Dotazy > Všeobecná podpora

Kernel panic - Cannot open root device 801 or unknown-block

(1/2) > >>

bdmin:
Zdravím,
mám tento problém na debian serveru, viz screen:


Jedná se o nějaký Kernel panic, a co jsem vyčetl, jde o bootování. Situace nastala v momentě, kdy jsem fyzický server zkopíroval do Proxmoxu jako virtuál skrze CloneZillu.

Clonezilla mi fungovala vždy, ale jen při kopírování jednoho disku se systémem. Teď to byly 4 disky, ale na fyzickém to byl jeden rozdělený na 4 partitiony.

Tak nevím, jestli je to tím nebo musím změnít nějaké nastavení v Proxmoxu nebo Clonezille při samotném kopírování (jejich support forum apod nepomohlo).

Disky se kopírovaly ve správném pořadí, ale Proxmox je ukazuje sice ve správném pořadí, ale s jinými jmény, např sda místo sdc apod - jen u dvou disků. Což je zajímavé (dá se to v Proxmoxu přejmenovat nějak nebo pořadí dát natvrdo do toho?).

Po vyskočení této kernel panic chyby nemůžu nic, takže jen jedině vyrtuál vypnout. Každá rada na vyřešení tohoto rébusu by se hodila, děkuji.

Petr Krčmář:
Jádro nemůže pokračovat ve startu, protože nebyl určen správný disk s operačním systémem. Takže ve chvíli, kdy je čas připojit kořenový svazek, se to nepodaří a nedá se pokračovat. Postup je v Grubu otevřít editaci (klávesa e) a změnit parametry jádra tak, aby parametr root ukazoval na správný disk.

Pokud nevíš, který je ten správný, pak je třeba v Grubu vlézt do konzole (klávesa c) a tam pomocí příkazu ls si ty disky vypsat a zjistit aktuální rozložení. Samozřejmě pomůže taky si nabootovat nějaký live systém a podívat se na rozložení disků v něm.

bdmin:

Jo, k tomu jsem taky došel. ALE v bootu je právě disk se systémem nastavený, takže to bootuje jen z něj. Jak jako otevřít v Grubu? Já se nikam nedostanu, nebo nevím jak, jelikož nejen, že jsem nový do linuxu a těchto věcí, ale této chybě absolutně nechápu. Při bootu mi to nepovolí nic, když mačkám klávesy, jak říkáš.
Mě jen napadlo, nemůže být problém v tom, když jsem fyzický server s jedním diskem rozděleným do 4 oddílů kopíroval do Proxmoxu jako jednotlivé disky, místo oddílů do jednoho disku? Protože ted mam v Proxmoxu ty 4, což je uplně naopak, než by mělo být.

Na ten cloning/kopírování fyzického do virtuálního používám Clonezillu.

Roman Horník:
Samozřejmě, že v tom problém je, protože ty oddíly teď maj jiný UUID. Ty zjistíš příkazem blkid <oddíl> (např. /dev/sda1) například v "nouzáku" instalačního média, případně po bootu živýho distra (z flashky, CD,…), a tyhle údaje opravíš v /etc/fstab na disku. Pak by to mělo fungovat.

bdmin:

--- Citace: Roman Horník  11. 02. 2022, 20:59:45 ---Samozřejmě, že v tom problém je, protože ty oddíly teď maj jiný UUID. Ty zjistíš příkazem blkid <oddíl> (např. /dev/sda1) například v "nouzáku" instalačního média, případně po bootu živýho distra (z flashky, CD,…), a tyhle údaje opravíš v /etc/fstab na disku. Pak by to mělo fungovat.

--- Konce citace ---

Jo, to jsem taky někde vyčetl. Problém ale je, že to má být jeden disk se 4mi oddíly. A bylo mi doporučeno to UUID neměnit, jelikož by to do budoucna nepřineslo nic dobrého. Takže bych rád na to nastavení Clonezilly, jak to zkopírovat správně do jednoho disku se čtyřmi oddíly.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi