Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - JoHo

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
   Takže jsem se znovu pokusil o instalaci a znovu fiasko. Systém beznadějně zamrzl, nešlo se přihlásit do jiné konzole pomocí [L-Alt]+[F2]).
Závěr pro mě: Ve stabilním Debianu je chyba a systém pouze se Standardními systémovými nástroji pro mě nejde nainstalovat. Zanechám proto marných pokusů a o totéž se pokusím po blížícím se vydání Debianu 11.
   Zatím nainstaluji Debian s lehkým desktopem Mate a na něj potom windows manager i3 což jde (odzkoušeno). Rád bych nainstaloval Debian Mate Sid, i když obavy mám. Budu jednou týdně zálohovat celý systém programem Clonezilla.
   Na závěr bych poprosil o doporučení nějakých stránek s návody, jak postupovat při zlomení systému. Děkuji za dosavadní pomoc.

2
Děkuji za nabízené možnosti, zatím jsem nic takového neprováděl. Prostuduji.
Bod 3 je mně známý, ale nenapadl mě.
Bod 2 - nemám ponětí.
Bod 1 - kolikrát jsem byl v nouzovém režimu, ale kde lze zadat heslo a manipulovat s drátovou sítí nevím.
Dosud vždy fungoval běžný klasický způsob instalace.

3
1.) Po proběhnutí instalace v závěru vyjmu flešku, vstoupím do biosu a přehodím na hard disk. Nově nainstalovaný systém žádá login a heslo. Login však vyjede bez blikajícího kurzoru, nejde zadat, systém je zamrzlý. Postupně začne pomalu vyjíždět výpis, který jsem popsal v 1. příspěvku. Do systému se nejde nijak dostat, pouze tvrdým resetem po kterém jedině mohu pokračovat, ovšem do nejbližšího restartu, kdy systém zamrzne znovu (a znovu tvrdý reset). Proto nemohu ani aktualizovat, ani vstoupit do sources.list.
2.) Toto se mně dříve nestávalo, vyjel login s blikajícím kursorem a do systému se šlo bez problému dostat. Nestane se to ani když zadám Standard. systém. prostředky spolu s nějakým desktopem. Pouze při základní instalaci bez desktopu. Nestane se to ani při instalaci Ubuntu z minimal.iso.

4
Po dalších pokusech se jen utvrzuji v tom, že instalace i3wm na současný Debian bez desktopového prostředí není možná. Chybu vidím ve Standardních systémových nástrojích, kde nastala nějaká změna.
1. SSD disk Kingston mám opakovaně, při dřívější instalaci žádný problém.
2. Už se opakuji, ale zkoušel jsem i jiný SSD, se stejným výsledkem, na závěr instalace zamrzne.
3. Na Debian SID je to možné nainstalovat s problémem. Pokud nejprve nainstaluji Stabilní jen se Standardními syst. nástroji, nemohu se dostat na sources.list bez tvrdého resetu, a totéž musím použít při každém restartu. A Debian SID ani Testing nechci, to můžu rovnou naintalovat Arch, na kterém to jde. Ale při zlomení rovněž i na Sidu si nevím rady.
4. Zkoušel  jsem i jiné zrcadlo, výsledek stejný.
5. Nainstaluji-li Ubuntu mini.iso a na něj i3wm, funguje, tam to jde. Přitom jádro starší, 4.15. Problém je, že na Ubuntu jsou obrazy mini.iso jen starší.
---------------------------------------
6. Jediné řešení které funguje je nainstalovat Debian s libovolným desktopem a na něj potom i3wm, tak jak to ukazuje Alex Booker na svých 3 dílech videa:
Kód: [Vybrat]
https://www.youtube.com/watch?v=8-S0cWnLBKg. To potom jde.
7. Ale proč to jde bez desktopu zde
Kód: [Vybrat]
https://medium.com/hacker-toolbelt/i3wm-on-debian-10-buster-c302420853b1 a zde
Kód: [Vybrat]
https://www.youtube.com/watch?v=w6K6UyYV-EY a ne na současném Debianu, když postupuji stejným způsobem? Kde je chyba?

5
Děkuji za odpověď. Ještě budu zkoušet. Pokud ovšem je důvodem nekomtabilita jádra.

6
Omlouvám se za opožděnou odpověď. Prohlížel jsem doporučená "udělátka", logy, a nic jsem nenašel.Zkoušel jsem i jiné distribuce, na kterých vše běží jak má. Pomáhali mně i další kolegové (windowsáci). Na Linux jsem sám jak na pustém ostrově. Problém řeším usilovně skoro týden, výsledek žádný. Proto děkuji všem za pomoc a otázku končím. S bolestným srdcem se poohlédnu jinde. Věřím, že se na Debian vrátím po rozběhnutí Debianu 11. Ještě jednou děkuji.

7
Ještě dodatek.
Zkouším teď opakovaně restart. Po restartu zůstane system zamrzlý asi 1/2 minuty, očividně v něm běží nějaký proces, a náhle naskočí lightdm a můžu se pžihlásit. Jindy nezamrzne a naběhne hned.

8
Děkuji za debian-10.9.0. Udělěl jsem si instalační flešku a instaloval, výsledek byl ale stejný. Opakuji: Při zadání jen standardních systémových prostředků instalovaný systém zamrzne, při volbě desktopu instalace proběhne normálně. Pokračoval jsem tedy s původní fleškou Debian 10.10.0.
   Nevěděl jsem co, provedl jsem tvrdý restart a debian se probudil, mohl jsem instalovat dál. Ale pouze do té doby, než jsem normálně restartoval. Znovu to samé. pomohl tvrdý restart. Nainstaloval jsem takto škobrtavě téměř do konce debian s i3wm.
   Ke spouštění používám lightdm. Spuštění někdy proběhne normálně, jindy musím čekat určitou dobu, než lightdm naběhne.Prohlížel jsem logy, v nich jsem nic nenašel, po pravdě jim ani nerozumím
Závěr: Instalaci debianu s i3wm za použití pouze standardníh systém. prostředků jsem prováděl vícekrát, nikdy jsem tyto problémy neměl, na Debian se vždy dalo spolehnout.

9
Ano,
s velkou vděčností. S ním jsem neměl problém.
Mail: jos.hon@seznam.cz
Od teď už nebudu starší obrazy mazat. Děkuji

10
Děkuji za odpovědi.
to radek_dr - ano, jsou, všechny s Gnome desktop.

Citace
Tohle je problém jádra, nikoliv disku, zkus jinej obraz.

Problém jádra, ale jak ho odstranit.

Při dosavadních instalacích jsem zadával jako software pouze "Standardní systémové nástroje". Žádný desktop. A vždy selhání.
Nyní další pokus, jako software jsem přidal "Debian desktop Environment" a instalace se zdařila. Tuto odpověď už píšu na instalaci s SSD diskem. Ale toto já nechci. Dělám instalaci Debian + i3wm podle
Citace
https://medium.com/hacker-toolbelt/i3wm-on-debian-10-buster-c302420853b1
. Přednosti nebudu popisovat. A k tomu potřebuji Debian jen se Standardními systémovými nástroji.
A moje základní otázka je:
Jak to, že to funguje na starém HDD disku a na SSD nemohu nabootovat. Děkuji za odpověď.


11
Získání a instalace Debianu / Instalace Debianu na SSD disk
« kdy: 10. 07. 2021, 20:34:33 »
Koupil jsem SSD disk Kingston 240 G. Vytvořil jsem si USB flash s Debianem 10.10.0. Instalace proběhne bez problému, ale po závěrečném kroku po odpojení flešky nový systém nenabutuje.  Ukáže se login, ale bez blikajícího kurzoru; login nejde zadat. Po chvíli vyjíždí pomalu výpis, který je až na celou stránku a jehož části se opakují. Část výpisu:
Citace
[152.446181] watchdog: BUG: soft lockup - CPU#0 stuck for 22s! [migration/0:12]
[158.325841] rcu:INFO: rcu_sched self detected stall on CPU
[167.148542] rcu.JO....:(6GPS behind) idle=466/1/0x400000000002 softing=6151/6153 fqs=104956  atd atd.

Když vyjela tohoto výpisu celá stránka, najednou se objevil blikající kursor a já mohl pokračovat v instalaci. Při 2. pokusu už se to nepovedlo, počítač zůstal zamrzlý. Provedl jsem následující pokusy:

1. Instalace z téže flešky na původní HDD disk 80 G proběhne bez jakýchkoli problémů opakovaně.
2. Vypůjčil jsem si jiný SSD disk a na něm stejný problém - debian nenabutuje. Můj disk je tedy dobrý.
3. Postupně jsem si vytvořil instalační flešky s MX linux, Manjaro, Xubuntu. Všechny tyto instalace proběhly na SSD disku bez problémů, vše běželo jako na drátkách. Jen ten Debian, na kterém mi záleží, ne a ne.
4. Když po neúspěšné instalaci Debianu jsem dal tvrdý reset, systém se rozběhl a já mohl pokračovat v instalaci - za těchto podmínek však nepokraqčoval. Ale při dalším zkoušení po restartu hned zase zamrzlo.
5. Nemohl jsem najít ke stažení jinou verzi, např Deb. 10.8, se kterým jsem problémy neměl.

Děkuji předem za jakoukoli pomoc.
 

12
Správa a instalace softwaru / Re:Přístup k bankovnímu účtu
« kdy: 29. 06. 2021, 11:04:19 »
Po zavolání do poštovní spořitelny mně informovali, že přestali podporovat adresu www.erasvet.cz a platná je nová adresa. Po jejím zadání vše funguje jak má. Otázka je tím vyřešena. Děkuji oběma za pomoc

13
Správa a instalace softwaru / Re:Přístup k bankovnímu účtu
« kdy: 28. 06. 2021, 18:40:37 »
Děkuji za odpověď.
Na stránce peněžníko ústavu vedle varování je také psáno:
Citace
Co s tím můžete dělat?

Příčina tohoto problému je pravděpodobně na straně serveru a vy ji bohužel nemůžete odstranit. Můžete o tomto problému informovat správce webu.
A ještě:
Citace
Webové stránky prokazují svou totožnost pomocí certifikátů. Firefox nemůže server www.erasvet.cz ověřit, protože je použitý certifikát platný pouze pro následující doménová jména: www.csobam.cz, www.csobpb.cz, csobam.cz, csobpb.cz, www.csobpremium.cz, csobpremium.cz, csob.cz, www.csob.cz, postovnisporitelna.cz, www.postovnisporitelna.cz
Protože mně certifikát platí až do příštího roku, zavolám zítra bance a o výsledku dám vědět.

14
Správa a instalace softwaru / Přístup k bankovnímu účtu
« kdy: 26. 06. 2021, 09:07:38 »
Dobrý den,
používám Firefox 78.11esr a asi před 2 týdny jsem se nemohl dostat ke svému účtu. Hlásilo:
Citace
"Varování:možné bezpečnostní riziko"
Kód chyby
Citace
SSL_ERROR_BAD_CERT_DOMAIN
Pomocí návodu jsem si nainstaloval z unstable firefox 88.0.1 s nízkou prioritou PIN.
Ve výsledku stejné varování, ale nyní s možností
Citace
Beru na vědomí a chci pokračovat
Po potvrzení jsem se k účtu dostal.
Dnes jsem znovu zkusil Firefox ESR a hle, také i zde možnost pokračování, která zde dřív nebyla.
Prosím, pokud by někdo věděl jak chybu odstranit, případně jaké mně hrozí ono bezpečnostní riziko.
Děkuji za odpověď.

15
Ano, tak to právě jde. Terminálů kolik chceš a jejich vzájemnou velikost si můžeš přizpůsobit.
Děkuji všem za pomoc a otázku jako vyřešenou končím.

Stran: [1] 2 3 ... 5