Memory usage

Založil TSkorvan, 04. 07. 2014, 13:56:09

Předchozí téma - Další téma

TSkorvan

Zdravím mám taký problemik
Mám k dispozicii virtualny server s garantovanou 2GB ram
beží tam debian 7 wheeyz na ňom postgresql nič viac tam nainśtalované nieje
Problem je v tom že mi ukazuje 90 MB voľnej ram a nemám najmenšie tušenie kde sa podelo tých 2GB ram
teda veľmy pochybujem že systém si zoberie 2GB neviete mi nejak poradiť

Ďakujem

Petr Krčmář

To je klasický začátečnícký dotaz a už o něm bylo popsáno mnoho internetových stránek.

Ve zkratce: Linux využívá veškerou dostupnou paměť na cache a buffery. Je zbytečné nechat ležet ladem volnou paměť, pokud je možné ji smysluplně využít ke zvýšení výkonu systému. To ale neznamená, že ta paměť není k dispozici. Naopak, pokud je kus paměti třeba, prostě se část cache zahodí, alokuje se procesu a jede se.

Čili pokud chceš zjistit, kolik je paměti skutečně volné pro alokaci procesům, musíš k té volné paměti ještě přičíst hodnotu cache a buffers. U mě to teď vypadá takto:

$ free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       3928360    3497276     431084     281740      50040    1401156


Vypadalo by to, že je volné jen 430 MB paměti, ale když se k tomu přičtou ty buffery a cache, jsou rázem volné dva gigabajty. Pletou se do toho ještě další položky, jako je sdílená paměť, ale pro jednoduchost to takhle snad stačí.

čepi


https://www.google.cz/search?hl=cs&source=hp&q=debian+task+manager&btnG=Hledat+Googlem&gbv=2&gws_rd=ssl#gbv=2&hl=cs&q=debian+terminal+command+for+ram+usage
http://linuxlookup.com/howto/view_running_processes_linux_system

Pokud mas opravdu "napevno" prirazene 2GB RAM, tak v systemu bezi "neco" co ji zabira (nebo viz. Petr Krčmář), zjisti co to je, cestou si over ze ty 2GB tam opravdu mas ;)
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

TSkorvan

Veľmi pekne ďakujem za rady veľmi pomohli.
Každopádne to čo využívalo tu pameť bol program getty bolo tam pustených 6 inštancii
Po tom ako som nechal pustenú len jednu čo mi bohato stačí sa zrazu voľná pameť objavila.

Petr Krčmář

Getty je miniaturní program, který řeší přihlašování na unixovém terminálu. Určitě nesežere 2 GB paměti. Navíc i když je spuštěný šestkrát, tak je kód v paměti jen jednou. Tímhle to fakt není, spíš mohl nějakou paměť skutečně sežrat nějaký jeho potomek - program, který běžel na terminálu.

TSkorvan

No neviem ale skutočne po nastavení aby bol getty pustený iba raz sa zrazu v pameti uvoľnilo miesto

Petr Krčmář

Ale jaké místo? Jak jsem psal, tak položky cached a buffers jsou nepodstatné. Pokud tedy za sebou tenhle proces zametl, tak to opticky vypadá jako super zlepšení čísel, ale v praxi to vůbec nic nepřinese. Je to jen iluze krásného čísla: podívejte, na své VPS mám 1,5 GB volné paměti. K čemu je taková paměť pak dobrá a proč ji platit?

TSkorvan

Samozrejme určite máte pravdu ale na 100% nepotrebujem aby tam bežal getty toľko krát a na tom servri budu bežať ešte dalšie služby ktore som si chcel doinštalovať.
Akurat ma vyľakalo že je tam málo miesta v ram samozrejme ak tvrdíte že ta ram by sa uvoľnila v prípade že by ju nejaky iny proces potreboval tak vám verím  ;)


Petr Krčmář

Nejlepší by bylo sem vložit kompletní výpis příkazu free. Pak bychom viděli, jak přesně to na tom serveru vypadá.

A ano, cache se automaticky uvolňuje, pokud je potřeba paměť. Dokonce to jde až tak daleko, že když je potřeba spustit nějaký kód, který zrovna leží v cache, tak se nekopíruje, ale příslušným paměťovým stránkám se změní označení z ,,cache" na ,,paměť nového procesu" a rovnou se spouští kód :-).

petrbian

S tou uvolňování pamětí by to skutečně mělo tak být, aspoň teoreticky.
Prakticky se mi stávalo, že cache rostla, rostla a rostla, až přerostla  :D do swapu, přestože nebyly spuštěné žádné programy.
Takže někdy je potřeba to trochu poladit.
Kupodivu na Debianu jsem s tím problém nikdy neměl, ale například v Mandrivě nebo CentOS ano  :-[ .
A čím méně programů, které v systému systému nepotřebuji, poběží, tím více mohu systém využít pro pro mé potřeby.

Brano Dohoda

Ešte dobra pomôcka pre mňa je do-inštalovanie programu (htop), po nainštalovaní jednoducho spustiť príkazom htop, je tam všetko.
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz