, 01:09:05
Citace od: Erino72 kdy 26. 05. 2009, 23:16:18
Az budes mat cas mohol by si hodit navod do typy a triky ako si rozbehal wake on lan a co na to treba, rad by som to skusil v skole :)

Není na tom nic složitého, strýček Google poradí.  V zásadě potřebuješ nainstalovat balíčky etherwake a wakeonlan a nějak donutit síťovku, aby to probuzení podporovala (pokud to umí).  To donucení spočívá buď v předání parametru modulu síťovky při bootu, nebo tím kraťoučkým scriptem, spouštěným při shutdownu systému:
Kód ("/etc/init.d/wakeonlanconfig") [Vybrat]
!/bin/sh
ethtool -s eth0 wol g
exit

Plynou z toho ale jistá omezení, na která chytré hlavičky jistě příjdou (nebo si je vygooglí)...

Omedzenia ma nenapadaju zatial ziadne,..
Vies do skoly boli vyberane teraz par novych pc a su tam aj sietovky z WoL a je na nich nejaky konektor a kabel ktory by sa mal pravdepodobne zapojit do dosky ale na doske nic take neni, myslis ze by to slo i bez toho?
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

nazir

#9
Ta síťovka (pokud je externí) musí dát prknu nějaqk vědět, že odchytila magic packet a dává to vědět (pokud je externí) právě přes ten konektor wakeuplink + to musí být povoleno v biosu + musí být zaručeno, aby do té síťovky šla šťáva i při vypnutém počítači. 
Pokud to jsou síťovky interní, tak stačí to nastavit v tom biosu...

Pokud dojde k nestandardnímu vypnutí počítače, nebo pokud dojde po jeho vypnutí k výpadku proudu a nemáš zálohované napájení, tak Ti to fungovat nebude (síťovka přestane být napájená, vypne se, nehlídá magic packety na rozhraní). 
Alespoň to tak bylo u prken, se kterými jsem se setkal.
Další omezení je třeba v tom, že to relativně spolehlivě funguje ven na místní lance.  Sice si dovedu představit i buzení zvenčí, ale to už imho vyžaduje v té lance kolaboranta...

EDIT:  pěkně jsme to tu polovi zasvinili offtopicem... ;^)