Tipy, triky, návody - pouze návody, nevkládat dotazy! > Správa aplikací

Úprava asociací souborů v Gnome Commanderu

(1/1)

Jan Skořepa:
Měl jsem problémy s asociacemi souborů v Gnome Commanderu. Nešly mi změnit, tj. například MP3 se mi stále otevíraly v Audacity, ale já jsem je chtěl otevírat v Audacious. Hledal jsem na internetu, ale nic použitelného jsem nenašel. Potom mě inspiroval Ota Trkola, který mi poradil, jak se to dělá u položky Místa (přes Vlastnosti, protože Otevřít s... mi nefungovalo).

Našel jsem, že asociace souborů jsou zapsané v konfiguračním souboru /usr/share/applications/mimeinfo.cache. Zde jsem si vyhledal slovo audacity a zjistil jsem, že u příslušných typů souborů, kde se standardně spouští po poklepání myší, se vyskytuje na prvním místě. Zkusil jsem tedy ho prohodit s audacious2 (které bylo až na třetím místě), a ono už to fungovalo!

Takže tady je návod:

1. Jako root si otevřeme v textovém editoru (například gedit) soubor /usr/share/applications/mimeinfo.cache.
2. Vyhledáme si typ asociace (například audio/x-mp3).
3. Aplikaci (například audacious2.desktop), kterou chtete spouštět při poklepání myší, umístíme na první místo v seznamu.
4. Uložíme změny.

V mém případě příslušný řádek vypadal takto:
audio/x-mp3=audacious2.desktop;audacity.desktop;smplayer.desktop;

Potom už by to mělo fungovat. Doufám, že tento návod pomůže i dalším, kdo budou potřebovat měnit nastavení asociací souborů. :)

petrbian:
Díky za pěkný návod - já jsem řešil stejný problém v Mandrivě.
Nakonec jsem místo ručních úprav v konfiguračním souboru nainstaloval souborový manažer Thunar a asociace si nastavil v něm.
Nastavení asociací v Thunaru se zpětně projeví v asociacích pro Gnome Commander... :-*
Ještě bych potřeboval nějaké "klikátko" pro nastavení ikon pro jednotlivé typy souborů v Gnome... 

koljin:
Ahoj. Jenom doplním - pokud chcete asociace upravit ne pro všechny uživatele, ale pouze pro konkrétního jednoho uživatele, tak příslušné soubory najdete taky v domovském adresáři pod .local/share/applications .

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi